Środki chemiczne wokół nas
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III
II.4 Bezpieczeństwo i edukacja zdrowotna
II.4.c Uczeń wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych niezgodnie z przeznaczeniem
Adresat
: Uczniowie klasy IIICzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych niezgodnie z przeznaczeniem
zna podstawowe numery telefonów alarmowych 112 oraz 997, 998, 999.
wie, do kogo się zgłosić w przypadku złego samopoczucia
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
stosuje środki do higieny osobistej
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
1. Rozumie niebezpieczeństwo płynące z samodzielnego zażywania lekarstw i nieprawidłowego stosowania środków chemicznych
Metody nauczania
Zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, indywidualna, grupowa
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego
Przybory i przyrządy
Gąbka – 1 sztuka, obręcze gimnastyczne – 8 sztuk, słupek – 2 sztuki, długopis – 2 sztuki, plasterki z opatrunkiem, nożyczki – 2 sztuki, słupki wysokie – 2 sztuki, piłki rehabilitacyjne 1 kg – 2 sztuki, piłki siatkowe – 1 piłka na trzech uczniów, stoper – 1 sztuka, rzutnik multimedialny, laptop.
Zasoby multimedialne
1. zestaw ilustracji „Chronimy się przed chorobami ”
2. prezentacja multimedialna „Uwaga! Środki chemiczne wokół nas”
Materiały pomocnicze
tab.1. Zdjęcia środków chemicznych: środki czystości pomieszczeń, środki higieny osobistej, środki ochrony roślin, lekarstwa – łączna liczba zdjęć równa się liczbie członków zespołu max. 13 sztuk – 2 sztuki
tab.2. Rysunki przedstawiające różne wartości temperatury ciała – w liczbie ćwiczących
tab.3. Nazwy grup środków chemicznych do umieszczenia w obręczach gimnastycznych – 2 sztuki
Opis przebiegu lekcji
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne
Przygotowanie sprzętu sportowego.
Zbiórka uczniów.
Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.
Podanie tematu lekcji.
Rozmowa z dziećmi na temat:
- dlaczego uczniowie klasy III nie powinni samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych niezgodnie
z przeznaczeniem,
- wpływu dorosłych na udzielanie pomocy w czasie choroby: rodzice, rodzeństwo rodzina,
Ustawienie w szeregu.
Prezentacja, zestaw zdjęć: „Dlaczego uczeń klasy I-III nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
nauczyciel, pielęgniarka szkolna, służba zdrowia, lekarz pediatra, lekarze specjaliści, - numerów telefonów alarmowych.
2. Rozgrzewka
Zabawa – „Berek gąbką”
Wybrany przez nauczyciela berek otrzymuje gąbkę.
Aby zberkować innego ucznia, musi rzucając gąbką, bezpośrednio trafić w uciekającą osobę. Trafiony uczeń bierze gąbkę i staje się berkiem.
niezgodnie z przeznaczeniem”.
Przed rozpoczęciem zabawy rozmowa na temat zastosowań gąbki: higiena człowieka, mycie naczyń, samochodu, malowanie.
Część główna 25 – 30 minut
Środki chemiczne – grupowanie
Dzieci losują rysunki/zdjęcia środków chemicznych.
Uczniowie ustawieni w rzędach na linii startu – mety.
Na linii półmetka w obręczach leżą kartki z nazwą grupy środków chemicznych. Na sygnał nauczyciela startują pierwsze osoby, trzymając rysunek/zdjęcie środka chemicznego. Uczeń musi włożyć kartkę do odpowiedniej grupy środków chemicznych,
a następnie wrócić na linię startu-mety. Wszyscy kolejno wykonują to samo zadanie. Zespół, który pierwszy ukończy zadanie i prawidłowo
przyporządkuje środki chemiczne wygrywa.
Po zakończeniu gry, następuje omówienie
poszczególnych grup środków chemicznych pod kątem ich przeznaczenia i niewłaściwego wykorzystywania.
Temperatura
Na linii półmetka leżą odwrócone karteczki
i długopis/mazak. Na karteczkach znajduje się rysunek termometru, na którym jest zamieszczona wartość temperatury ciała. Pierwszy uczeń z zespołu startuje i biegnie do półmetka. Odwraca karteczkę i zaznacza kółkiem prawidłową odpowiedź. Możliwości są cztery:
normalna temperatura, osłabienie, stan
podgorączkowy oraz gorączka. Uczeń po zaznaczeniu odpowiedzi odkłada kartkę w wyznaczone miejsce i wraca na linię startu-mety. Startuje druga osoba z zespołu itd. Wygrywa zespół, którego uczestnicy
Uczniowie podzieleni na dwa rzędy.
Na linii półmetka leżą 4 obręcze gimnastyczne (dla każdego rzędu).
Liczba karteczek zgodna z liczbą ćwiczących.
Nauczyciel sprawdza
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
udzielili najwięcej prawidłowych odpowiedzi.
Przyklej plasterek
Zespoły otrzymują nożyczki i plaster z opatrunkiem i przygotowują liczbę plasterków zgodną z liczbą ćwiczących w zespole. Na linii półmetka stoją wysokie słupki. Na sygnał startuje pierwsza osoba z zespołu, biegnie do półmetka, ściąga zabezpieczenie plasterka i nakleja go na słupek, obiega słupek i wraca na linię startu – mety, gdzie wyrzuca zabezpieczenie plasterka do kosza, który znajduje się przy jego zespole. Startuje kolejna osoba. Wygrywa zespół, który pierwszy
ukończy zadanie.
efekty ćwiczenia.
Część końcowa 8 – 10 minut
Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne o charakterze uspokajającym
Kto więcej poda. Dzieci ustawiają się w rozkroku, w odległości 1 metra od siebie, bokiem do środka koła. Pierwsze osoby w każdym zespole otrzymują piłki rehabilitacyjne 1 kg. Na sygnał nauczyciela, dzieci wykonując skłon podają piłkę z rąk do rąk kolejnych osób pomiędzy nogami. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie (piłka wróci do pierwszego ucznia).
Dwie osoby w leżeniu przodem twarzami do siebie w odległości ok. 3 metrów. Trzecia osoba w środku pomiędzy nimi w podporze tyłem. Osoby leżące toczą piłkę między sobą. Osoba znajdująca się w środku stara się pośladkami zatrzymać piłkę.
Po 2 udanych próbach następuje zmiana miejsc.
Czynności organizacyjne
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń.
Zbiórka i podsumowanie zajęć.
Pożegnanie.
Odniesienie sprzętu sportowego do magazynu.
Zespoły ustawiają się na obwodzie dwóch kół.
Ćwiczenie powtarzamy kilka razy zmieniając sposób podawania piłki (np. górą, bokiem).
Dzieci w trójkach, jedna piłka na trójkę.
W podsumowaniu nauczyciel przypomina o niebezpieczeństwie płynącym
z niewłaściwego stosowania środków chemicznych.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4