• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji –‘Present Perfect’ dla gimnazjum – poziom pre-intermediate

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji –‘Present Perfect’ dla gimnazjum – poziom pre-intermediate"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji –‘Present Perfect’

dla gimnazjum – poziom pre-intermediate

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest poznanie głównego zastosowania i budowy czasu Present Perfect. Sposoby użycia zwrotów i zdań zawierających tę konstrukcję czasową ukazane są na materiale tekstowym, a następnie utrwalane w ćwiczeniach i zadaniach. Uczniowie ćwiczą układanie zdań twierdzących, przeczących i pytających – w tym celu mogą posiłkować się tablicami poglądowymi dołączonymi do scenariusza.

Uczeń wie, jak opisać sytuacje bądź czynności, których wyrażanie regulują użycia czasu Present Perfect. Poznaje on słówka charakterystyczne dla tego czasu – ich znaczenie, miejsca w zdaniu i funkcje.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego, podkreślają w nim słówka niezrozumiałe i próbują z kontekstu domyślić się ich znaczenia. Podkreślają także wszystkie użyte w tekście zdania w czasie Present Perfect. Tym samym poznają nową strukturę gramatyczną.

Dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować parę zdań w nowo poznanym czasie.

Uczeń potrafi budować zdania (twierdzenia, pytania, przeczenia) w czasie Present Perfect.

Odróżnia także zastosowanie omawianej konstrukcji gramatycznej od innego czasu –Past Simple – na bazie tego rozróżnienia uczy się również użycia Present Perfect.

2. Metoda i forma pracy

1. Metoda: czytanie, wynotowywanie, tłumaczenie, pogadanka, objaśnienie tablic poglądowych, oglądanie zdjęć, ćwiczenia, zadania.

2. Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy). Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Present Perfect, po czym nauczyciel tłumaczy podstawowe zastosowania i budowę poznawanej struktury (można w tym celu posłużyć się tablicami poglądowymi). Szczególną uwagę trzeba zwrócić na słówka charakterystyczne tego czasu (already, just, yet, for, since, recently, ever itd.); niektóre z nich będą wymagały oddzielnego omówienia na następnych lekcjach (np. for i since).

Pod koniec lekcji każde dziecko stara się powiedzieć lub napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.

(2)

3. Środki dydaktyczne

1. Tekst źródłowy „Dear Jane” wraz z pytaniami.

2. Schemat ‘Present Perfect’.

3. Tablica poglądowa ‘Irregular verbs’.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Lekcja nie wymaga specjalnego wprowadzenia.

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel rozdaje uczniom tekst, który jest czytany głośno na forum klasy bądź po cichu.

Uczniowie pracują nad tekstem – podkreślają zdania z have/has i III formą czasownika, starają się też odgadnąć zastosowanie tych konstrukcji. Następnie nauczyciel tłumaczy budowę poznanej struktury i podaje jej użycie. W ramach ćwiczeń dzieci ustnie układają parę zdań w czasie Present Perfect. Szczególnie uważnie należy omówić użycia wszystkich tzw. słówek charakterystycznych tego czasu. Należy zwrócić uwagę na ich miejsce w zdaniu, a także na zmianę znaczenia w zależności od typu zdania (pytanie, przeczenie, twierdzenie), jak to ma miejsce w przypadku ‘already’ i ‘yet’. Oddzielną lekcję można przeprowadzić w celu omówienia różnic między ‘for’ i ‘since’.

W czasie lekcji uczniowie mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.

c. Faza podsumowująca

Materiał utrwalany może być również na zestawach ćwiczeń i zadań do uzupełnienia (np.

z książek, patrz: uwagi do scenariusza), które dzieci rozwiązują samodzielnie na lekcji, a potem w domu.

5. Załączniki

a. Materiał źródłowy

Tekst „Dear Jane” wraz z pytaniami.

b. Schematy

Schemat ‘Present Perfect’.

c. Tablice poglądowe

Tablica poglądowa ‘Irregular verbs’.

d. Zadanie domowe

W domu dzieci rozwiązują ćwiczenia z książki (patrz: uwagi do scenariusza) lub odbite na ksero, lub też tłumaczą zdania w czasie Present Perfect z polskiego na angielski.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po lekcji uczeń powinien znać zasady użycia i budowy czasu Present Perfect, słownictwo dotyczące prac domowych (clear the table, do the cleaning, etc.), formy past

Proszę o wysłuchanie kolejnego nagrania dotyczącego czasu teraźniejszego Present Perfect – jak sami zobaczycie, tym razem lekcję prowadzi prawdziwy miłośnik

Bardzo proszę o uzupełnienie ich w miarę swoich możliwości czasowych (najpóźniej do końca kwietnia), a jeśli chodzi o bieżące ćwiczenia - przesyłanie mi pod koniec

Zasady czasu Present Perfect Continuous są podobne do czasu Present Perfect z tą różnicą, że Continuous jest formą ciągłą. Czekam na Ciebie już prawie godzinę. – I have

Szukamy nowego współlokatora odkąd Mark się

W czasie Present Perfect mamy do czynienia z czasownikiem posiłkowym have, który dla trzeciej osoby liczby pojedynczej (he/she/it) przyjmuje postać has?. ·

Praca własna: zapoznanie się z książką interaktywną i ewentualnie wykonanie zadań dodatkowych Informacja zwrotna: potwierdzenie zapoznania się przez ucznia z książką

Czasy przeszłe: Past SimpleTense i Past Continuous Tense.. https://www.ang.pl/gramatyka/czas/past-simple