Rozgrzewka w aktywności ruchowej
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny. Uczeń:
2.4 przeprowadza rozgrzewkę
Adresat:
Uczniowie klasy ICzas trwania:
45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, jak dobrać ćwiczenia do charakteru wysiłku
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
planuje rozgrzewkę
uczestniczy w zaplanowanej przez siebie rozgrzewce
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność przygotowania organizmu do wybranej aktywności fizycznej
Metody nauczania
zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa, indywidualna
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub boisko szkolne
Przybory i przyrządy
Płotki lekkoatletyczne, piłki koszykowe, materace, laptop, rzutnik multimedialny.
Zasoby multimedialne:
1. animacja: „Rozgrzewka w lesie”
2. prezentacja multimedialna: „Jak dobrze przeprowadzić rozgrzewkę?”
3. film: „Przykładowa rozgrzewka do ćwiczeń lekkoatletycznych na płotkach”
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 minut
1. Czynności organizacyjne
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie
sprzętu, materiałów i przyborów.
Uczniowie oglądają prezentację i film.
2. Rozgrzewka
W truchcie krążenia i wymachy ramion,
w truchcie co trzeci krok przysiad i wyskok,
w truchcie co trzeci krok obrót o 360 stopni,
w marszu co trzeci krok wymach nogą w przód,
w marszu co trzeci krok wypad z pogłębieniem,
siad płotkarski, skłon do nogi wyprostowanej, skrętoskłon do nogi ugiętej,
w siadzie ugiętym chwyt jednej nogi za piętę i wyprost. Zmiana nóg,
w miejscu skip A i C,
„pędzel płotkarski” w truchcie z boku płotka na nogę zakroczną, z prawej i lewej strony,
„pędzel płotkarski” w truchcie z boku płotka na nogę atakującą, z prawej i lewej strony,
bieg przez płotki w truchcie i w biegu.
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna. Film Ustawienie na obwodzie koła.
Ustawienie w kolumnie szachowej.
Ustawienie płotków lekkoatletycznych (co najmniej 3). Uczniowie w rzędach.
Część główna 30 minut
Jedna osoba z zespołu losuje obszar aktywności, do którego uczniowie zaplanują i przeprowadzą
rozgrzewkę.
Uczniowie w zespołach przygotowują rozgrzewkę, która ma trwać około 7 minut.
Uczniowie wyznaczają jedną osobę spośród swojej grupy, która przeprowadza rozgrzewkę dla całej klasy.
Uczniowie podzieleni na 3 zespoły. Nauczyciel proponuje trzy obszary aktywności: gry
zespołowe (koszykówka),
gimnastyka (ćwiczenia zwinnościowe), lekkoatletyka (biegi krótkie).
Część końcowa
1. Ćwiczenia rozluźniające w parach
W leżeniu tyłem potrząsanie rękami i nogami Zasób multimedialny
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
5 minut współćwiczącego,
w siadzie ugiętym tyłem do siebie, chwyt pod łokcie, naprzemienne skłony w przód.
2. Czynności organizacyjne
Zbiórka. Podsumowanie zajęć. Pożegnanie.
Uczniowie w rozsypce
Ustawienie w szeregu.
W podsumowaniu nauczyciel wskazuje na konieczność
indywidualizacji
i dostosowania ćwiczeń do charakteru wysiłku.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3