• Nie Znaleziono Wyników

KOLORY I FIGURY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "KOLORY I FIGURY"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania przedszkolnego

BOŻENA PAŹDZIO

MAGDALENA KLABACHA-LICA WIOLETTA MAJEWSKA

RENATA PAŹDZIO

KOLORY

I FIGURY

(2)

Maria Ferenc

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Urszula Borowska

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć

Kolory i figury

Temat kompleksowy

Kolorowe lato

Adresaci zajęć

5-latki, w tym dzieci ze SPE

Etap edukacyjny

wychowanie przedszkolne

Miejsce i czas realizacji zajęć

przedszkole, 30 minut (z możliwością wydłużenia)

Cel ogólny

tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nabywaniu/utrwaleniu umiejętności matematycznych oraz wspierających rozwój percepcji wzrokowej.

Cele operacyjne

Wiadomości: dziecko zna zasady komunikowania się i współpracy z rówieśnikami; zna pojęcia matematyczne: nazwy figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);

zna sposoby klasyfikowania według jednej cechy; zna sposoby układania rytmów; zna zasady korzystania z urządzeń cyfrowych; wie, że za pomocą ruchu i układu ciała może przedstawić kształty figur.

Umiejętności: dziecko kreatywnie współdziała z rówieśnikami; ustala i przestrzega zasad w pracy zespołowej; rozwiązuje zaistniałe w grupie problemy; reaguje

na polecenia; słucha i przestrzega reguł zabaw; rozpoznaje i nazywa figury

geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt); układa i kontynuuje proste rytmy;

rozpoznaje i nazywa kolory; tworzy figury geometryczne za pomocą swojego ciała i geoplanu; korzysta z urządzeń cyfrowych odpowiedzialnie.

Postawy: dziecko jest komunikatywne, odkrywcze, aktywne, wytrwale pracuje, szanuje odmienne punkty widzenia innych osób.

Środki dydaktyczne

gumki-recepturki, figury geometryczne (koła, kwadraty, prostokąty) w różnych kolorach, kartoniki z figurami geometrycznymi, geoplan interaktywny https: //apps.

mathlearningcenter.org/geoboard/.

(4)

Zastosowanie narzędzi ICT

tablica interaktywna / tablet

Formy pracy

zespołowa, grupowa, indywidualna

Metody/techniki pracy

aktywizujące (uczenie się w małych zespołach), programowe, słowne (objaśnienia, instrukcje), wchodzenie w role, mimamoru, wzrokowe / techniki: układanka typu memo, techniki dramy.

Opis przebiegu zajęć

Część wstępna

1. Zabawa dramatyczna „Figury” (praca w grupach). Nauczyciel wyznacza pierwszą drużynę do losowania „zadania” (w woreczku zgromadzone są figury geometryczne:

koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt). Lider drużyny demonstruje na dywanie

wylosowaną figurę geometryczną, np. kwadrat. Drużyny tworzą na dywanie figurę

„kwadrat” (dzieci układają się w taki sposób, aby odzwierciedlić kształt figury).

Drużyna, która najszybciej ułoży figurę, losuje kolejną.

Część główna

2. Obrazkowe memo. Dzieci w grupach otrzymują pakiet kartoników przedstawiających różnokolorowe figury geometryczne. Kartoniki ułożone są obrazkiem do dołu

(leżą blisko siebie, ale nie mogą przykrywać jeden drugiego, można je ułożyć w kształt regularnego prostokąta lub nieregularnie, przez cały czas trwania gry niezebrane kartoniki nie powinny zmienić pierwotnego położenia). Nauczyciel ustala, kto rozpoczyna grę. Dzieci kolejno odkrywają dwa kartoniki tak, aby wszyscy pozostali mogli zobaczyć, co one przedstawiają. Jeśli kartoniki przedstawiają parę, dziecko zabiera je i ma prawo odkrywać dwa następne obrazki. Jeżeli obrazki nie są identyczne, dziecko musi odwrócić je obrazkami do dołu i odłożyć w to samo miejsce. Zwycięża ta osoba, która zebrała najwięcej par.

