• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH – sesja II Osoba prowadząca: Jolanta Kasprzak

Nazwa i nr programu: Program własny dla klas I – III SP w zakresie edukacji zawodoznawczej „Gdy dorosnę będę…”. Etap I – propedeutyczny.

Temat zajęć: Gdy dorosnę będę przewodnikiem turystycznym Klasa III

Liczba godzin: 1

Cel ogólny zajęć: rozwijanie zainteresowań uczniów pracą przewodnika turystycznego.

Cele szczegółowe zajęć w postaci zoperacjonalizowanej:

Uczeń:

― poprawnie i chętnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne;

― dąży do osiągnięcia jak najlepszych wyników;

― aktywnie uczestniczy w zabawie;

― podporządkowuje się ustalonym zasadom i regułom postępowania;

― współpracuje w zespole;

― zachowuje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń;

― dokonuje samooceny.

Umiejętności:

― komunikowanie się na płaszczyźnie uczeń – nauczyciel, uczeń – uczeń;

― efektywne współdziałanie w grupie;

― rozwiązywanie problemów;

― organizacja i planowanie własnego uczenia się;

― ocena wyników własnego uczenia się.

Metody i techniki pracy: zabawa naśladowcza, metoda stacyjna (obwodowa), metoda zadań dodatkowych, technika zdobywania sprawności.

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Do zajęć będą potrzebne następujące środki dydaktyczne:

― naturalne przeszkody – powalone drzewo, belki, kłody, kamienie,

― szyszki,

― lina,

― obręcz.

(2)

Przebieg lekcji

Zaangażowanie

1) Stworzenie sytuacji aktywizującej uczniów. Odszukanie przez nich koperty z ukrytym tematem zajęć (gra „Zimno – ciepło”).

Temat brzmi: Zdajemy egzamin praktyczny na przewodnika turystycznego.

2) Nauczyciel informuje, że egzamin będzie polegał na wykonaniu zadań na poszczególnych obwodach ćwiczebnych. Nad poprawnością wykonania

poszczególnych zajęć będzie czuwała Komisja Egzaminacyjna (np. nauczyciel wychowania fizycznego, rodzic) Po zaliczeniu ćwiczeń uczniowie otrzymają świadectwo zdania egzaminu (zał. nr 1).

Badanie

Uczniowie wraz z nauczycielem dokonują przeglądu wszystkich stacji i są

poglądowo informowani, jakie ćwiczenia będą wykonywać na każdej z nich. Przed ćwiczeniem głównym wykonują ćwiczenia dodatkowe.

Przekształcanie

Uczniowie ćwiczą na poszczególnych stacjach (3 uczniów na jednej). Na sygnał zmieniają stację.

Stacja I

Zadanie główne: Przejście równoważne po kładce lub belce.

Zadanie dodatkowe: W parach przysiady naprzemianstronne.

Cel: ćwiczenie sprawności koordynacyjnych i równowagi.

Stacja II

Zadanie główne: Przeprawa przez rzekę – skoki na kamienie.

Zadanie dodatkowe: Opieramy się o drzewo i wykonujemy wymachy nóg w przód i tył. Noga wymachowa z lewej i prawej strony drzewa.

Cel: ćwiczenie skoczności i zręczności.

Stacja III

Zadanie główne: Slalom między drzewami.

Zadanie dodatkowe: W parach, trzymając się za ręce, wykonujemy skłony z pogłębieniem.

Cel: ćwiczenie gibkości i szybkości, ćwiczenia tułowia.

(3)

Stacja IV

Zadanie główne: Przeskok kuczny przez rów.

Zadanie dodatkowe: Stoimy i wykonujemy luźne wymachy ramion ze skrętem tułowia w prawo i w lewo.

Cel: kształcenie skoczności, ćwiczenia tułowia.

Stacja V

Zadanie główne: Zwis na gałęzi, podciąganie się.

Zadanie dodatkowe: Postawa zasadnicza, ramiona w dół, pięści lekko zwinięte.

Wzniesienie ramion w bok z szybkim odwróceniem otwartych dłoni w górę, następnie skierowanie pięści w dół i opuszczenie ramion.

Cel: kształcenie wytrzymałości, skoczności, ćwiczenia rąk.

Stacja VI

Zadanie główne: Skoki nad kłodą.

Zadanie dodatkowe: Stanie na jednej nodze, druga noga zgięta w kolanie pod kątem prostym. Noga zgięta opada w dół, sprężyście uderza palcami o ziemię i wraca do skurczu. Zmiana nóg.

