Kształtowanie wytrzymałości biegowej
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III II.1 Sprawność fizyczna
II.1.a Uczeń realizuje marszobieg trwający co najmniej 15 minut
Adresat
Uczniowie klasy III
Czas trwania
45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna pojęcia: bieg po prostej, bieg przodem, bieg tyłem, bieg w prawą i lewą stronę, bieg slalomem, bieg z okrążaniem przeszkody
wie, jak rozwijać wytrzymałość biegową
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje marszobieg w zmiennym tempie, trwający co najmniej 15 minut
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność stosowania się do zasad bezpieczeństwa
Metody nauczania
Zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, programowanego uczenia się
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa
Miejsce zajęć: boisko szkolne lub teren
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Przybory i przyrządy
Wysokie stojaki – 20 sztuk, szarfy, stoper, laptop, rzutnik multimedialny.
Zasoby multimedialne
1. zestaw ilustracji: „Bieg po prostej slalomem z omijaniem, okrążaniem stojaków”
2. quiz: „Już biegam powyżej 15 min”
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne: zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.
2. Zabawa ożywiająca – „Berek ratowany”
Uczniowie biegają po sali gimnastycznej w różnych kierunkach, starają się uciec przed dwoma berkami oznaczonymi szarfami. Dotknięte dziecko staje w rozkroku, unosi wyprostowane ramiona w bok na wysokość barków, czeka na „wyratowanie” go przez pozostałych uczestników zabawy. Złapane dziecko można „wyratować” przez przejście od przodu pod jego nogami. Po „wyratowaniu” uczeń wraca do zabawy.
Ustawienie w szeregu.
Nauczyciel dokonuje częstych zmian berków, zwracamy uwagę na bezkolizyjne
przemieszczanie się uczniów.
Dzieci przechodzą na boisko.
Część główna 25 – 30 minut
1. Ćwiczenia bieżne z wykorzystaniem stojaków
Bieg w przód po prostej do półmetka i z powrotem,
bieg tyłem po prostej do półmetka, powrót – bieg w przód wzdłuż stojaków,
bieg slalomem między stojakami, powrót – bieg wzdłuż stojaków,
bieg tyłem slalomem do półmetka, powrót – bieg wzdłuż stojaków,
bieg slalomem z naprzemiennym krążeniem ramion w przód, powrót – bieg wzdłuż stojaków.
Dzieci ustawione w 4 rzędach (podział uczniów przez odliczanie).
Naprzeciwko każdego rzędu, 5 stojaków ustawionych w linii prostej, w równych odstępach. Nauczyciel pokazuje na
ilustracjach, w jaki sposób dzieci będą się przemieszczać wzdłuż
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
2. Marszobieg – co najmniej 15 minut
Nauczyciel bierze udział w marszobiegu monitorując samopoczucie uczniów. Reguluje tempo i charakter wysiłku.
stojaków i zachęca je do aktywnego udziału w lekcji. Określa też moment startu kolejnej osoby. Każde ćwiczenie powtarzamy 2 razy.
Marszobieg ma charakter wysiłku ciągłego. Nauczyciel prosi dzieci o zgłaszanie wszelkich niedyspozycji podczas marszobiegu.
Część końcowa
10 minut
1. Ćwiczenia rozluźniające
Stojąc rozluźnianie ramion i nóg. W leżeniu tyłem swobodne przetaczanie się.
2. Czynności organizacyjne
Odniesienie stojaków, zbiórka oraz omówienie i podsumowanie zajęć, pożegnanie.
W podsumowaniu:
wykonując marszobieg rozwijaliście
wytrzymałość biegową.
Nauczyciel wyjaśnia pojęcie wytrzymałości, adekwatnie do wieku uczniów.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3