• Nie Znaleziono Wyników

"Figury geometryczne już wszyscy dobrze znamy" : scenariusz zajęć dla grupy dzieci 6-letnich

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share ""Figury geometryczne już wszyscy dobrze znamy" : scenariusz zajęć dla grupy dzieci 6-letnich"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Marta Raczek-Bielawa

"Figury geometryczne już wszyscy

dobrze znamy" : scenariusz zajęć dla

grupy dzieci 6-letnich

Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce : kwartalnik dla nauczycieli nr 2, 75-77

(2)

75

Cele ogólne:

utrwalanie podstawowych cech jakościowych figur geometrycznych: trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt;

doskonalenie postrzegania i rozpoznawania kształtu figur geome-trycznych;

kształcenie prawidłowej reakcji na sygnał wzrokowy i słuchowy; budzenie zainteresowań kompozycjami artystycznymi z prostych figur geometrycznych;

ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej, wyrobienie spostrzegawczo-ści i koncentracji uwagi;

przestrzeganie umów obowiązujących w zabawie.

Cele operacyjne:

Dziecko:

rozpoznaje kształty figur;

nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt; reaguje na sygnał wzrokowy i słuchowy;

wykonuje dowolną kompozycję z figur geometrycznych; przestrzega reguł obowiązujących w zabawie.

Marta Raczek-Bielawa

Przeszkole Miejskie nr 10 w Jaworznie

„Figury geometryczne

już wszyscy dobrze znamy” –

Scenariusz zajęć

dla grupy dzieci 6-letnich

EETP 28(2013)2, ISSN 1896-2327

(3)

76

Metody pracy:

czynne (metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń, metoda ćwiczeń);

słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia).

Formy pracy:

indywidualna, zespołowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) wycięte z kartonu, kocyki, figury geometryczne samoprzylepne dla każdego dziecka, zagad-ki słowne, kostka z figurami, płaszagad-kie figury geometryczne, płyta CD, lusterka dla każdego dziecka, plansze przedstawiające scenki i przedmio-ty złożone z różnych figur geometrycznych, kompleprzedmio-ty figur geometrycz-nych w pojemnikach.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna przy muzyce „Powitanie z okrzykiem”. Każde dziecko losuje figurę, a następnie przykleja ją sobie do ubrania. Dzieci poruszają się po sali do skocznej muzyki, na przerwę w muzyce zatrzymują się. Na hasło nauczycielki „Witam wszystkie koła” – dzieci, które mają przypięty emblemat z kołem podnoszą do góry ręce i wydają okrzyk: „hura!”. Zabawę powtarzamy kilka razy, wydając podobne hasła:

– „Witam wszystkie kwadraty”; – „Witam wszystkie trójkąty”; – „Witam wszystkie prostokąty”;

– „Witam wszystkie figury geometryczne”.

2. „Domki figur”– zabawa muzyczno-ruchowa.

Nauczycielka w różnych miejscach sali rozkłada 4 kocyki. Każdy kocyk oznaczony jest inną figurą. Umawia się z dziećmi, że są to domki figur. Dzieci sprawdzają, gdzie są ich domki i siadają na odpowiednich kocykach. Gdy muzyka gra, dzieci – figury bawią się (biegają po sali, podskakują), natomiast gdy nauczycielka podnosi do góry jedną figurę dzieci siadają na kocyku, a gdy nauczycielka opuszcza figurę w dół, wra-cają do zabawy.

3. „Co to za figura?” – rozwiązywanie zagadek słownych.

Dzieci siedzą w kole, słuchają zagadek i odpowiadają po wskazaniu przez nauczycielkę:

(4)

77

4. „Figurkowy dywan” – klasyfikowanie figur według kilku cech. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Kolejno rzucają 4 kostkami (na jednej jest kolor, na drugiej wielkość, na trzeciej figura, a na czwartej gru-bość). Następnie wyszukują odpowiednią figurę, łącząc odczytane z ko-stek informacje.

5. „Pomieszane figury”.

Dzieci siedzą w kole, nauczycielka wypowiada nazwę jednej z figur, a zadaniem dzieci mających takie wizytówki jest szybka zamiana miejsc. Zabawę powtarzamy kilka razy.

6. „Zabawa z lusterkami”.

Nauczycielka rozdaje dzieciom lusterka. Dzieci chuchają na nie, aż za-parują, wtedy palcem rysują taką figurę, jaką mają na swoim emblemacie.

7. Zabawa „Wypełnij układankę”.

Dzieci siedzą w kole na dywanie, a nauczycielka rozdaje plansze przedstawiające scenki z układanki geometrycznej. W pobliżu dzieci usta-wione są pojemniki z figurami. Na umówiony sygnał, uczestnicy zabawy wyszukują brakujące figury, wypełniając w ilustracji brakujące elementy. Zabawę kończymy, gdy wszystkie dzieci uzupełniły swoje układanki. Prace eksponujemy na wystawce dziecięcej lub w kąciku dla rodziców.

8. „Telefon dotykowy” – zabawa relaksacyjna.

Dzieci podzielone na cztery grupy według figur geometrycznych sia-dają jeden za drugim. Ostatnie dziecko dostaje kształt figury, którą rysuje na plecach kolegi siedzącego przed nim.

My wszystkiego mamy trzy. Ach, jak wesoło mieć, trzy boki i trzy kąty.

Trzy wierzchołki także mamy i pracując na trzy fronty, każdej pracy rade damy.

trójkąt

Dwa długie boki, dwa krótkie boki i cztery kąty proste. Co za figura geometryczna nosi się tak wyniośle.

prostokąt

Nie jestem pewien czy zgadniecie

jak się nazywa figura w której rogów i kątów nie znajdziecie?

koło

Zagadka zaczyna się stąd! Jest w nim prosty każdy kąt. No i zawsze mój kolego, równe boki w nim, dlatego już od bardzo wielu lat, mówią o nim, że to…

Cytaty

Powiązane dokumenty

wyniki doświadczenia losowego dają się zinterpretować jako punkty pewnego obszaru i każdy wynik jest jednakowo prawdopodobny, to prawdopodobieństwo określonego zdarzenia

Każda z nich pomaga zrozumieć pewną zależność, której dowodzenie standardowymi metodami może okazać się wcale niełatwe. Małą Deltę przygotowała

Możemy założyć bez utraty ogólności, że a i b są względnie pierwsze (jeśli nie są, to ich wspólny dzielnik dzieli też c i możemy podzielić przez niego wszystkie trzy

Zad. Oblicz miarę trzeciego kąta. 7 Miara kąta ostrego trapezu prostokątnego wynosi 40. Oblicz miary pozostałych kątów tego trapezu.. Oblicz pola narysowanych figur. 12

Na kolejną rybę, średniej wielkości okonia, musiałem czekać, aż wskazówka minutowa obróci się o 150˚.. Zapisz za pomocą cyfr godzinę rozpoczęcia wędkowania, godzinę

Wybór zadań: Agnieszka Mizerska 1055954 Copyright © Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe... Jeden metr kwadratowy pewnej wykładziny kosztuje

Stron jest dużo ale to nie znaczy, że trzeba wszystkie wypełnić (można wydrukować lub przepisać wybrane zadania). Wysyłam je ponieważ ich poziom trudności

W trapezie równoramiennym, którego ramię jest równe 4 cm, kąt przy dłuższej podstawie ma miarę 60°.. Oblicz pole trapezu, jeżeli jego krótsza podstawa jest równa