Scenariusz lekcji - Od realizmu do realizmu magicznego
1. Cele lekcji
Uczeń powinien:
1. rozróżniać prądy w sztuce;
2. odszukiwać i wskazywać wyznaczniki poszczególnych prądów;
3. dostrzegać korespondencje między różnymi rodzajami sztuk;
4. wyjaśniać pojęcia: realizm, naturalizm, impresjonizm, ekspresjonizm, surrealizm, realizm magiczny.
2. Metoda i forma pracy
Analiza tekstów kultury, definiowanie, dyskusja, praca ze słownikiem.
3. Środki dydaktyczne 4. Przebieg lekcji
1. Burza mózgów: wspólne przypomnienie omawianych na wcześniejszych lekcjach prądów w sztuce, literaturze i malarstwie: realizmu, naturalizmu, impresjonizmu, ekspresjonizmu (ich wyznaczniki formalne, charakterystyczne dla obu rodzajów sztuk) i literackich przykładów.
2. Ochotnicy odczytują przygotowane przez nauczyciela teksty literackie. W tym czasie
nauczyciel rozwiesza na tablicy wybrane reprodukcje obrazów reprezentujących poszczególne prądy.
3. Uczniowie na podstawie wcześniejszych ustaleń dokonują próby przyporządkowania tekstów i obrazów do poszczególnych prądów artystycznych.
4. Kolejno uczniowie wypisują na tablicy „słowa-klucze” poszczególnych prądów.
5. Wyszukiwanie nowych pojęć w „Słowniku terminów literackich” oraz „Przewodniku encyklopedycznym. Literatura polska XX wieku”: surrealizm i realizm magiczny.
6. Wspólna rekonstrukcja wydarzeń w dwóch utworach: fragmentach „Balu w operze”
(przeczytanym na lekcji) i „Prawieku i innych czasach” (przeczytanym w domu).
7. Zapoznanie się z reprodukcjami obrazów zaliczanych do nowo poznanych prądów artystycznych: surrealizmu (Salvador Dali „Płonąca żyrafa”) i realizmu magicznego (Iwo Birkenmajer „Pierwszy śnieg”).
8. Wyszukiwanie podobieństw i różnic w omawianych prądach.
9. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, na których w czterech kolumnach wymieszane są prądy, ich wyznaczniki formalne, przykłady utworów literackich i przedstawień malarskich.
W ramach powtórzenia i podsumowania tematu prądów literackich uczniowie indywidualnie dopasowują do siebie poszczególne punkty z tabeli.
10. Wspólne przeczytanie i skorygowanie ewentualnych błędów przyporządkowania.
realizm 1.
między romantyzmem a naturalizmem,
obejmuje przede wszystkim gatunki fabularne, zasada prawdziwego i wiernego odtwarzania
rzeczywistości,
sprawozdanie z ludzkich doświadczeń, dobór postaci i sytuacji
reprezentatywnych dla ukazywanego środowiska społecznego
A.
Henryk Sienkiewicz
„Krzyżacy”
I.
Jan Matejko
„Bitwa pod Grunwaldem”
naturalizm 2.
na pierwszym planie - motywacja biologiczna, teoria dziedziczenia, doboru naturalnego, walka o byt, rzeczywistość o charakterze pesymistycznym, przedstawianie rzeczywistości bez upiększających retuszów i krępowania się zasadami moralnymi
B.
Gabriela Zapolska
„Kaśka Kariatyda”
II.
Caravaggio
„Ukrzyżowanie św. Piotra”
impresjonizm 3.
utrwalanie indywidualnych, przelotnych wrażeń
i stanów psychicznych, obraz świata = obraz duszy, subiektywizm połączony z wiernością w odtwarzaniu rzeczywistości
C.
opisy przyrody w „Chłopach”
Władysława Reymonta
III.
Claude Monet
„Impresja - wschód słońca”
ekspresjonizm 4.
przekazywanie wewnętrznych treści psychiki ludzkiej,
nawiązania do sztuki ludów prymitywnych, dziecięcej, ludowej, rzeczywistość jako nieustanne ścieranie
D.
Jan Kasprowicz
„O bohaterskim koniu i
walącym się domu”
IV.
Edward Munch
„Krzyk”
się przeciwstawnych sił dobra i zła, najwyższe napięcie psychiczne postaci
surrealizm 5.
autor tworzący poza kontrolą świadomości, zespolenie sfery jawy i snu, proces twórczy
utożsamiany ze snem, marzeniem, halucynacją, urojeniem, uwydatnienie roli wyobraźni podczas tworzenia
E.
Julian Tuwim
„Bal w operze”
V.
Salvador Dali
„Płonąca żyrafa”
realizm magiczny 6.
łączenie szczegółowości obserwacji z obrazami o wymowie symbolicznej i z wnikającą w powszednie życie cudownością
F.
Olga Tokarczuk
„Prawiek i inne czasy”
VI.
Iwo
Birkenmajer
„Pierwszy śnieg”
5. Bibliografia
1. realizm: Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”, Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem”;
2. naturalizm: Gabriela Zapolska „Kaśka Kariatyda” (fragmenty), Caravaggio „Ukrzyżowanie św.
Piotra”;
3. impresjonizm: opisy przyrody w „Chłopach” Władysława Reymonta, Claude Monet „Impresja - wschód słońca”;
4. ekspresjonizm: Jan Kasprowicz „O bohaterskim koniu i walącym się domu”, Edward Munch
„Krzyk”;
5. surrealizm: Julian Tuwim „Bal w operze” (fragmenty), Salvador Dali „Płonąca żyrafa”;
6. realizm magiczny: Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”, Iwo Birkenmajer „Pierwszy śnieg”.
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe
Praca domowa: opis przygotowań do kolacji wigilijnej w wybranym spośród omówionych prądzie literackim.