Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
9. Wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 3, 4, 5-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Kolory świata.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Uczestniczy w zbiorowej zabawie ruchowej. Współpracuje z rówieśnikami w zabawach ruchowych.
Wypowiada się poprzez dowolną ekspresję plastyczną. W zabawach plastycznych wykorzystuje własne pomysły na ekspresję plastyczną i realizuje je.
Zapoznaje się z paletą podstawowych kolorów;
określa te, których nazwy zapamiętało.
Nazywa podstawowe kolory oraz ich odcienie (np. ciemny niebieski, jasnożółty).
Wskazuje w otoczeniu przedmiot w podanym przez nauczyciela kolorze.
Używa poprawnie liczebników porządkowych (zakres zależny od indywidualnych możliwości).
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (kolor), próbuje je przeliczać.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy.
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami oraz dziełami sztuki, a także tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu.
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Ustala równoliczność dwóch zbiorów, posługuje się liczebnikami porządkowymi.
Potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu:
narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki.
Liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
Treści kształcenia:
rozwijanie wrażliwości przestrzennej i wzrokowej (porównywanie kolorów, próby ich nazywania, odnajdywanie określonego koloru w otoczeniu);
poznawanie różnorodnych materiałów oraz technik plastycznych, a także sposobów ich wykorzystywania;
wyrażanie siebie poprzez działalność artystyczną i percepcję sztuki (tworzenie swobodnych kompozycji barw oraz kształtów);
używanie zwrotów grzecznościowych, komunikowanie się z dziećmi i dorosłymi, sygnalizowanie swoich potrzeb;
zapoznawanie z zasadami prawidłowej komunikacji werbalnej, rozwijanie mowy powiązanej z działaniem, bogacenie słownictwa dziecka;
rozwijanie myślenia logicznego w praktycznych sytuacjach (rozwijanie umiejętności planowej obserwacji, klasyfikowania, porównywania oraz zestawiania porównywanych cech);
kształtowanie umiejętności liczenia, klasyfikowanie zbiorów przedmiotów, orientacji przestrzennej (w przestrzeni i na kartce papieru), stosowania liczebników porządkowych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Zachęcanie dzieci do zapoznania się z materiałami zgromadzonymi w wybranym miejscu sali (zakręcone butelki/zamknięte pojemniki z wodą zabarwioną na kilka kolorów wybranych przez nauczyciela [N], kwadratowe kawałki bibuły [wymiary około 10 cm x 10 cm], kolorowe apaszki i latarki). Dzieci eksperymentują z przepuszczaniem światła latarki przez kolorową wodę i materiał, nazywają kolory oraz odcienie barw, swobodnie dzielą się swoimi wrażeniami.
I. Zajęcia poranne
2. Tyle tu kolorów!:
zabawa dydaktyczna - wskazywanie
wybranych przez dzieci przedmiotów i określanie ich koloru. Rozwijanie spostrzegawczości.
2. Kolory do worka!:
zabawa dydaktyczna z elementami zabaw bieżnych - „łapanie” kolorów. Dzieci szukają w sali przedszkolnej drobnych przedmiotów (np. klocków) we wskazanym przez N kolorze i wrzucają do worka; następnie z włożonych przedmiotów tworzą zbiory – klasyfikują przedmioty wg kryterium koloru.
1. Barwne zagadki:
N zachęca dzieci do wysłuchania i odgadywania zagadek (załącznik nr 1). Dzieci odgadują, a następnie wskazują, która z podanych ilustracji przedstawia przedmioty w danym kolorze (załącznik nr 2).
2. Podróż do czterech kolorowych pór roku:
dzieci zapoznają się z prezentowanymi przez N ilustracjami przedstawiającymi cztery pory roku (załącznik nr 4), swobodnie wypowiadają się na temat kolorystyki rysunków, różnic między nimi, układają je w kolejności następowania po sobie pór roku.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Nasza pora roku:
dzieci na dużych kartkach papieru malują farbami zaproponowany przez N atrybut związany z aktualną porą roku (np. kwiat, słonce, liść, deszczowa chmura, bałwan), dobierają kolory, swobodnie wypowiadają się na temat swojego rysunku.
3. Nasza pora roku:
dzieci, używając kolorów adekwatnych do oddania nastroju aktualnej pory roku (lub pogody), za pomocą farb tworzą swój własny obrazek; określają, jakich kolorów użyły i dlaczego, porównują z ilustracjami prezentowanymi przez N (załącznik nr 4).
III. Zajęcia popołudniowe
1. Kolorowe dźwięki:
zabawy ruchowe na powietrzu. Swobodna ekspresja ruchowa do muzyki dostosowanej do odbioru przez dzieci 3, 4 i 5-letnie. Dzieci wykorzystując kolorowe rekwizyty (apaszki, wstążki, bibuła), swobodnie pląsają wyrażając słyszaną muzykę poprzez ruch.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Kolorowe gry i zabawy związane z porami roku:
aktywność własna dzieci; wykorzystanie propozycji zabaw: stolikowej lub multimedialnych (załączniki nr 3, 5, 6, 7, 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych, kierowania własną działalnością dziecka, zadań.
Słowne: rozmowy, zagadki i opowiadania, objaśnienia, rozmowy, m. żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kredki ołówkowe i świecowe, klocki drewniane oraz plastikowe (oraz z innych dostępnych nauczycielowi materiałów), nożyczki, różnokolorowa bibuła, cztery patyki (lub plastikowe rurki) długości około 30 cm do przymocowania do wyciętych postaci, szeroka taśma klejąca, komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Barwne zagadki - tekst zagadek;
2. Barwne zagadki - ilustracje do zagadek;
3. Kolorowa dama – kolorowanka;
4. Ilustracje: Cztery pory roku;
5. Puzzle multimedialne: Wiosenne kolory;
6. Puzzle multimedialne: Zimowe szarości;
7. Gra multimedialna typu: połącz połówki: Jesienne atrybuty;
8. Gra multimedialna typu wskaż 6 różnic: Letnie zabawy na plaży.