• Nie Znaleziono Wyników

GMINNY OŚRODEK KULTURY

OCHRONA ZABYTKÓW

GMINNY OŚRODEK KULTURY

Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim jest samorządową instytucją kultury i realizuje zadania w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury na podstawie Statutu Gminnego Ośrodka Kultury nadanego uchwałą Rady Gminy Międzyrzec Podlaski 15 lutego 2006 r.

Na podstawie Uchwały Nr XXVIII/207/2021 Rady Gminy Międzyrzec Podlaski z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie zmiany Statutu Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, siedziba GOK znajduje się w Wysokim przy ul. Rudnickiej 36. W użyczeniu dla GOK-u funkcjonuje ponadto świetlica wiejska w Pościszach, Halasach, Żabcach, Przychodach, Maniach. W wymieniowych lokalizacjach odbywają się stałe zajęcia: umuzykalniające dla najmłodszych, kulinarne, rozwijające zdolności plastyczne, taneczne i ruchowe. Ponadto, obiekty wyposażone są w komputery, z których każdy może bezpłatnie skorzystać. Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim organizuje także konkursy dla dzieci i młodzieży z terenu gminy, wycieczki do miejsc kultury, liczne wydarzenia

o charakterze kulturalnym, patriotycznym, animacyjnym i sportowym dla lokalnej społeczności. Ponadto, Ośrodek stale współpracuje ze szkołami i stowarzyszeniami.

GOK sprawuje opiekę nad zespołami amatorskimi:

1. Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka” z Zaścianek.

2. Zespół Śpiewaczy „Ale Baby” z Berezy.

3. Zespół „Echo” z Przychód.

projektu „Wsparcie rodzin w Gminie Międzyrzec Podlaski”, w ramach którego przy świetlicy w Pościszach i Przychodach funkcjonują świetlice środowiskowe.

W 2021 r. GOK zorganizował lub uczestniczył w organizacji licznych wydarzeń kulturalnych na terenie gminy Międzyrzec Podlaski i poza nią. Do najważniejszych należały:

Ferie zimowe z GOK-iem

W dniach 8-15 stycznia 2021 r. w kilku miejscowościach naszej gminy przeprowadziliśmy jednodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży. Gościliśmy w Berezie, Halasach, Jelnicy, Koszelikach, Pościszach, Puchaczach, Wysokim oraz Zaściankach. Dzieci chętnie angażowały się w zajęcia plastyczne i ruchowe. Wspaniale integrowały się przy wspólnych zabawach i słodkim, domowym poczęstunku, który czekał na nie tuż po zajęciach.

Konkurs „Babci i dziadka opowieści szufladka”

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowy czas, by dzielić się rodzinnymi opowieściami. Z tej okazji przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży konkurs na niezwykłe albumy, zilustrowane zdjęciami z rodzinnej biblioteczki wspomnień. To także świetna propozycja wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny, ponieważ zawierają dużo miejsca na rodzinne zdjęcia, wycinki i

własnoręczne rysunki i opisy. Są bezcenną pamiątką dla dzieci, która z pewnością pomoże im w kształtowaniu własnej tożsamości. W dniu 22 stycznia 2021 r. w siedzibie GOK-u odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.

„VIII Forum Kobiet” w Gminie Międzyrzec Podlaski

Strefy Kobiet stały się tegoroczną propozycją na aktywność z okazji Dnia Kobiet

i jednocześnie jedną z wielu atrakcji przygotowanych w ramach VIII Forum Kobiet Gminy Międzyrzec Podlaski. W niedzielę 7 marca 2021 r. w Berezie, Halasach, Misiach, Rzeczycy i w Wysokim Panie mogły indywidualnie skorzystać ze Strefy Siły, Zdrowia, Piękna, Relaksu i Rodziny. Udział w strefach wzięło w sumie około 100 pań.

