SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ZWIERZĘTA ROŚLINOŻERNE” BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Zwierzęta roślinożerne.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (4.3) [uczeń] przedstawia, na przykładzie poznanych wcześniej roślinożernych ssaków, adaptacje zwierząt do odżywiania się pokarmem roślinnym;
podaje przykłady przystosowań roślin służących obronie przed zgryzaniem.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ: Definiuje pojęcia:
roślinożerność, mięsożerność Dokonuje podziału pokarmu ze względu na
pochodzenie
Nazywa rodzaje zębów Charakteryzuje uzębienie
roślinożerców i mięsożerców
Wyróżnia rodzaje zębów ze względu na budowę i
funkcje
Prezentuje postawę szacunku wobec siebie i wszystkich istot żywych
przykładzie poznanych wcześniej roślinożernych
ssaków, adaptacje zwierząt do odżywiania się
pokarmem roślinnym Wymienia strategie obronne roślin przed
zgryzaniem
Nabywane umiejętności
UCZEŃ
Doskonali umiejętności obserwacji
Podaje przykłady przystosowań roślin służących obronie przed
zgryzaniem Podaje przykłady
roślinożerców
Potrafi porównać zwierzęta roślinożerne i mięsożerne na podstawie adaptacji do
odżywiania się różnym rodzajem pokarmu
Porównuje pokarm zwierzęcy i roślinny
Potrafi opracować i prezentować wyniki swoich
obserwacji
Potrafi scharakteryzować tryb życia roślinożercy na
podstawie swoich obserwacji
Rozwija umiejętności pracy w zespole
Zna budowę żołądka przeżuwaczy
Kompetencje kluczowe
Kompetencje informatyczne
Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się Etapy lekcji
1) Faza przygotowawcza:
Uczniowie dokonują obserwacji.
Instrukcja przeprowadzenia obserwacji (w terenie – przeprowadzona w ZOO lub w gospodarstwie agroturystycznym)
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Wszystkie zwierzęta są heterotrofami, co oznacza, że pozyskują energię ze związków organicznych wytworzonych przez inne organizmy auto- lub heterotroficzne.
Zwierzęta roślinożerne odżywiają się wyłącznie lub głównie pokarmem roślinnym. Istnieje ogromna różnorodność zwierząt roślinożernych na Ziemi. W łańcuchach pokarmowych każdego ekosystemu
spełniają rolę konsumentów I rzędu. Pokarm roślinny ze względu na dużą zawartość celulozy jest trudny do strawienia, stąd organizmy roślinożerne wykazują liczne przystosowania m.in. żyjąc w symbiozie z mikroorganizmami. Ponadto pokarm roślinny jest mało pożywny, stąd wiele roślinożerców spożywa jego ogromne ilości, spędzając większą część swojego życia na jedzeniu.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest poznanie różnorodności gatunków zwierząt roślinożernych, ich trybu życia, zachowania i zwyczajów żywieniowych.
Obserwacje są prowadzone podczas zajęć w ZOO lub w gospodarstwie agroturystycznym. Zajęcia mogą odbywać się na wycieczce szkolnej, w trakcie lekcji lub po lekcjach.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie
posługują się aparatem fotograficznym i notatnikiem.
Obserwują gatunki zwierząt roślinożernych i nazywają je. Wykonują zdjęcia, obserwują zachowania zwierząt i zapisują swoje obserwacje. Identyfikują pokarm
roślinny, którym żywią się obserwowane zwierzęta.
5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka
decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie sporządzają tabelę w której dokonują charakterystyki
obserwowanych gatunków zwierząt, umieszczają informację o rodzaju pokarmu. Uczniowie opracowują dokumentację fotograficzną tworząc prezentację multimedialną lub galerię zdjęć wraz z opisami, za pomocą narzędzia Picasa. Wyniki obserwacji
prezentują na lekcji lub rozpowszechniają, np. na portalu społecznościowym.
2) Wstęp:
Pogadanka na temat rodzajów pokarmu ze względu na pochodzenie. Wykazanie różnic pomiędzy pokarmem roślinnym a zwierzęcym.
3) Przebieg zajęć:
Uczniowie wymieniają przykłady zwierząt roślinożernych.
Nauczyciel przedstawia zestaw zdjęć „Zęby”.
Uczniowie wykazują różnice w uzębieniu roślinożerców i mięsożerców.
W trakcie burzy mózgów uczniowie wraz z nauczycielem opracowują propozycję tabeli, w której zestawione zostaną
najważniejsze cechy przystosowawcze zwierząt roślinożernych i mięsożernych. Uczniowie zapisują w tabeli wnioski dotyczące zróżnicowania uzębienia zwierząt roślinożernych i mięsożernych.
Uczniowie dzielą się na dwa zespoły, z których każdy zajmuje się inną grupą zwierząt. Korzystając z dostępnych źródeł informacji (encyklopedia, podręcznik, Internet) zespoły gromadzą dane na temat innych przystosowań zwierząt do spożywanego pokarmu.
Uczniowie uzupełniają tabelę.
Nauczyciel korzystając z modelu lub planszy omawia budowę żołądka przeżuwaczy.
Nauczyciel przedstawia prezentację „Nie dać się zjeść”.
Uczniowie wymieniają przystosowania roślin służące obronie przed zgryzaniem.
4) Podsumowanie:
Nauczyciel wymienia gatunki zwierząt roślinożernych (np.
żyrafa, sarna, koala itd.) lub prezentuje zdjęcia tych zwierząt. Uczniowie określają pokarm wymienionych zwierząt (np. żyrafa – liście i pędy akacji, sarna – trawa, zioła; koala - eukaliptus itd.).
Środki dydaktyczne
Materiały multimedialne: zestaw zdjęć „Zęby”
Materiały multimedialne: prezentacja multimedialna „Nie dać się zjeść”
Model/schemat budowy żołądka przeżuwaczy
Zdjęcia zwierząt roślinożernych
Encyklopedia, podręcznik
Komputery połączone z Internetem
Aparat fotograficzny
Notatnik, długopis
Metody nauczania
Ćwiczenia praktyczne
Dyskusja dydaktyczna - burza mózgów
Obserwacja
Pogadanka
Pokaz Formy pracy
Grupowa
Indywidualna
Zbiorowa Praca domowa
Wyjaśnij jaką rolę w diecie człowieka spełnia pokarm pochodzenia roślinnego.
Dodatkowe propozcje wykorzystania
Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na IV etapie edukacyjnym w zakresie nauczania biologii.
Lista załączników multimedialnych Zestaw zdjęć „Zęby”
Prezentacja multimedialna „Nie dać się zjeść”