3. Zabawa dydaktyczna „Kolorowe figury”. Przed dziećmi siedzącymi w kole są rozłożone figury geometryczne (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt) w różnych kolorach. Dzieci klasyfikują przedmioty ze względu na kolor lub kształt. Nazywają kolory i kształty figur.

4. Zabawa twórcza „Kompozycje z figur”. Dzieci układają z figur dowolne obrazki na płaskiej powierzchni. Nadają tytuły swoim pracom.

5. Zabawa dydaktyczna „Rytmy z figur”. Dzieci siedzą w półkolu. Na środku (na stosie) leżą figury geometryczne w jednym kolorze. Chętne dziecko zaczyna układać rytm z figur, np. koło, kwadrat, kwadrat, trójkąt, koło itd. Dzieci wybierają ze stosu figury,

(5)

5

odtwarzają i kontynuują rytm. Odkładają figury na stos. Kolejne dziecko podaje inny rytm. Zabawę kontynuujemy i powtarzamy kilka razy.

Część końcowa

6. Zabawa dydaktyczna „Tworzymy figury”. Dzieci dostają geoplany i kolorowe gumki- recepturki. Układają na podstawkach różne figury, następnie odwzorowują swoje figury na tablicy interaktywnej lub tablecie na wirtualnym geoplanie.

Podsumowanie zajęć

Dzieci malują w powietrzu palcami figury geometryczne, nazywają je.

Komentarz metodyczny

Nauczyciel na bieżąco przekazuje dziecku informację zwrotną poprzez wskazanie, co dziecko robi dobrze, co i jak wymaga poprawy. Brak geoplanu, narzędzi ICT – zadanie wykonujemy na komputerze. W przypadku stymulacji, rozwijania, usprawniania funkcji psychomotorycznych nauczyciel włącza do zajęć cele terapeutyczne. Etapy zajęć powiązane są z kształtowaniem kompetencji kluczowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, kompetencji

matematycznych oraz kompetencji w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencji cyfrowych, kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się.

Ogólne wskazania do pracy z dzieckiem ze SPE (szczegółowe wskazania co do dostosowania metod/technik/form/warunków/organizacji pracy

do indywidualnych możliwości dziecka zawarte są w IPET, opinii) – w razie potrzeby: zmiana formy aktywności, formy pracy, zmodyfikowanie metody/

techniki pracy, zmniejszenie/zwiększenie liczby zadań / kart pracy itp.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Praca zbiorowa, Matematyka 2001, podręcznik dla 4 klasy szkoły podstawowej, WSiP, Warszawa 2005... 4. Nauczyciel na tablicy

W zawie- szeniu pozostawiam w tym miejscu kwestię, czy problem ten da się, ba ― czy należy, rozstrzygnąć w nastawieniu teoretycznym (przez myślenie) czy praktycznym

Nocą, gdy ciemność skrywa przed naszym wzrokiem kształty i kolory w lesie wśród drzew i krzewów możemy dostrzec wiele odgłosów zwierząt... Poniżej przedstawiam godziny,

Na kolejną rybę, średniej wielkości okonia, musiałem czekać, aż wskazówka minutowa obróci się o 150˚.. Zapisz za pomocą cyfr godzinę rozpoczęcia wędkowania, godzinę

Wybór zadań: Agnieszka Mizerska 1055954 Copyright © Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe... Jeden metr kwadratowy pewnej wykładziny kosztuje

● dzieci otrzymują zestaw wyciętych figur z papieru, ich zadaniem jest ułożenie figur według wiersza (nauczycielka czyta wiersz);.. Karty pracy

komunikuje się z rówieśnikami; nazywa figury geometryczne; rozpoznaje figury po dotyku; zna i wykorzystuje różne klocki konstrukcyjne; tworzy kompozycje z figur i

Niezwykle ważne jest wspieranie emocjonalnego i społecznego rozwoju uczniów, którzy często czują się zniechęceni, mają niskie poczucie własnej wartości. Należy