W Berezie uczestniczki strefy wzmacniały się podczas ćwiczeń przygotowanych przez pracownika GOK Iwonę Basarę-Teofilską. W Halasach w Strefie Zdrowia uczestniczki

korzystały z konsultacji z dietetykiem, podczas których mogły zasięgnąć porady żywieniowej, sprawdzić wiek metaboliczny swojego ciała oraz poznać jego skład. Strefę Zdrowia

w Halasach poprowadziła dietetyk Agnieszka Decyk z Siedlec. Misie stały się Strefą Piękna, w której królowały zabiegi wykonywane przez firmę Beauty Justyna Walczuk. W tej strefie panie mogły wykonać zabieg na twarz, regulację i farbowanie brwi czy też zabieg

pielęgnujący na dłonie. W Rzeczycy powstała Strefa Relaksu, gdzie można było oddać się w ręce specjalistek Joli i Natalii ze Strefy Relaksu Hotel Chrobry. Natalia wykonywała

relaksacyjne masaże, zaś Jola pielęgnacyjne zabiegi na twarz. Ostatnią z wymienionych stref była Strefa Rodziny w Wysokim, która zamieniła się w studio fotograficzne Natalia Potocka Art. Owocami wizyt w Strefie Rodziny stały się piękne, rodzinne zdjęcia kobiet z terenu gminy.

Celem Konkursu Kobieta Aktywna Gminy Międzyrzec Podlaski było uhonorowanie aktywności kobiet na różnych płaszczyznach funkcjonowania w lokalnej społeczności.

W konkursie zostały wyłonione laureatki w 3 kategoriach: Kobietą Kultury została Zofia Stepulak z Berezy, Kobietą Przedsiębiorcą została Elżbieta Chodzińska z Kożuszek, Kobietą Społecznikiem została Katarzyna Tymoszuk z Krzewicy.

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2021 r. w Światowy Dzień Ziemi oznaczyliśmy symbolicznie Punkty Czystości w lesie pomiędzy Strzakłami, Jelnicą i Misiami a także przy żwirowni w Berezie. Dzięki Wolontariuszom przeprowadziliśmy też wspólną akcję sprzątania lasów. Tego dnia również dzięki partnerom społecznym pojawiły się tabliczki i Punkty Czystość na terenie całej gminy.

W celu przygotowania do akcji mieszkańcy w dniach 14-21 kwietnia 2021 r. mogli odebrać pakiety czystości w punktach kontaktowych Już od poniedziałku (19 kwietnia 2021 r.) mieszkańcy porządkowali teren gminy, a wspólna akcja sprzątania potrwała do niedzieli.

Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Międzyrzec w ramach podziękowania za udział w akcji każdy chętny otrzymał roślinkę. Zainteresowanie akcją było bardzo duże – wzięło w niej udział około 400 osób.

Akcja Czysta Ziemia spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem instytucji zarówno na szczeblu powiatowym jak i wojewódzkim. Honorowym Patronatem wydarzenie objęli Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Prezes Zarządów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie prof. Grzegorz Grzywaczewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec Leszek Michalec oraz Starosta Bialski Mariusz Filipiuk.

Patriotyczna gra terenowa: „Szlakiem Niepodległej”

W ciągu czterech dni, od 30 kwietnia do 3 maja 2021 r., uzyskaliśmy okrągłe 100 znalezień skrytek, założonych w ramach gry „Szlakiem Niepodległej” w aplikacji Geocaching. Na terenie całej gminy złożonych zostało 10 skrytek w miejscach pamięci historycznej. To ogromna radość i mobilizacja do tworzenia nowych keszy, nie tylko o tematyce patriotycznej.

W ramach akcji ogłoszony został konkurs dla 3 pierwszych keszów, którzy odnajdą wszystkie skrytki. Zgodnie z nicami podanymi w aplikacji Geocaching, byli to: Pasieka Helenów, evvel, Emilia Karwowska.

Gminny Dzień Dziecka na Sportowo „Rodzina Sportem Silna” w Rudnikach

W dniu 5 czerwca 2021 r. odbył się Gminny Dzień Dziecka na Sportowo „Rodzina Sportem Silna” w Rudnikach. Organizatorami uroczystości byli: Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Stowarzyszenie Moja Gmina.

Wydarzenie sportowe dla dzieci odbyło się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a moc atrakcji zapewnili nie tylko organizatorzy, ale także nieocenieni partnerzy wydarzenia: I Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej przygotowała wystawę broni, można było sprawdzić jak działa wykrywacz metalu, noktowizor oraz

przejechać się po lesie wojskową terenówką. Bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim przebrane za smerfy czytały dzieciom bajki,

były również dmuchańce, które cały czas były oblegane przez milusińskich. Stowarzyszenie Moja Gmina udostępniło bumper balls – dmuchane kule.

