SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego
opracowany w ramach projektu
„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie
kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”
dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty
Warszawa 2019
SZKOLNY MUSIC BOX
DANUTA
JEZIOROWSKA
Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka
Ignacy Ołów
Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix
Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019
Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl
Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).
https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl
Temat lekcji
Muzyczna gra terenowa
Klasa: VI / czas trwania lekcji: 45 minut
Cele ogólne
podsumowanie wiadomości z ostatnich lekcji lub semestru;
przygotowanie kolażu plastycznego stworzonego z odpowiedzi grup uczniów.
Cele szczegółowe, gdzie uczeń:
rozpoznaje tytuły i autorówutworów muzycznych;
wskazuje na podział głosów: sopran, alt, tenor, bas;
rozumie znaczenie pojęć związanych z tempem, dynamiką i pozostałymi elementami muzyki;
śpiewa piosenki.
Metody/techniki/formy pracy
śpiew, gra na instrumentach,
percepcja muzyki,
pogadanka heurystyczna,
praca w grupach/indywidualna,
praca z tekstem muzycznym.
Środki dydaktyczne
karteczki z zapisanymi zadaniami,
atrybuty muzyczne (np. instrumenty),
fragment zapisanej piosenki (w zależności od pomysłowości nauczyciela),
fiszki jako oceny w skali od 1 do 6.
Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjne: sprawdzenie obecności, omówienie reguł i zasad zabawy. Na terenie szkoły lub podwórka (w czasie sprzyjających warunków
atmosferycznych) ukrytych jest 5 zadań, które muszą być odnalezione przez 5 grup uczniów.
2. Faza realizacyjna
Każda z grup otrzymuje 5 karteczek, na których zapisane są wskazówki do odnalezienia zadań. Nauczyciel przed lekcją w odpowiednich miejscach na terenie szkołyukrywa kolejne instrukcje dotyczące zabawy. W celu zachowania bezpieczeństwa uczniów może zaproponować współpracę z innymi nauczycielami w czasie trwania lekcji. Czas na znalezienie zadań jest ograniczony. Po wykonaniu
3
zadania uczniowie spotykają się w tym samym miejscu na podsumowanie i zaprezentowanie zadań.
Przykładowe zadania dla uczniów:pierwsza grupa otrzymuje zadanie zapisane na karteczce: „Ogródek Pani od Matematyki (można wskazać imię nauczyciela)”.
Dzieci odnajdują salę matematyczną otoczoną kwietnikiem. W nim ukryta jest kolejna karteczka-podpowiedź (której poszukują) z napisem: „W otoczeniu zieleni przypomnij sobie ostatnio wysłuchane utwory muzyczne, których inspiracją była przyroda. Dodatkowo sprawdź i wypisz nazwy kwiatów otaczających salę lekcyjną”.
Odpowiedź uczniowie przygotowują zespołowo i redagują wspólnie pisemnie.
Kolejna grupa może mieć zadanie dotyczące poznanych piosenek,tańców, kompozytorów, wiadomości z zakresu wiedzy ogólnomuzycznej. Całość zabawy, stawianych pytań oraz zakresu wiedzy zależy od grupy/ilości uczniów, ale przede wszystkim od kreatywności nauczyciela.
Uczniowie w trakcie gry powinni wykazać się znajomością treści z poprzednich lekcji, zaśpiewać piosenkę, zaprezentować-stworzyć odpowiedź-zagadkę dla klasy.
3. Faza podsumowująca
Rekapitulacją wiadomości i sprawdzeniem umiejętności są wypowiedzi oraz prezentacje uczniów, które podlegają ocenie przez nauczyciela lub poprzez ocenianie koleżeńskie, np. rodzaj uczniowskiego jury, które za wykonane zadanie podnosi fiszki z przyznawaną punktacją.
Zadanie domowe: Przygotowanie w dowolnej formie graficznej pracy z lekcji,np.
w sposób wirtualny (grafika na tablecie) lub materialny (dzieło plastyczne- dowolna technika).
Komentarz metodyczny
Zabawa wymaga wyjątkowego przygotowania i dobrze przemyślanej organizacji pracy nauczyciela. Zadania powinny być dostosowane do potrzeb uczniów i znajomości przyswojonej przez nich wiedzy. Forma „gry terenowej” jest bardzo dobrym sposobem utrwalenia wiedzy uczniów. Lekcja zawiera treści korelujące z innymi przedmiotami. Do uczniów z SPEnależy dostosować scenariusz. Lekcja posiada walor doskonalący umiejętności pracy w grupie, przeciwdziała wykluczeniu i poprawia samoocenę dzieci. Dla uczniów z SPE w ramach podziału na grupy zabawa taka wymaga dodatkowych opiekunów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i przyjemnego przeżycia jej treści.
4