• Nie Znaleziono Wyników

STROIMY CHOINKĘ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "STROIMY CHOINKĘ"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania języka niemieckiego dla I etapu edukacyjnego

Anna Kentnowska Rafał Otręba

STROIMY

CHOINKĘ

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Witkowska Recenzja merytoryczna – dr Danuta Koper Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Stroimy choinkę

Grupa/miejsce i czas trwania lekcji:

klasa III szkoły podstawowej – wariant podstawy programowej I.1. (klasy I–III); sala lekcyjna; 2x45 minut

Cel główny:

Uczeń poznaje podstawowe nazwy ozdób świątecznych i piosenkę: „Kling Glöckchen”.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

„

„ współdziała w grupie i w parach,

„

„ rozwija zdolności manualne,

„

„ udziela informacji i układa je we właściwej kolejności.

Metody/techniki/formy pracy:

Burza mózgów, metoda obrazowa, zabawa, metoda artystyczna, praca w plenum.

Środki dydaktyczne:

Komputer z dostępem do Internetu, rzutnik, tekst piosenki, przyniesione ozdoby choinkowe, wykonane z papieru bądź folii.

Opis przebiegu lekcji:

Czynności organizacyjne:

Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność.

Wprowadzenie do tematu:

Nauczyciel odtwarza uczniom piosenkę: „Kling Glöckchen”. Uczniowie zastanawiają się, o czym jest piosenka. Nauczyciel wyjaśnia cele lekcji i zapisuje temat na tablicy.

Prezentacja i ćwiczenia językowe:

Uczniowie wykonują ćwiczenie na karcie pracy. Łączą nazwy ozdób świątecznych z obrazkami. Kartę wklejają do zeszytu. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Każda z grup otrzymuje narysowaną na brystolu dużą choinkę. Ich zadaniem jest ozdobienie choinek i podpisanie ozdób świątecznych, które się na niej znajdują. Na choince każdy uczeń wkleja własnoręcznie stworzoną bombkę. Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo Geschenk. Uczniowie wymieniają skojarzenia, jakie mają z tym słowem. Następnie nauczyciel rozdaje uczniom papierowe prezenty, które można otworzyć. Każdy uczeń zapisuje wewnątrz swój wymarzony prezent i przykleja go pod papierową choinką.

(4)

4

Każda z grup, która ozdobiła choinkę, otrzymuje oceny. Następnie nauczyciel rozdaje rozsypankę wyrazową i puszcza piosenkę „Kling Glöckchen”. Uczniowie układają porozcinane karteczki według kolejności słyszanej w piosence. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. Każdy uczeń wkleja tekst piosenki do zeszytu.

Część podsumowująca:

Na koniec uczniowie śpiewają piosenkę najpierw w wersji normalnej, a następnie w wersji karaoke.

Zadanie domowe:

Zadanie domowe polega na nauczeniu się piosenki na pamięć. Można śpiewać ją w parach w wersji karaoke.

Ewaluacja:

W części ewaluacyjnej uczniowie rysują w zeszycie uśmiechniętą bądź smutną choinkę.

Komentarz metodyczny:

1. Uczniowie, wykonując bombkę i ozdabiając choinkę, rozwijają się zarówno językowo, jak i manualnie.

2. Zamiana w części ewaluacyjnej uśmiechniętej pieczątki na uśmiechniętą choinkę może być stosowana przed i po okresie świątecznym jako ciekawa odmiana ewaluacji lekcji.

3. Dodatkowe zadanie polega na stworzeniu kartki świątecznej z ozdobami świątecznymi podpisanymi w języku niemieckim. Uczniowie wyszukują w Internecie życzenia w języku niemieckim i zapisują je na kartce świątecznej (zadanie wykracza poza podstawę programową). Kartki mogą być wystawione w szkole na kiermaszu świątecznym.

4. Dostosowanie wymagań dla ucznia ze SPE: nauczyciel może poszerzyć słownictwo związane ze świętami Bożego Narodzenia o tradycyjne potrawy niemieckie i polskie. Uczeń zdolny wykonuje dodatkowe zadania na karcie pracy. Uczeń wykonuje prezentację multimedialną (pięć slajdów) o tematyce świątecznej (zadanie wykracza poza podstawę programową).

Cytaty

Powiązane dokumenty

 umie rozwiązać zadania tekstowe związane z polem powierzchni ostrosłupa.  umie obliczyć

 wymienia i stosuje wszystkie omówione zasady redagowania dokumentu tekstowego.  wymienia i stosuje wszystkie omówione zasady

• przeprowadza doświadczenia (bada zachowanie się igły magnetycznej w otoczeniu prostolinio- wego przewodnika z prądem, bada oddziaływania magnesów trwałych i przewodników

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

 charakteryzuje środowisko przyrodnicze regionu oraz określa jego główne cechy na podstawie map tematycznych. • rozpoznaje skały występujące w regionie

 umie obliczyć pole koła, znając jego promień lub średnicę.  umie obliczyć pole pierścienia kołowego, znając promienie lub średnice kół ograniczających

– przedstawia działalność i znaczenie Teatru Narodowego – przedstawia rozwój nauki w okresie oświecenia w Polsce – ocenia wpływ Stanisława Augusta Poniatowskiego na