Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 4- latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Majowy deszczyk, letnia burza.
Cele operacyjne:
Dziecko:
poznaje zagrożenia podczas burzy i wie, jak ich unikać;
posługuje się terminami z zakresu przyrody nieożywionej - tęcza, deszcz, burza;
wie, jak się ubierać w zależności od warunków atmosferycznych.
Wykaz nabywanych umiejętności ( ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej;
rozumie potrzebę dbałości o bezpieczeństwo;
wie, co może zagrażać zdrowiu i życiu człowieka.
Treści kształcenia:
wyszukiwanie takich samych przedmiotów;
rytmiczne poruszanie się przy muzyce;
układanie prostych kompozycji według podanego wzoru;
określanie przydatności danych przedmiotów;
nazywanie podstawowych barw;
oglądanie książek i czasopism umieszczonych w kąciku książki;
ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka
I. Zajęcia poranne
1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci w kącikach tematycznych. Nauczyciel (N) umieszcza w kąciku książki oraz ilustracje z symbolami pogody; prowadzi rozmowę z dziećmi na temat różnych zjawisk atmosferycznych.
Materiały: załącznik nr 1.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Kropelkowe kompozycje:
tworzenie i układanie kompozycji z szablonów w kształcie kropli wg wzoru. N pokazuje dzieciom przykładowe kompozycje, następnie rozdaje zainteresowanym dzieciom szablony i wzory. Dzieci nakładają sylwety na wzór.
Materiały: załącznik nr 2, nożyczki, klej.
3. Taniec kropelek:
zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się niczym spadające krople w rytm muzyki.
Materiał: załącznik nr 8.
1. Tęcza:
prezentacja multimedialna. Po zapoznaniu się z prezentacją chętne dzieci opowiadają, w jakich okolicznościach widziały tęczę.
N zwraca szczególną uwagę na warunki atmosferyczne, jakie są niezbędne, aby pojawiła się tęcza.
Materiał: załącznik nr 7.
2. Malowanie tęczy:
gra ruchowo-naśladowcza. Dzieci wykonują ruchy imitujące malowanie na niebie pasów tęczy starając się poruszać zgodnie z rytmem.
Materiał: załącznik nr 9.
3. Jak się dziś ubrać?:
segregowanie różnych części garderoby. Dzieci tworzą dwa zbiory szablonów ubrań: na pogodę słoneczną i deszczową. Następnie naklejają sylwety na kartkę, dorysowują postać.
Materiały: załącznik nr 3, kartki, klej, kredki.
II. Zajęcia dydaktyczne
4. Wiosenna przechadzka:
wyjście na spacer. Podczas przechadzki dzieci obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie, fotografują kwiaty. Po powrocie do przedszkola N demonstruje prezentację pt. Kwiaty.
Materiały: załącznik nr 6, aparat fotograficzny.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Tęczowa wieża:
układanka. N pokazuje dzieciom prezentacje bądź zdjęcia, które ukazują gotowe konstrukcje. Dzieci projektują, a następnie wykonują
własną zabawkę przy
wykorzystaniu klocków we
wszystkich kolorach
Materiały: załącznik nr 4, 5, drewniane klocki.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
podstawowych. Podczas układania nazywają kolory, utrwalając tym samym ich nazwy.
2. Piaskowa budowla:
zabawy w piaskownicy. Dzieci porównują właściwości suchego i mokrego piasku podczas wykonywania budowli z piasku.
Materiały: foremki, łopatki.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską ( 1985) Czynne: zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych, udostępnianie dzieciom utworów muzycznych.
Formy:
zabawa tematyczna, zajęcia z całą grupą, spacer, praca indywidualna zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
białe kartki, aparat fotograficzny, foremki, łopatki, klocki, nożyczki, klej, kartki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Jaka dziś pogoda?- ilustracje;
2. Kropelkowa kompozycje – szablony kropli do wydrukowania;
3. Jak się dziś ubrać? – sylwety do wydrukowania;
4. Tęczowa wieża- zdjęcie przykładowej układanka z klocków – projekt własny;
producent ZPH Pilch R.;
5. Jak stworzyć tęczę z klocków? – prezentacja multimedialna przykładowych budowli – projekt własny (producent ZPH Pilch Roman);
6. Kwiaty – prezentacja multimedialna;
7. Tęcza – prezentacja multimedialna;
8. Taniec kropelek - akompaniament do zabawy ruchowej.
9. Malowanie tęczy - akompaniament do zabawy ruchowej.