• Nie Znaleziono Wyników

Co, jeśli nie praca?

W dokumencie Od marzeń do kariery (Stron 86-89)

Jeśli nadal masz wątpliwości związane z Twoją przyszłością edukacyjno-zawodową, albo nie udało Ci się zrealizować Twoich planów, np. nie dostałeś się na wymarzony kierunek studiów i nie chcesz stracić roku, możesz skorzystać z innych możliwości.

Jedną z nich jest tzw. gap year – czyli rok przerwy, albo żartobliwie „luka w życiorysie”. Rok przerwy to stosunkowo nowy trend wśród młodych Po-laków, którego korzeni należy szukać w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Australii. U naszych zachodnich sąsiadów podstawą takiej przerwy są podróże w najdalsze zakątki świata, wolonta-riat i spełnianie marzeń. Dla Polaków taki wyjazd łączy się najczęściej z zarabianiem i odkładaniem pieniędzy, chociaż coraz częściej słyszymy, że również z podróżowaniem. Jeśli zdecydujesz się na gap year, warto maksymalnie wykorzy-stać ten czas. Oprócz poznawania innych kultur i zwiedzania zaplanuj naukę języka. Dzięki temu w przyszłości będziesz bardziej wartościowym pracownikiem. Kompetencje językowe są nie-zbędne do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. „Rok przerwy” jest propozycją nie tylko dla absolwentów szkół ponadgimnazjal-nych, ale również dla studentów, którzy chcą zdobyć nowe doświadczenia.

Kolejną alternatywą dla pracy bądź nauki są wy-jazdy typu au-pair. Są to wywy-jazdy adresowane do osób w wieku lat 18-30, mające charakter edu-kacyjno-zarobkowy. Głównym celem wyjazdu jest nauka języka obowiązującego w goszczącym kraju, poznawanie życia codziennego i kultury da-nego kraju. Operka lub oper, przebywający u ro-dziny goszczącej, opiekuje się dziećmi i pomaga

w pracach domowych. W zamian za to rodzina zapewnia im pokój, wyżywienie, ubezpieczenie i kieszonkowe. Wyjazd trwa od 3 do 12 miesię-cy, w praktyce najczęściej rok. Często wyjazdy au-pair połączone są z kursem językowym. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd roczny, możesz liczyć na 2-tygodniowy urlop na zwiedzanie. Dokładne warunki wyjazdu określone są międzynarodowy-mi przepisamiędzynarodowy-mi o angażowaniu młodzieży w roli au-pair5.

Następną możliwością, jaką chciałybyśmy Ci za-proponować, jest wolontariat. Jest to korzystna forma zdobywania doświadczenia zawodowego, zarówno dla osób uczących się, jak i pracujących.

Zatem jeśli chcesz pomagać innym, a przy oka-zji zdobywać nowe doświadczenia zawodowe, być może jest to propozycja właśnie dla Ciebie.

Wolontariusz to taka osoba, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świad-czenia na rzecz organizacji, instytucji i innych osób indywidualnych, wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne.

Zanim jednak zdecydujesz się na wolontariat, poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:

• Czy rzeczywiście masz na to czas?

• Co chcesz robić w ramach wolontariatu?

• Jak szukać miejsca dla wolontariusza?

• Co może robić wolontariusz?

Dokładne odpowiedzi na te pytania oraz wiele cennych informacji na temat wolontariatu znaj-dziesz na następujących stronach internetowych:

• Internetowe Biuro Pośrednictwa Pracy dla Wolontariuszy – www.wolontariat.org.pl

5 European Agreement on Au Pair Placement na:

htm (dostęp: 05.07.2013)

• Departament Pożytku Publicznego MPiPS – www.pozytek.gov.pl

• Wykaz organizacji pozarządowych w kraju – www.bazy.ngo.pl

Kolejnym pomysłem na siebie po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej może być staż za-wodowy. Jest to forma nauki polegająca na zdobywaniu wiedzy i doświadczenia w miejscu pracy, usankcjonowana prawnie. Staże trwają od 3 miesięcy do roku i w założeniu mają wzmocnić pozycję stażysty na rynku pracy. Potencjalni sta-żyści nie mogą mieć więcej niż 25 lat. Wyjątkiem od tej zasady są absolwenci szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych lub wyższych, którzy uczyli się w systemie dziennym – ci mogą dostać staż przed ukończeniem 27. roku życia. Warunek ten dotyczy także absolwentów szkół zaocznych, jeśli w ciągu ostatniego roku nauki nie byli zatrud-nieni, oraz osób po ukończonych co najmniej 12-miesięcznych kursach w Ochotniczych Huf-cach Pracy. Staż można podjąć w ciągu roku od znajdującej się na dyplomie daty zakończenia edukacji6.

