SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Morze Bałtyckie.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
7.6.: uczeń przedstawia główne cechy położenia oraz środowiska przyrodniczego Morza Bałtyckiego; wykazuje znaczenie gospodarcze Morza Bałtyckiego oraz przyczyny degradacji jego wód.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
potrafi wymienić cechy charakterystyczne Bałtyku,
potrafi wymienić rodzaje działalności człowieka nad Bałtykiem,
potrafi wymienić skutki zanieczyszczenia Bałtyku,
zna państwa nadbałtyckie i potrafi wskazać je na mapie,
rozumie, że zanieczyszczenie Bałtyku wynika z czynników przyrodniczych tj: mała głębokość, duży dopływ rzek, mała wymiana wód z oceanem, zamarzanie oraz z czynników, pozaprzyrodniczych tj: ścieki przemysłowe i komunalne, awarie tankowców, dopływ metali ciężkich, detergentów, pestycydów wraz z rzekami,
wie, że Bałtyk jest najmłodszym geologicznie morzem w Europie, powstałym po ustąpieniu lądolodu skandynawskiego.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
lokalizuje obiekty na różnych mapach,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
zdobywa, gromadzi i przetwarza informacje,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie.
Etapy lekcji
Nauczan y przedmio
t
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć
Środki dydaktyczn
e
Metody
nauczania Formy pracy
Etap wstępny
Geografia, biologia, chemia
porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się,
Podanie tematu zajęć i celów lekcji Przypomnienie wiadomości nt. wszechoceanu i jego roli - odp. ucznia.
atlas, mapa konturowa
praca z mapą, pogadanka,
„burza mózgów”
indywidual na,
zbiorowa
Etap realizacji
Geografia, biologia, chemia
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje naukowo- techniczne, umiejętność uczenia się,
Omówienie cech położenia Morza Bałtyckiego ,linii brzegowej i czynników przyrodniczych i pozaprzyrodniczych mających wpływ na zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego i skutków, jakie wynikają z zanieczyszczenia wód morskich.
atlas, mapa konturowa, film ,arkusz kalkulacyjny okaz
bursztynu,
praca z mapą, wykład, pogadanka, obserwacja pośrednia, obserwacja bezpośrednia,
„burza
Indywidual na
zbiorowa
2
kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczoś ć
mózgów, dyskusja”
Geografia, biologia, chemia
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje naukowo- techniczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność
Uczniowie określają położenie fizycznogeograficzne Morza Bałtyckiego – uzupełniają mapę konturową (praca z mapą)
Nauczyciel mówi o pochodzeniu Bałtyku i dokonuje jego charakterystyki (wykład połączony z obserwacją pośrednią i bezpośrednią; okaz bursztynu, film) Uczniowie wymieniają rodzaje działalności człowieka żyjącego nad Bałtykiem
Uczniowie określają znaczenie Bałtyku dla człowieka (pogadanka, „burza mózgów”)
Uczniowie wymieniają przyczyny zanieczyszczenia Bałtyku
atlas, mapa konturowa, film ,arkusz kalkulacyjny okaz
bursztynu,
praca z mapą, wykład, pogadanka, obserwacja pośrednia, obserwacja bezpośrednia,
„burza mózgów”
arkusz kalkulacyjny, dyskusja
Indywidual na
zbiorowa
Etap podsumow ujący
Geografia, biologia, chemia
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje naukowo- techniczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i
Nauczyciel podaje i omawia zadanie domowe do wykonania w arkuszu kalkulacyjnym
atlas, mapa konturowa ,arkusz kalkulacyjny
praca z mapą, wykład, pogadanka, obserwacja pośrednia, obserwacja bezpośrednia,
„burza mózgów”
arkusz kalkulacyjny
Indywidual na
zbiorowa
3
przedsiębiorczoś ć
4