Improwizacja ruchowa przedstawiająca radość, smutek, złość
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
6. Taniec
6.1 Uczeń wykonuje improwizację ruchową do wybranej muzyki
Adresat
Uczniowie klasy V
Czas trwania
45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, że emocje można wyrazić ruchem
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
rozwija sprawności koordynacyjne: orientację przestrzenną, rytmizację ruchu
przedstawia ruchem nastrój muzyki
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
uświadamia sobie możliwości własnego ciała
Metody nauczania
zabawowa klasyczna, naśladowcza ścisła, ruchowej ekspresji twórczej, zadaniowa ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna, boisko szkolne lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Przybory i przyrządy
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Obręcze gimnastyczne dla każdego ucznia , odtwarzacz muzyki.
Zasoby multimedialne
1. utwór muzyczny: „Ścieżka dźwiękowa radość, smutek, złość”.
2. zestaw ilustracji: „Improwizacja ruchowa przedstawiająca: radość, smutek, złość”.
Materiały pomocnicze
1. 3 Ilustracje – karty pracy zawierające hasło: RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjne:
Zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.
Podanie tematu lekcji, zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w lekcji.
2. Zabawa ożywiająca – „Znajdź wolną obręcz”
Uczniowie rozkładają obręcze na podłodze. Nauczyciel zabiera jedną obręcz. Uczniowie biegają po sali gimnastycznej w różnych kierunkach, w rytm skocznej muzyki. W momencie ściszenia muzyki starają się zająć miejsce w jednej z obręczy.
Ustawienie uczniów w szeregu.
Pobranie obręczy gimnastycznych, utworzenie kolumny szachowej.
Zwracamy uwagę na bezpieczne poruszanie się pomiędzy
obręczami. Zabawę powtarzamy
kilkakrotnie. Możemy ją uatrakcyjnić zabierając kolejne obręcze.
Część główna 25 – 30 minut
Ćwiczenia z obręczami przy muzyce w rytmie 4/4
Wchodzenie do i wychodzenie z leżącej na podłodze obręczy gimnastycznej różnymi sposobami: krokiem odstawano-dostawnym, V-stepem, podskokiem obunóż w prawą i lewą stronę, w przód i w tył,
bieg dookoła obręczy zakręconej jak „bączek” ze zmianą kierunku co dwa takty,
unoszenie obręczy trzymanej oburącz
w płaszczyźnie czołowej w górę i opuszczanie w dół
Powrót do ustawienia w kolumnie szachowej.
Nauczyciel demonstruje poszczególne ćwiczenia.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
z jednoczesnym półprzysiadem,
unoszenie obręczy gimnastycznej trzymanej oburącz w płaszczyźnie czołowej, w górę w skos, w prawą i lewą stronę z jednoczesnym wykrokiem,
krążenia w płaszczyźnie czołowej ramion z obręczą w prawą i lewą stronę,
obroty obręczy na prawym i lewym przedramieniu w płaszczyźnie strzałkowej. Krążenia obręczą w płaszczyźnie czołowej na prawej i lewej ręce,
marsz nogami w podporze przodem dookoła ułożonej na podłożu obręczy, w prawą i lewą stronę – ramiona w środku koła.
Ekspresja ruchowa przedstawiającą: radość, smutek, złość.
Uczniowie losują karty pracy, kapitan zespołu odczytuje rodzaj nastroju,
uczniowie wspólnie określają gesty, jakie towarzyszą ich nastrojowi,
wspólnie zastanawiają się, jak przedstawić ruchem wylosowany nastrój do przydzielonej przez
nauczyciela muzyki.
Prezentacja przygotowanych projektów ruchowych obrazujących nastrój.
Zasoby multimedialne.
Ustawienie luźno w 3 częściach sali.
Radość – do muzyki Maple Leaf Rag - Scott Joplin 1899. Smutek – do muzyki Sonata Fortepianowa No. 14 C♯
moll "Quasi una
fantasia", op. 27, No. 2, Adagio sostenuto, Ludwig van Beethoven Złość – do muzyki Lot Trzmiela 1899-1900, Mikołaj Rimski- Korsakow.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Część końcowa 5 – 10 minut
1. Zabawa uspakajająca:
Uczniowie w zespołach j.w. trzymają dowolnie swoją obręcze i obręcz współćwiczącego, tworząc w ten sposób pociąg z wagonikami. Chodzą po sali w różnych kierunkach w rytm muzyki i śpiewają piosenkę. „Jedzie pociąg z daleka”. Na sygnał pierwszy uczeń zbiera obręcze i „jedzie do zajezdni”, aby tam je pozostawić.
2. Czynności organizacyjne
Podsumowanie lekcji, ocena pracy uczniów, pożegnanie.
W podsumowaniu:
nauczyciel przypomina, że ruchem można wyrazić swoje emocje.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4