6 Szczegółowe kwestie dotyczące podejmowania oraz przebiegu stażu reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 roku z późniejszymi zmianami.

86

5

Od marzeń do kariery Praca zawodowa: jak szukać, jak utrzymać?

Podsumowanie

• Jest wiele metod poszukiwania pracy, naj-lepsze efekty daje łączenie różnych metod poszukiwania pracy!

• Szukając pracy, warto rozważyć stworzenie własnej oferty

• Networking to: polecenie kogoś do pracy, rekomendacja, a nie praca po znajomości!

• Dzięki dobrze zbudowanej sieci kontaktów możesz szybciej znaleźć pracę, zyskać nowe możliwości rozwoju i osiągnięcia sukcesu, a także pomagać innym

• Idealny pracownik to osoba kompetentna, efektywna i zmotywowana, czyli taka, która ma odpowiednie kwalifikacje i kompetencje

• Żeby znaleźć pracę i ją utrzymać, trzeba być zatrudnialnym

• Interesującą alternatywą dla pracy po szko-le mogą być inne możliwości, np.: gap year, wyjazd typu au-pair, wolontariat bądź staż zawodowy.

Od aktora do autora | Wybrane propozycje ćwiczeń w poradnictwie kariery

3

Które z zainteresowań uczestnicy mają okazję rozwijać w wybranej przez siebie szkole?

Co ich naprawdę pasjonuje?

W jakich dziedzinach życia czują się najlepiej?

Prowadzący może prosić uczestników o reflek-sję na temat tego, czego nauczyli się biorąc udział w tym ćwiczeniu.

Uwagi:

Poprzez to ćwiczenie można nawiązać do ujaw-niających się już w dzieciństwie „skłonności”

i zainteresowań. Może być ono kolejnym kro-kiem do określenia tego, co najbardziej znaczą-ce w życiu uczestników, odkrycia pasji i wiodą-cych tematów życia.

64

3

Źródło: Opracowanie własne na podstawie bio-graficznych koncepcji Duccio Demetrio (2000) Autobiografia. Terapeutyczny wymiar pisania o sobie, Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków.

Poruszane obszary: doświadczenie życiowe, przebieg życia, całożyciowa kariera

Założenia:

zaproszenie do autorefleksji na temat własnej

kariery, jej dotychczasowego przebiegu;

podniesienie świadomości na temat

dotych-=

czasowych doświadczeń;

przygotowanie do projektowania

przestrze-=

ni życia i mapy przyszłości kariery.

Pomoce: materiały plastyczne (kolorowe i białe kartki, kolorowe czasopisma, kartony, pudełka, kolorowe mazaki lub kredki, klej, taśma, sznur-ki, tasiemsznur-ki, nożyczki itp.

Czas trwania: około 45 minut.

Przebieg ćwiczenia:

Wprowadzenie: Prowadzący ćwiczenie zaprasza uczestników do niezwykłej przygody, podróży przez ich życie i ich dotychczasową karierę.

Zadaniem uczestników jest przedstawienie 1.

w dowolnie wybranej przez siebie formie ich dotychczasowej kariery rozumianej jako całe życie, z uwzględnieniem wszystkiego, co było i jest w nim ważne i znaczące. Mogą przedstawić wybrany fragment kariery, jak też spróbować ująć ją w całość – przedstawia-jąc jej przebieg od narodzin do dziś lub pre-zentując wszystkie sfery życia, które tworzą aktualny obraz kariery danego uczestnika.

Prowadzący ćwiczenie informuje uczestni-2.

ków, iż mają do dyspozycji różnorodne ma-teriały: swoją pracę mogą wykonać w formie plastycznej, ale mogą to uczynić w każdej in-nej postaci, np. literackiej w postaci wiersza lub opowiadania, muzycznej itp.

Po wykonaniu zadania uczestnicy prezentu-3.

ją swoje dzieła dzieląc się przemyśleniami, jakie pojawiły się w trakcie, jak i po zakoń-czeniu tego ćwiczenia.

Podsumowanie:

Doradca zachęca uczestników, aby przyjrzeli się „ilustracjom własnej kariery”, aby skonfron-towali jej obraz z tym czego oczekują od siebie samych.

Zaproszenie do dyskusji, która może się toczyć wokół następujących pytań:

Co ich samych zaskoczyło podczas przygoto-–

wywania pracy obrazującej ich całożyciową karierę?

Na przedstawieniu, których jej elementów naj-–

bardziej im zależało ?

Czego im zabrakło w tej „ilustracji”?

O czym zapomnieli w swojej pracy, a uświado-–

mili to sobie już po jej zakończeniu? Dlaczego ten pominięty element ma dla nich znacze-nie?

Ćwiczenie 6.

Moja kariera jest jak…

Jak Cię widzą,