Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4- latków Autor: Maria Greń
Obszar podstawy programowej:
11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
Grupa wiekowa: 4- latki
Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Tajemnice kropli wody.
Cele operacyjne:
Dziecko:
potrafi wymienić zdarzenia zgodnie z kolejnościa, używając określeń: teraz, wcześniej, później itp.;
wypowiada się na temat zaobserwowanych zjawisk atmosferycznych - padającego deszczu.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
umie zaobserwować występujące zjawiska atmosferyczne - padający deszcz;
wskazuje istotne różnice pomiędzy dwiema ilustracjami;
rytmicznie porusza się przy muzyce.
Treści kształcenia:
wypowiadanie się na temat treści wysłuchanego tekstu;
wypowiadanie się prostymi zdaniami;
słuchanie wierszy, opowiadań;
wskazywanie istotnych różnic pomiędzy dwiema ilustracjami;
podejmowanie zabaw inicjowanych przez nauczyciela rozwijających zainteresowania dzieci;
rozwiązywanie prostych zagadek;
ustalanie kolejności zdarzeń (np. teraz, wcześniej, później);
określanie kierunków ruchu, stosowanie określeń: do przodu, do tyłu, na dół, do góry, w bok;
układanie prostych kompozycji z kropli;
obserwowanie występujących zjawisk atmosferycznych - padającego deszczu;
uczestniczenie w zabawach rytmicznych i ruchowych;
reagowanie na zmiany tempa oraz dynamiki utworu o dużym zróżnicowaniu;
rytmiczne poruszanie się przy muzyce;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
uczestniczenie w zabawach ruchowych orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementami skoku, podskoku, organizowanych metodą opowieści ruchowych;
porządkownie jednorodnych obiektów w otoczeniu na podstawie występujących różnic między nimi.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka
1. Schodzenie się dzieci, przywitanie. Zabawy swobodne w kącikach tematycznych.
Podczas przywitania nauczyciel (N) zwraca uwagę na stosowanie form grzecznościowych.
2. Wesołe i smutne kropelki:
praca plastyczna. Dzieci kolorują szablony kropli, malują na nich smutne oraz wesołe miny.
Wcześniej N prezentuje dzieciom przykładowe krople.
Materiały: szablony kropel, kredki, farby, przykładowe sylwety (załącznik nr 3, 4).
3. Kropelki do kałuży:
gra multimedialna. Podczas gry dzieci określają wielkość kropli (mała, duża).
Materiały: załącznik nr 6.
I. Zajęcia poranne'
4. Omiń kałuże!:
zabawa ruchowa. Dzieci biegają w rytm wystukiwany przez N na tamburynie omijając kałuże (leżące na podłodze lekko zgniecione gazety).
Materiały: zgniecione gazety.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Przygoda kropelki wody. Część 2:
słuchanie opowiadania czytanego przez N. Następnie dzieci wypowiadają się na temat niebezpieczeństw, jakie zagrażały kropelce używając wyrazów dźwiękonaśladowczych: plusk, chlap, człap (ćwiczenia artykulacyjne).
Materiały: załącznik nr 1.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Co słyszysz?:
Dzieci słuchają nagrania odgłosów jadącego w deszczu samochodu..
Starają się odgadnąć, co to za odgłosy.
Materiały: załącznik nr 8.
3. Zła pogoda:
zabawa ruchowa przy piosence Zła pogoda (muz: K. Kwiatkowska- Marczyk, słowa: K. Czartoryska) lub improwizacja ruchowa do odgłosów padającego deszczu.
Materiały: nagranie piosenki lub odgłosy padającego deszczu.
4. Kałuże:
manipulowanie kartkami. Dzieci charakteryzują poszczególne kartki, segregują je, klasyfikują pod względem wielkości, kształtu itp.
Materiały: szablon – załącznik nr 2.
5. Ruch to zdrowie!:
wyjście na plac zabaw. Zabawa: Po wąskiej kładce - z elementem równowagi, zabawy dowolne w piaskownicy.
Materiały: foremki, grabki, łopatki.
wiaderka.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Kukiełki - kropelki:
wykonanie kukiełek. Dzieci z pomocą N wykonują kukiełkę:
wycinają z niebieskiej kartki kroplę i nakładają na słomki (naciętej uprzednio przez N).
Materiały: niebieskie kartki, słomki, nożyczki, klej, sposób wykonania – prezentacja multimedialna (załącznik nr 5).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji
„programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską ( 1985)
Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka.
Słowne: opowiadanie, objaśnienia i instrukcje, środki żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
tamburyno, lekko zgniecione gazety, kredki, farby, tekst piosenki Zła pogoda muz:
K. Kwiatkowska-Marczyk, słowa: K. Czartoryska, skakanka lub sznur, słomki, klej, nożyczki, niebieskie kartki, foremki, łopatki, grabki, wiaderka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Przygoda kropelki wody. Część 2 - tekst opowiadania, autor: Maria Greń;
2. Kałuża- szablon;
3. Smutna kropelka – szablon;
4. Wesoła kropelka – szablon;
5. Film: Kropelki – kukiełki;
6. Kropelki do kałuży! -gra multimedialna;
7. Odgłosy deszczu – nagranie audio;
8. Co słyszysz? - nagranie audio.