Dla najszybszych dzieci, które jako pierwsze zdobyły zaliczenie wszystkich przygotowanych atrakcji (nie wliczając dmuchanych zamków) GOK wraz ze Stowarzyszeniem ufundował wspólnie 29 nagród rzeczowych oraz dyplomy. W wydarzeniu wzięło udział około 350 dzieci, a wstęp był otwarty dla każdego.

Warsztaty Pozytywnej Dyscypliny

W sobotę 19 czerwca 2021 r. rozpoczęliśmy cykl spotkań warsztatowych dla rodziców dotyczący budowania relacji i współpracy z dzieckiem w myśl idei pozytywnej dyscypliny.

Warsztaty odbyły się w remizie OSP w Rzeczycy i wzięło w nich udział 10 osób.

Podczas pierwszego spotkania omawialiśmy wiele niesamowicie wartościowych treści, by lepiej komunikować się z naszymi dziećmi, pomóc im w radzeniu sobie z emocjami i sytuacjami, które są dla nich trudne ale przede wszystkim, by wychować dziecko kompetentne życiowo.

Gminne potańcówki na dechach – projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury

Projekt „Gminna potańcówka na dechach” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury

„Kultura – Interwencje 2021”. W ramach projektu w dniach: 25 czerwca, 8 i 13 sierpnia, 26 września i 9 października 2021 r., odbyło się 5 tradycyjnych potańcówek na drewnianej podłodze (w plenerze w Zaściankach i Rzeczycy oraz w domu ludowym w Zaściankach), a także z cykl 5 warsztatów z zakresu tańców tradycyjnych, praktykowanych podczas dawnych potańcówek. Warsztaty prowadził folklorysta Paweł Warowny, prezes Fundacji

„Z przytupem” z Ryk, od wielu lat związany z kulturą tradycyjną dzisiejszego województwa lubelskiego. Podczas warsztatów i zabawy zagrał do tańca mistrz Zdzisław Marczuk

z Zakalinek – skrzypek i harmonista. W kapeli grającej usłyszeliśmy także skrzypaczkę Paulinę Jakoniuk, laureatkę III miejsca w kategorii instrumentalistów Turnieju Muzyków

Prawdziwych. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, odwiedzili nas goście z Warszawy, Lublina, Białegostoku, Radomia oraz Krakowa.

Warsztaty jazdy na rolkach z instruktorem

Od 28 czerwca 2021 r. dzieci ze świetlic w Halasach i Pościszach rozpoczęły przygodę z jazdą na rolkach pod okiem instruktora. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z p. Mirosławem Magierem. Dzieci uczą się techniki jazdy na rolkach, świadomości zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, po ścieżkach rowerowych, uważności i obserwacji zachowań na drodze. Dzieci z Pościsz wraz z rodzicami wzięły także udział w nightskatingu i pierwszym przejeździe miejskim w Siedlcach.

Akcja Wakacje z GOK

W zajęciach uczestniczyło łącznie ponad 100 dzieci i młodzieży. W wybranych

miejscowościach tj. Przychody, Pościsze, Jelnica, Bereza, Wysokie, Zaścianki odbyły się zajęcia taneczne, warsztaty plastyczne, kulinarne, gry i zabawy tematyczne na świeżym powietrzu. Warsztaty kulinarne nieprzerwanie cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Ostatni dzień „Akcji wakacje w Gminie Międzyrzec Podlaski” w Pościszach był bardzo aktywny, pełen radości, dźwięków muzyki, zabawy i integracji. O godzinie 17.00 miał miejsce

przejazd Gminnej Grupy Rolkowej ze świetlicy wiejskiej GOK do Pościsz Starych

i z powrotem. Gościem szczególnym była grupa Rolkowisko z zaprzyjaźnionego Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. Całość przejazdu poprowadził instruktor obu grup Mirosław Magier. Grupa przy energicznych muzycznych rytmach wróciła na ciepły posiłek w postaci kiełbasek z ogniska, przy którym dzieci i młodzież mogły się wspólnie integrować i zawiązać nowe przyjaźnie.

O godzinie 20.00 miała miejsce projekcja rodzinnego filmu „Był sobie pies 2” dzięki dotacji z Gminy Międzyrzec Podlaski w ramach otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych na rok 2021 przyznanej Stowarzyszeniu Idziemy w Kulturę. Na leżaczkach przed wielkim ekranem zasiadło blisko 80 widzów. Podczas filmu na każdego z uczestników projekcji czekał pyszny ekologiczny popcorn przygotowany przez pracowników GOK.

