• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – A Kiss to build a dream on 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – A Kiss to build a dream on 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – A Kiss to build a dream on

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest ćwiczenie praktycznego zastosowania czasu Future Simple.

Uczniowie przekształcają podane zdania (zawarte w dołączonej do scenariusza karcie pracy ucznia) tak, by powstały formy przyszłe pytające, twierdzące i przeczące. W kolejnym ćwiczeniu przeprowadzają z kolegą/koleżanką wywiad dotyczący planów na przyszłość wypytywanej osoby. Pracują także z tekstem piosenki Louisa Armstronga „A Kiss to build a dream on”, w którym w odpowiednie miejsca wstawiają czasowniki w Future Simple.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą umiejętność pisania – poprzez przekształcają podane zdania na zdania w czasie Future Simple.

Ćwiczona jest również umiejętność mówienia – w drugiej części lekcji uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela – opowiadają o swojej wizji przyszłości, mówią o tym, co chcieliby robić za kilka lat, w jakich rolach siebie widzą.

Podczas pracy w parach uczniowie ponownie ćwiczą umiejętność mówienia – przeprowadzają wywiad z kolegą/koleżanką, wypytując tę osobę o jej plany na przyszłość.

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (zarówno czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści tekstu piosenki, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów) oraz słuchanie ze zrozumieniem. Uzupełniając tekst podanymi

słowami w odpowiedniej formie, uczniowie opanowują umiejętność konstruowania zdań w czasie Future Simple.

2. Metoda i forma pracy

Metoda pracy ma na celu rozwijanie u uczniów zarówno samodzielności, jak i

umiejętności współdziałania. W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – przekształcają podanie zdania tak, by powstały przeczenia, zdania twierdzące i pytania w czasie Future Simple.

Następnie uczniowie pracują jako jedna grupa – rozmawiają z nauczycielem na temat ich wizji przyszłości, odpowiadają na pytania zadawane przez prowadzącego zajęcia.

Przeprowadzają też wywiad z koleżanką/kolegą (praca w parach), dowiadując się, jakie plany na przyszłość ma ta druga osoba i jakie jest jej wyobrażenie o przyszłości.

W dalszej części lekcji, podczas słuchania, uczniowie pracują znów samodzielnie – słuchają piosenki „A Kiss to build a dream on” i wykonują zadanie zawarte w karcie pracy – uzupełniają luki czasownikami w formie przyszłej.

(2)

3. Środki dydaktyczne

a. Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: zdania do przetworzenia, zestaw pytań pomocny do przeprowadzenia dialogu, tekst piosenki, w którym uczniowie uzupełniają luki czasownikami w formie Future Simple.

b. Nagranie piosenki Louis’a Armstronga – „A kiss to build a dream on”

4. Przebieg lekcji

WRITING – Uczniowie przekształcają podane zdania tak, by powstały zdania twierdzące, przeczące i pytania w czasie Future Simple, układają zdania z rozsypanki wyrazowej – pracują samodzielnie.

SPEAKING – Uczniowie pracują jako jedna grupa, opowiadają nauczycielowi o swoich wizjach przyszłości, odpowiadają na pytania zadawane przez prowadzącego lekcję.

SPEAKING – Uczniowie pracują w parach – przeprowadzają z kolegą/koleżanką wywiad,

z którego dowiadują się o planach na przyszłość drugiej osoby.

LISTENING, WRITING – Uczniowie pracują samodzielnie, mają za zadanie uzupełnianie luki w tekście piosenki Louis’a Armstronga „A kiss to build a dream on” czasownikami w formie przyszłej.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenia opisane w scenariuszu – zdania do przekształcenia, pytania do zadania podczas pracy w parach oraz tekst piosenki z lukami do uzupełnienia.

b. Szablon do pracy z uczniem

Oparty na karcie pracy – zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń, jakie pojawiają się w karcie pracy ucznia, a także pytania do zadania uczniom.

6. Czas trwania lekcji

45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School

Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uzupełnij diagram nazwami niemieckich, czeskich, słowackich, rosyjskich i ukraińskich tańców ludowych poznanych na

Na zakończenie nauczyciel przypomina wszystkie części mowy, jakie znane są uczniom i omawia pracę domową.. 5. Przyłubscy, Język polski na co dzień, Wiedza Powszechna,

Warto w reszcie dodać, że odm awiający w artości logicznej zdaniom praktycznym starają się sprowadzić je do w ypow iedzi rozkaźnikowych, a przypisujący zdaniom

100 - Posłuchaj i odpowiedz na pytania (nagranie do zadania znajdziesz na stronie www.macmillan.pl w zakładce Strefa ucznia. Dalej proszę wejść w Szkoła podstawowa klasy 4-8

Czyli zdania oznajmujące i przeczące w czasie przeszłym Past simple z czasownikami nieregularnymi tworzymy dokładnie tak samo jak z czasownikami regularnymi, z tą tylko różnicą,

 Uczeń potrafi budować zdania twierdzące, przeczące i pytające w czasie Past Simple z czasownikami nieregularnymi.. Na dzisiejszej lekcji poćwiczysz i utrwalisz sobie wiadomości

Temat: Konstrukcja „be going to” dla wyrażania przyszłości – zdania twierdzące i przeczące.. John i jego przyjaciele planują udać się w podróż po

[r]