Poznajemy konkurencje trójboju lekkoatletycznego
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny. Uczeń:
2.4 wykonuje próbę wielobojową składającą się z biegu, skoku i rzutu
Adresat:
uczniowie IV klasyCzas trwania:
45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
uczeń zna konkurencje trójboju lekkoatletycznego
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje próby trójboju lekkoatletycznego:
bieg na 60m
skok w dal z rozbiegu
rzut piłką palantową
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie korzyści płynące z diagnozowania (badania) własnej sprawności fizycznej
Metody nauczania
: zadaniowa ścisłaFormy i miejsce zajęć
Formy nauczania: frontalna, indywidualna, grupowa Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne
Przybory i przyrządy
: Piłka palantowa – 3 szt., miarka, stoper, piłeczka do tenisa stołowego – dla każdego ucznia, rzutnik, komputer.Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Zasoby multimedialne
:1. film: „Wybrane elementy próby wielobojowej”
2. zestaw ilustracji: „Próby trójboju lekkoatletycznego”
3. prezentacja multimedialna: „Trójbój lekkoatletyczny”
Materiały pomocnicze:
tab. 1 Wyniki wielobojowej próby składającej się z biegu, skoku i rzutu.
Opis przebiegu lekcji
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 – 15 minut
1. Czynności organizacyjne
Przygotowanie sprzętu.
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć.
Podanie tematu lekcji.
Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Berek lekarski”
Wyznaczony uczeń przekazuje funkcję berka przez dotknięcie. Dotknięcie jest raną i uczeń goniąc pozostałych, trzyma się za nią jedną ręką.
Drugą ręką przekazuje funkcję berka następnej osobie.
Ćwiczenia przygotowujące do wykonania prób biegu, rzutu oraz skoku
W truchcie krążenia ramion na przemian w przód i w tył,
w truchcie krążenia ramion oburącz w przód i w tył,
poruszanie się po wyznaczonym odcinku krokiem odstawno – dostawnym ze zmianą kierunku,
dowolne wieloskoki,
skoki na prawej i lewej nodze,
biegi z przyspieszeniem na odcinku do 10 metrów.
Zabawa – „Dogoń mnie”.
Ustawienie w szeregu.
Zasoby multimedialne.
Uczniowie w pozycji dowolnego siadu.
Uczniowie bawią się na wyznaczonym boisku.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Uczniowie ustawieni w dwuszeregu, jeden za drugim, w odległości 2 metrów. Na sygnał nauczyciela, pierwszy szereg stara się uciekać na dystansie ok. 10 metrów, a drugi szereg stara się go dogonić.
Powtórzenie zadania ze zamianą zadań w szeregach.
Część główna 25 – 30 minut
Uczeń wykonuje próbę wielobojową składającą się z biegu, skoku i rzutu
Nauczyciel wraz z uczniami dokonuje pomiarów.
1. Bieg 60 m
Uczniowie wykonują próbę w parach na wyznaczonych torach.
2. Rzut piłką palantową
Uczniowie wykonują 2 kolejne rzuty. Liczy się lepszy wynik.
3. Skok w dal z rozbiegu
Uczniowie wykonują dwukrotnie skok w dal z rozbiegu. Odbicie następuje ze strefy o długości 1 metra.
Zasób multimedialny
Uczniowie zapisują wyniki na kartach indywidualnych (tab.1) i zachowują je do następnego pomiaru w celu obserwacji postępu.
Uczniowie wykonują tylko jedną próbę.
Uczniowie nie wykonują rzutów próbnych.
Przed zajęciami należy sprawdzić stan skoczni. Przed pomiarami skoku
przeprowadzamy jedną serię skoków próbnych.
Część końcowa 5 –10 minut
1. Ćwiczenia kompensacyjno-korekcyjne
Marsz na palcach z ramionami w „skrzydełka”,
w skłonie tułowia w przód, marsz dłońmi po podłożu do podporu przodem, a następnie powrót do pozycji wyjściowej,
zdmuchiwanie piłeczki do tenisa stołowego z dłoni – 8x.
2. Czynności organizacyjne
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń, zbiórka i omówienie zajęć, pożegnanie, wymarsz z miejsca zajęć.
Zasób
multimedialnyUczniowie w rozsypce.
W podsumowaniu nauczyciel mówi o potrzebie
diagnozowania własnej sprawności fizycznej.
Definiuje zdolności
motoryczne:siłę, szybkość, skoczność.
Materiały pomocnicze – 1x liczba uczniów.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
KARTA INDYWIDUALNA
Tab. 1 Wyniki wielobojowej próby składającej się z biegu, skoku i rzutu.
UCZEŃ BIEG
60m
SKOK W DAL Z ROZBIEGU
RZUT PIŁKĄ PALANTOWĄ
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4