• Nie Znaleziono Wyników

BLANDYNA ZAJDLER

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BLANDYNA ZAJDLER"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

BLANDYNA ZAJDLER

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do geografii. Geografia w zakresie podstawowym, III etap edukacyjny

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

CIEKAWOŚĆ W

POZNAWANIU

ŚWIATA

(2)

Redakcja merytoryczna – Anna Kasperska-Gochna Recenzja merytoryczna – Alicja Węsierska-Kwiecień

Agnieszka Stanuszkiewicz

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Co zadecydowało o zmianach w rolnictwie w XXI wieku, czyli skąd mamy żywność?

Klasa III

Cel

„ Kształcenie umiejętności interpretacji danych statystycznych oraz map różnego typu.

Uczeń:

„ wyjaśnia pojęcia: gospodarka intensywna, ekstensywna, warunki przyrodnicze naturalne i antropogeniczne, użytkowanie ziemi, uprawy, chów zwierząt, rolnictwo ekologiczne;

„ interpretuje wykresy, diagramy porównuje dane statystyczne i wyciąga wnioski;

„ porównuje poziom rozwoju polskiego rolnictwa z rolnictwem wybranych regionów Europy.

Metody/Techniki/Formy pracy

śniegowa kula, metaplan, praca w grupie, z danymi statystycznymi i z mapą.

Środki dydaktyczne dostęp do Internetu, atlasy.

Opis przebiegu lekcji

Faza wstępna

Nauczyciel: przypomnij, co to jest rolnictwo: ekstensywne i intensywne dla rozwoju rolnictwa.

Uczniowie przypominają wiadomości o warunkach korzystnych do rozwoju rolnictwa w Polsce.

Faza zasadnicza

Uczniowie na zasadzie śniegowej kuli ustalają 3 cechy rolnictwa ekstensywnego, a następnie intensywnego. Zapisują je na kratkach, następnie przypinają do tablicy.

Uczniowie uzasadniają swoje decyzje. Dyskusja.

Nauczyciel: przydziel zadania dla grup do pracy z informacjami statystycznymi.

1. Porównajcie strukturę użytkowania gruntów w Polsce i w innych krajach Europy;

oceńcie, czy Polska ma dobre warunki naturalne rozwoju rolnictwa.

2. Porównajcie strukturę wielkości gospodarstw rolnych oraz udział ludności

aktywnej zawodowo w rolnictwie w Polsce i w innych krajach Europy. Oceńcie, jaki ma to wpływ na wielkość i rodzaje produkcji rolniczej. Uczeń* porównuje strukturę zatrudnienia w rolnictwie polskim i na świecie.

(4)

4

3. Porównajcie wielkości zużycia nawozów sztucznych w Polsce i w innych krajach Europy. Oceńcie poziom stosowania nawożenia i odpowiedzcie, jaki może mieć wpływ na wyniki rolnictwa.

4. Porównajcie wyposażenie rolnictwa w ciągniki w Polsce i w innych krajach Europy. Oceńcie, jaki ma to wpływ na intensyfikację rolnictwa i osiągane wyniki w produkcji rolnej.

5. Porównajcie plony i zbiory podstawowych zbóż uzyskiwane przez polskich rolników oraz w innych krajach Europy. Czy pod tym względem polskie rolnictwo jest

konkurencyjne dla rolnictwa z innych krajów UE?

Poszczególne grupy uczniów przedstawiają wyniki swojej pracy.

Nauczyciel: omów cechy systemu rolnictwa ekologicznego w Polsce oraz wyjaśnij cele certyfikacji i nadzoru żywności produkowanej w ramach tego systemu.

III Część podsumowująca

Porozmawiaj z uczniami na temat: Co zadecydowało według nich o zmianach

w rolnictwie w XXI wieku? Czy mamy wystarczającą ilość żywności własnej produkcji, czy musimy ją importować i dlaczego?

Komentarz metodyczny

Jeśli wystarczy czasu, można zaproponować szybką dyskusję na temat: Co zrobić, aby poprawić wyniki produkcji w polskim rolnictwie. Można mieć przygotowany gotowy szablon dla metaplanu i poprowadzić lekcje, stosując metodę metaplanu.

Pracą dla uczniów zainteresowanych może być, np. ocena warunków rozwoju

rolnictwa w województwie/powiecie zamieszkania; czy jest tam miejsce na rolnictwo ekologiczne?

Kompetencje w zakresie

czytania i pisania, językowe, matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, cyfrowe, osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uczniowie opisują klimat na podstawie danych klimatycznych i wskazują stację na mapie, wyjaśniają gdzie jeszcze występują podobne warunki klimatyczne na Ziemi.

Nauczyciel informuje uczniów o sposobie pracy na lekcji – mapowanie pojęć, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same czynności w ciągu 10 min, następnie

Uczniowie zdolni mogą przygotować wcześniej krótką prezentację na temat przyczyn konfliktów w latach 1945 – 2000 i w XXI wieku lub roli mediów we współczesnym świecie

Podkreśl, że istnieje zależność pomiędzy zróżnicowaniem tempa przyrostu naturalnego a różnym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego krajów oraz fakt, iż zmiany

Korzystając z materiałów źródłowych wyjaśnijcie pojęcia: urbanizacja, dezurbanizacja i co decydowało o szybkim wzroście liczby ludności w miastach; wyjaśnijcie, jak

W przyszłości – potencjalny stan możliwy do osiągnięcia – jaki jest w danym miejscu i czasie; pierwsza grupa – ocena pozytywna, druga grupa – ocena negatywna.

Uczeń wybiera spośród wszystkich zapisanych cech jedną, dominującą cechę ukształtowania powierzchni Polski i dwie ważne cechy, następnie uzasadnia swój wybór..

Uczniowie na zasadzie giełdy pomysłów wymieniają czynniki, które decydują o zróżnicowaniu gęstości zaludnienia dla wypisanych obszarów. Nauczyciel zapisuje wszystkie czynniki