Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Anna Piszczek
Obszar podstawy programowej:
9. Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 3, 4, 5-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Obrazy nie tylko pędzlem malowane.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje przedmioty służące malarzowi w jego pracy, nazywa je, rozpoznaje ich cechy charakterystyczne i przeznaczenie.
Układa historyjkę obrazkową, dostrzega związki przyczynowo- skutkowe.
Wypowiada się samorzutnie na temat wydarzeń opowiadania.
Nazywa kolory występujące w tęczy.
Uczestniczy w zabawie plastycznej. Współpracuje z innymi
dziećmi, udziela
potrzebującym pomocy.
Planuje oraz tworzy układy chmur na kartce.
Potrafi posługiwać się pędzlem z użyciem farby.
Stempluje rysunek za pomocą pomiętych gazet odpowiednio rozplanowując układ chmur i kolorystykę.
Umie wypowiadać się w technice collage oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji.
Układa proste rytmy według zaprezentowanego wzoru; przelicza elementy zgodnie z własnymi możliwościami.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
Rozróżnia i nazywa barwy podstawowe, a także niektóre pochodne.
Wykorzystuje różne materiały, narzędzia, techniki do tworzenia dzieł wg własnego pomysłu.
Tworzy proste kompozycje, formy przestrzenne.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych.
Liczy obiekty, rozróżnia liczenie błędne od poprawnego.
Dysponuje sprawnością rak oraz koordynacją wzrokowo ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych);
zgodne funkcjonowanie w zabawie;
porównywanie cech przedmiotów – rozdzielanie ich ze względu na przynależność oraz przeznaczenie, wskazywanie podobieństw i różnic;
rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
obserwowanie i wyciąganie wniosków z przeprowadzonych doświadczeń;
dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji;
wzbogacanie i rozwój mowy;
rozwijanie sprawności manualnej;
poznawanie różnorodnych materiałów, technik plastycznych, a także sposobów ich wykorzystywania;
wyrażanie siebie poprzez działalność artystyczną.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Zachęcanie dzieci do podejścia do okna. Oglądanie chmur na niebie.
Nauczyciel (N) zachęca dzieci do podejmowania prób opisu tego, co ujrzały.
2. Atrybuty malarza:
aktywizacja dzieci – rozmowa na temat ukrytej niespodzianki (farby, pędzle, paleta, sztalugi, ramy). Nazywanie przedmiotów i określanie, do czego służą (próby definiowania). Próby odgadnięcia, do kogo mogą należeć.
I. Zajęcia poranne
Przygotowanie do śniadania II. Zajęcia
dydaktyczne
1. Przygoda w plenerze:
Opowiadanie przez N historii o malarzu (załącznik nr 1) wzbogacone eksponowanymi ilustracjami, które później można wykorzystać do ułożenia przez dzieci historyjki obrazkowej (załącznik nr 2), a następnie pokolorować (załącznik nr 3):
I. Malarz maluje obraz przedstawiający chmury.
II. Pada deszcz i krople spływają po płótnie.
III. Gdy deszcz ustał, na obrazie pozostał deszcz spływających wraz z farbą kropli.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
IV. Malarz spojrzał w niebo i zobaczył tęczę, którą namalował.
Rozmowa kierowana wokół treści opowiadania. Określanie kolejnych zdarzeń następujących po sobie (co było najpierw, co potem, a co na końcu).
2. Tęcza:
pokaz tęczy na slajdach prezentacji multimedialnej (załącznik nr 6), nazywanie kolorów tęczy.
3. Jak powstaje tęcza?:
zabawy badawcze z pryzmatem rozszczepiającym światło. Zachęcenie dzieci do manipulowaniem niepotrzebnymi płytami CD, które pod wpływem światła mienią się kolorami tęczy.
4. Malujemy chmury:
zabawy plastyczne– praca grupach wiekowych:
3-latki: kolorowanie kredkami sylwet chmur lub zamalowywanie farbą sylwet chmur wyciętych z folii – odbijanie na dużym arkuszu;
4-latki: stemplowanie gąbką i zmiętą gazetą, wspólne komponowanie na dużym arkuszu;
5-latki: collage: wykorzystanie różnorakich materiałów, np. waty, firanek, ścinków tkanin o różnych fakturach i wzorach, kolorowego papieru. Wycinanie kształtów chmur z tkanin, wydzieranie palcami z papieru; naklejanie - tworzenie wspólnego obrazu na dużym arkuszu.
5. Liczymy chmurki:
chętne dzieci (niezależnie od wieku) przeliczają chmury (używanie określeń: więcej, mniej); następnie układają ciągi rytmiczne, porównują liczebność elementów zbiorów podzielonych zgodnie z kolorami – materiał do wydrukowania i wycięcia przez N znajduje się w załączniku nr 5.
Przygotowanie do obiadu III. Zajęcia
popołudniowe
1. Chmurkowe gry i zabawy:
aktywność własna dzieci – zabawy swobodne lub z wykorzystaniem różnorodnych propozycji.
Propozycje zabaw:
ćwiczenia grafomotorycze:
rysowanie drogi, jaką przebyła chmura – kreślenie prostych linii od lewej do prawej strony. Próby mieszczenia się w liniach (ścieżkach wyznaczających drogę), rysowanie
po śladzie
(załącznik nr 4);
zabawy
z wykorzystaniem
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
multimediów (załączniki nr 6, 7, 8, 9).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw.
zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, zespołowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
farby, pędzle o różnej szerokości, paleta, sztalugi, rama, duży koc lub tkanina do przykrycia akcesoriów malarza, pryzmat, zużyte płytki CD (tyle, ile jest dzieci), sylwety chmur wycięte z papieru i sztywnej przezroczystej folii, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, kredki, pędzle, duże arkusze papieru, gąbki, gazety do stemplowania, firanki, ścinki tkanin, wata, papier kolorowy, nożyczki, pisaki do rysowania sylwet chmur na tkaninach, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst opowiadania pt. Malarz i tęcza;
2. Malarz i tęcza - historyjka obrazkowa;
3. Malarz i tęcza - kolorowanka;
4. Wykropkowana chmura - materiał do ćwiczeń grafomotorycznych;
5. Liczymy chmurki - materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
6. Prezentacja multimedialna: Tęcza;
7. Kolorowanka: Chmury;
8. Gra multimedialna: Pomóż malarzowi odnaleźć tęczę;
9. Gra multimedialna: Akcesoria malarza.