Cel: ćwiczenie skoczności, ćwiczenia nóg.

Stacja VII

Zadanie główne: Wspinanie się na linie zawieszonej na gałęzi drzewa.

Zadanie dodatkowe: Podskoki obunóż z przesuwaniem się w przód dookoła drzewa.

Cel: ćwiczenie rąk, wytrzymałości, skoczności.

Stacja VIII:

Zadanie główne: Czołganie się pod przeszkodą.

Zadanie dodatkowe: Wyskok dosiężny.

Cel: ćwiczenie zwinności, skoczności.

Stacja IX

Zadanie główne: Wejście na drabinkę do określonej wysokości i przejście bokiem na drugą i trzecią drabinkę. Zeskok.

Zadanie dodatkowe: Uczniowie stają w rozkroku przodem do siebie, chwytają się prawymi rękami i przeciągają się w prawo i lewo. Zmiana rąk.

Cel: ćwiczenie wytrzymałości, ćwiczenia rąk i tułowia.

Stacja X

Zadanie główne: Rzuty szyszkami do obręczy zawieszonej na gałęzi.

Zadanie dodatkowe: Rozkrok, skłony tułowia w lewo i w prawo.

Cel: kształtowanie celności rzutu, ćwiczenia kręgosłupa.

Stacja XI

Zadanie główne: Skok z miejsca w dal.

Zadanie dodatkowe: Postawa zasadnicza, wspięcie na palce, wdech, opuszczenie pięt, wydech.

(4)

Cel: ćwiczenie skoczności.

Prezentacja

Uczniowie oceniają, co było dla nich najtrudniejsze. Komisja wręcza świadectwa potwierdzające zdanie egzaminu. Nauczyciel przyznaje punkty za wykonanie zadania na karcie sprawności „Przewodnik turystyczny”.

Refleksja

Ewaluacja zajęć. Uczniowie wypełniają karty ewaluacji.

Podejście pod górę obrazuje twoją drogę do zdobycia bardzo dobrych umiejętności pokonywania przeszkód w terenie. Umieść ludzika na tym odcinku drogi, na którym, twoim zdaniem jesteś teraz.

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela:

― U. Kierczak, Poradnik metodyczny – wychowanie fizyczne.

― R. Trześniowski, Gry i zabawy ruchowe.

― K. Wlaźnik, Ćwiczenia śródlekcyjne i międzylekcyjne w klasach początkowych.

― Materiały szkoleniowe RAM.

(5)

Załącznik nr 1.

ŚWIADECTWO ZDANIA EGZAMINU Uczeń ……….. ……….

urodzony dnia ………. w ………

złożył w dniu ……….. egzamin praktyczny w zakresie wymagań od przewodnika turystycznego.

Komisja Egzaminacyjna w składzie:

………..

(miejscowość, data)

Cytaty

Powiązane dokumenty

– realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory.. rytmiczne; reaguje ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki

Rozdaje dzieciom kartki formatu A4 z wydrukowanym pucharem na lody i naklejoną pod spodem liczbą, pokazuje kolorowe koła wycięte z papieru samoprzylepnego imitujące gałki lodów

 Nazywanie wyodrębnionych podzbiorów slajd 3 i 4 – po kliknięciu pojawiają się wyodrębnione podzbiory- zadaniem dzieci jest nazwać podzbiór,

— Dopóki zaś przekonania tego nie na­ będzie, a tern sam em urzędników od w spółdziałania, choćby nie wyraźnie, odwodzić będzie, dopóty mniemałbym iż

(opcja) Półgodzinna sesja obserwacyjna (na Ŝywo, teleskopami internetowymi o średnicy 2 metrów połoŜonymi na Hawajach lub w Australii) z naszkicowaniem ewolucji

technical know-how (umiejêtnoœci zwi¹zane z danym stanowiskiem pracy ) i korporacyjnych (charakterystyczne dla danej organizacji, które nale¿y zaakceptowaæ, jeœli zamierza

5. Wychowankowie dostają do rąk lusterka. Przeglądają się w nich, nazywają części twarzy. Następnie na polecenie nauczyciela robią określoną minę – znudzoną,

Mimo że twórcy uważają, że robota tego łatwo zbudować i wszystko w jego budowie jest proste, my odkryliśmy, że z używaniem  Poppy Ergo Jr wiąże się wiele wyzwań..