Dożynki Gminne w Sitnie

Święto plonów Gminy Międzyrzec Podlaski odbyło się w Sitnie 29 sierpnia 2021 r.

Organizatorem była Społeczność wsi Sitno, Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz oraz Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godzinie 12:00 mszą świętą polową. Po mszy świętej Wójt Gminy Krzysztof Adamowicz dokonał oficjalnego otwarcia uroczystości Gminnych Dożynek i przywitał zgromadzonych gości. Następnie, tradycyjnie odbyło się uroczyste przekazanie symbolicznego bochna chleba dożynkowego przez

Mirosławę Michaluk i Adama Filipiuka – Starostów Dożynkowych, Wójtowi Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofowi Adamowiczowi i Przewodniczącemu Rady Gminy Andrzejowi Pietrukowi. Chleb dożynkowy wypieczony z tegorocznej mąki wśród

zgromadzonych na uroczystości rozdzielił Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy wraz z Radnymi oraz Starości dożynkowi.

Dożynki były okazją do uhonorowania rolników z naszych ziem, odznaczeniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużonych dla rolnictwa”. Wręczenia odznaczeń rolnikom dokonał Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.

Zasłużeni dla rolnictwa: Edyta Brzezińska z Jelnicy, Krzysztof Prokopiak z Łubów, Grzegorz Dąbrowski z Tłuśćca, Zbigniew Wasiluk z Pościsz, Andrzej Kamiński z Tuliłowa, Adam Filipiuk z Sitna.

Rozstrzygnięty został konkurs na najsmaczniejszy i najpiękniej podany bochenek. Do konkursu wpłynęło 14 zgłoszeń. Zwyciężył przygotowany przez sołectwo Tłuściec chleb buraczany, drugie miejsce zajął wypiek przygotowany przez Przychody, a trzecie – Wysokie.

W konkursie na stoisko promujące wieś wpłynęło 15 zgłoszeń. Mieszkańcy Sitna zajęli pierwsze miejsce, drugie miejsce w konkursie zajęło sołectwo Strzakły, trzecie natomiast Rzeczyca.

Na scenie wystąpiły młode talenty z gminnych szkół oraz artyści z terenu gminy – dzieci i młodzież ze szkół w Halasach, Rudnikach, Rzeczycy, Tłuśćcu i Tuliłowie, dzieci ze Strzakłów, a także Gminna Grupa Taneczna z Wysokiego. Zaprezentowały się również zespoły ludowe.

Stowarzyszenie rozwoju wsi Pościsze i Tuliłów i Stowarzyszenie Przyjazne Misie przeprowadziły na swoich stoiskach konkursy dla dzieci i młodzieży. Za uczestnictwo w animacjach prowadzonych przez stowarzyszenia dzieci i młodzież otrzymały upominki ufundowane przez Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza.

Gminny Ośrodek Kultury zaprosił dzieci i całe rodziny do wioski indiańskiej, w której czekały konkurencje strzelania z łuku, warsztaty robienia naszyjników, malowanie paluszkami po drewnie, rozpoznawanie zapachu ziół i kącik malucha.

Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, zaprosiła do salonu w burżuazyjnym domu, gdzie można było spotkać bohaterów książki „Moralność pani

Dulskiej”. Od rodziny Dulskich uczestnicy dowiedzieli się o szczegółach Narodowego Czytania w Rudnikch. Na stoisku czekała moc atrakcji dla dzieci, które wzięły udział w kreatywnych zabawach oraz przeniosły się w świat bajek.

Podczas uroczystości na najmłodszych czekały darmowe dmuchańce. Dostępny był namiot z poczęstunkiem przygotowanym przez mieszkańców Sitna. Zebrani mogli również skorzystać ze strefy cateringowej. Swoje stoiska przygotowali sponsorzy dożynek: Zakład Mięsny KAROL ze Strzakłów, PKO Bank Polski, Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania, TECHNOVUM Sp. z o.o. z Międzyrzeca Podlaskiego.

Jak to na wsi niegdyś bywało – Inscenizacja życia na wsi „Zapraszamy do chatki, gdzie wiszą makatki”

Impreza dotowana przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. W ramach zadania zorganizowano imprezę kulturalną „Jak to niegdyś bywało – inscenizacja życia na wsi” pn.

