• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Pismo Święte – wyjątkowa księga 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Pismo Święte – wyjątkowa księga 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Pismo Święte – wyjątkowa księga

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

- Uczeń wie, że autorem Pisma Świętego jest Bóg oraz natchniony przez niego człowiek.

- Uczeń wie, że wyjątkowość Biblii polega na tym, że jej autorem jest Bóg.

- Uczeń wie, z jakich części składa się Pismo Święte.

- Uczeń wie, czym są sigla biblijne.

b. Umiejętności

- Uczeń wymienia autorów Pisma Świętego.

- Uczeń wymienia czterech ewangelistów.

- Uczeń wyszukuje teksty w Piśmie Świętym posługując się siglami biblijnymi.

2. Metoda i forma pracy

- Metody słowne: pogadanka.

- Metody oglądowe: prezentacja multimedialna.

- Metody praktyczne: karty pracy.

- Forma pracy indywidualna i grupowa.

3. Środki dydaktyczne

- Pismo Święte.

- Podręcznik.

- Prezentacja multimedialna.

- Karta pracy.

- Zestaw komputerowy.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

- Nauczyciel przeprowadza czynności porządkowo-organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, ewentualne sprawdzenie zadania domowego.

- Modlitwa na rozpoczęcie lekcji, np. piosenka ”Spotkał mnie dziś Pan” /ewentualnie inna/

- Nauczyciel pokazuje Pismo Święte i mówi: Jak nazywa się ta księga? /odpowiedzi dzieci/

- Nauczyciel pyta: kto z was ma w domu taka księgę? /odpowiedzi dzieci/, można ewentualnie zapytać, gdzie w ich domach taka księga się znajduje, czy chociaż raz czytali samodzielnie w domu Pismo Święte.

- Uczniowie wykonują zadanie 1. z karty pracy, które polega na dokończeniu 3 zdań. Po około 3 minutach chętni uczniowie przedstawiają efekty swojej pracy.

- Krótkie podsumowanie i komentarz do zadania 1.

- Nauczyciel: dzisiaj będziemy rozmawiać o Piśmie Świętym, to wyjątkowa książka, a na czym ta wyjątkowość polega, dowiemy się z prezentacji multimedialnej.

(2)

b. Faza realizacyjna

Przedstawienie uczniom prezentacji multimedialnej:

Slajd 2 – Autorem Pisma Świętego jest Pan Bóg oraz wybrani przez niego ludzie, których on natchnął. To wyjątkową księgą ze względu na jej autora. Zawiera bowiem słowa, które kieruje do nas sam Bóg.

Slajd 3 – oto kilka ciekawostek dotyczących Biblii: Pismo Święte powstawało przez ponad 1000 lat, a tworzyło je 40 pokoleń ludzi. Spisano je po hebrajsku, aramejsku i grecku. Pismo święte spisało ponad 40 autorów, wśród nich byli: rybak, pasterz, lekarz, król. Przetłumaczono je na około 1200 języków i dialektów. Jest najczęściej wydawaną książką na świecie.

Slajd 4 – Pismo Święte składa się z 73 ksiąg, z czego 46 to Stary Testament, a 27 to Nowy Testament.

Slajd 5 – Treścią ksiąg Starego Testamentu jest historia narodu izraelskiego. Zostały one pierwotnie spisane w języku hebrajskim, aramejskim i greckim. Księgi Starego Testamentu dzieli się na: księgi historyczne, księgi prorockie i księgi dydaktyczne.

Slajd 6 – Treścią Nowego Testamentu jest życie i nauka głoszona przez Jezusa, a także dzieje pierwszych gmin chrześcijańskich. Nowy Testament składa się z 27 ksiąg:

4 Ewangelii, których autorami byli – Mateusz, Marek, Łukasz i Jan, następnie z Dziejów Apostolskich, Listów, które pisali niektórzy apostołowie i Apokalipsy – księgi, której autorstwo przypisuje się Janowi Apostołowi.

Slajd 7 – Już w starożytności Biblia była tłumaczona na inne języki; najbardziej znane pierwsze przekłady to: Septuaginta (Stary Testament), Wulgata (Stary i Nowy Testament).

Septuaginta (łac. siedemdziesiąt; oznaczana też rzymską liczbą LXX, czyli 70), to pierwsze tłumaczenie Biblii hebrajskiej na grekę. Nazwa pochodzi od liczby tłumaczy, którzy mieli brać udział w pracach nad przekładem. Wulgata (od łac. versio vulgata, przekład rozpowszechniony, popularny) – przekład Biblii na łacinę wykonany przez św.

Hieronima na przełomie IV/V w.

Slajd 8 – Pierwszym zachowanym polskim przekładem był pochodzący z 1. połowy XV wieku Psałterz Floriański. Oto jeszcze inne przekłady Biblii.

Slajd 9 – Sigla biblijne, co to jest? Jest to umowna nazwa konkretnych wersetów w Piśmie Świętym, które powinniśmy lub chcemy znaleźć. Wszystkie skróty dotyczące nazwy księgi Starego i Nowego Testamentu można znaleźć na początku każdego Pisma Świętego.

Slajd 10 – Jak prawidło odczytać sigla? To pokazuje następny slajd.

c. Faza podsumowująca

Sprawdźmy zatem czy potraficie posługiwać się siglami biblijnymi. Nauczyciel rozdaje uczniom Pisma Święte.

- Uczniowie wykonują zadanie 2, które polega na rozszyfrowaniu sigli biblijnych.

Należy wcześniej wskazać uczniom, na której stronie znajdują się skróty biblijne w Biblii - Jeśli starczy czasu, dzieci mogą samodzielnie lub w grupach rozwiązywać dalsze zadania z karty pracy.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Cytaty

Powiązane dokumenty

Teologowie i tłumacze Pisma Świętego na języki narodowe posługiwali się łacińskim przekładem Biblii, dokonanym u schyłku IV wieku przez

Plansza – mała dla każdego zespołu i duża do prezentacji na tablicy, która przedstawia glob otoczony chmurkami z wpisanymi wyrazami: wycinanie drzew, spaliny, chemikalia, śmieci,

Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu,

WRITING – Uczniowie przekształcają podane zdania tak, by powstały zdania twierdzące, przeczące i pytania w czasie Future Simple, układają zdania z rozsypanki wyrazowej –

nienia Boga, lecz na pędzeniu życia według swego widzi mi się, bez troszczenia się o przykazania Boże, tak właśnie jakby Boga nie było, który miałby ich sądzić i wymierzyć

2) Opracowanie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych dla aplikacji bazodanowej - specyfikacja wymagań funkcjonalnych za pomocą diagramu przypadków użycia (łącznie z opisami

[r]

5 Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą do Niego, rzekł do Filipa: «Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?» 6 A mówił to wystawiając go