„Zapraszamy do chatki gdzie wiszą makatki”, która odbyła się w Zaściankach 26 września 2021 r. W imprezie, która miała charakter otwarty uczestniczyło około 150 osób. W ramach imprezy zespół ludowy „Leśne Echo” przygotował inscenizację pt. „Zapraszamy do chatki gdzie wiszą makatki”. Odbył się również przegląd zespołów ludowych jako wydarzenie towarzyszące inscenizacji. W przeglądzie uczestniczyły zespoły ludowe z obszaru powiatu bialskiego.

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 11 listopada 2021 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach (budynek szkoły w Krzewicy) odbył się „Wieczór

z patriotyzmem”, podczas którego uroczyście wręczono statuetkę „Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski” oraz odznaki „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski.

Wydarzenie poprowadził Dyrektor Szkoły - Zenon Domański.

Na mocy Uchwały Nr XXXVI/258/21 Rady Gminy Międzyrzec Podlaski z dnia 29 października 2021 r. w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Międzyrzec Podlaski, tytuł Honorowego Obywatela Gminy Międzyrzec Podlaski otrzymał pośmiertnie Pan Stanisław Kurenda z Rzeczycy. Statuetkę wraz z Aktem Nadania odebrała żona Pana Stanisława – Marianna Kurenda z rodziną. Z wnioskiem do Rady Gminy, o nadanie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski dla Pana Stanisława Kurendy, wystąpił Krzysztof Adamowicz Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski.

Na podstawie Uchwały Rady Gminy Międzyrzec Podlaski Nr XXXVI/259/21 z dnia

29 października 2021 r. w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski”

odznaki Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski otrzymali:

− Pani Anna Charczuk

− Pani Magdalena Chodzińska

− Gminny Ludowy Klub Sportowy Krzna Rzeczyca

− Pan Jerzy Franciszek Stefaniuk

− Pan Andrzej Adam Śledź

Wręczenia statuetki oraz odznak, a także aktów nadania dokonali Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pietruk.

W klimat „Wieczoru z patriotyzmem” wprowadziła zebranych Klaudia Baj pracownik GOK i GBP, wykonując przy akompaniamencie gitary utwór „Biały krzyż”. Uczestnicy uroczystości artystkę mogli usłyszeć również w finale wieczoru w utworze „Rozkwitały pąki białych róż”.

Część artystyczną przygotowała młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach pod kierunkiem Pani Zofii Halczuk, Iwony Łuciuk oraz Barbary Łaziuk. Przedstawienie pt. „Pisk Białego Orła” było historią osadzoną w czasie I wojny światowej, opowiadającą o losach wiejskiej rodziny, która przeżyła wojenny dramat.

Na scenie pojawiła się także grupa taneczna MOVE MI prowadzona przez Panią Milenę Rzewuską- Adamowicz. Dziewczęta wystąpiły z taneczną opowieścią o nadziei na niepodległość.

Organizatorami spotkania w Krzewicy była: Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach.

Przegląd Pieśni Adwentowych w Wysokim

16 grudnia 2021 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokim odbyło się podsumowanie Przeglądu Pieśni Adwentowych gminy Międzyrzec Podlaski połączone z ogłoszeniem wyników zmagań konkursowych. Wręczenia nagród konkursowych dokonał Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz wraz z Zastępcą Wójta Gminy Michałem Teofilskim i Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim Sylwią Hubicą.

W konkursie wzięło udział 5 zespołów ludowych z terenu Gminy Międzyrzec Podlaski oraz 1 solistka. Komisja konkursowa w składzie: Angelika Magier (etnomuzykolog, pracownik GOK), Aniela Halczuk (koordynator zespołów ludowych i teatrów obrzędowych z 30-letnim doświadczeniem), Paweł Warowny (etnomuzykolog i folklorysta) oceniała prezentacje przygotowane do Przeglądu Pieśni Adwentowych według kryteriów:

kantyczek, a także na konieczność zwracania uwagi na detale dotyczące prezentacji scenicznej. Wyniki prezentują się następująco:

I miejsce – zespół ludowy „Jutrzenka” z Rogoźnicy II miejsce – zespół ludowy „Leśne Echo” z Zaścianek III miejsce – zespół ludowy „Ale Baby” z Berezy

Wyróżnienia otrzymał zespół „Sami Swoi” z Tłuśćca oraz zespół „Echo” z Przychód.

W kategorii Śpiewak – solista I miejsce zajęła Małgorzata Zamaria-Gaszewska z zespołu

„Echo” z Przychód.