Kto mi poda pomocną dłoń, czyli skąd mogę otrzymać wsparcie?
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
7. Edukacja zdrowotna. Uczeń:
7.7 wyjaśnia, w jaki sposób może dawać i otrzymywać różnego rodzaju wsparcie społeczne
Adresat
: uczniowie klas ICzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, co to jest wsparcie społeczne
zna źródła i rodzaje wsparcia społecznego
zna instytucje i osoby, które wspierają młodzież szkolną
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
identyfikuje sytuacje, w których powinien zwrócić się po wsparcie
wspiera innych
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość, że warto zaufać drugiej osobie
dostrzega korzyści płynące z dawania i otrzymywania wsparcia
ceni współpracę w grupie
Metody nauczania
dyskusja, analiza i rozwiązywanie problemów
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Formy i miejsce zajęć
Formy: indywidualna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: Dowolne pomieszczenie w szkole, które gwarantuje swobodne
przemieszczanie się uczniów (klasa szkolna, korytarz, sala gimnastyczna). Ze względu na wykorzystanie materiałów multimedialnych wskazane jest, aby w miejscu zajęć można było podłączyć komputer z rzutnikiem lub zewnętrznym monitorem.
Przybory i przyrządy
Flipchart, kartki, mazaki, kartki samoprzylepne, rzutnik multimedialny, komputer.
Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Kto mi poda swą pomocną dłoń, czyli skąd mogę otrzymać wsparcie – rodzaje wsparcia.”
2. prezentacja multimedialna: „Źródła wsparcia.”
Materiały pomocnicze
1. karta pracy „Parasol”
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
Czynności organizacyjne: powitanie, podanie tematu lekcji.
Zabawa integracyjna „Gesty”
Uczniowie na sygnał nauczyciela wykonują w stronę mijanej osoby gest podany przez nauczyciela, np.:
podanie sobie dłoni, przybicie „żółwika”, machanie ręką do siebie, ułożenie palców w literę V, uniesienie kciuka, opuszczenie kciuka, grożenie palcem,
poklepanie po plecach/ramieniu, pokazanie języka).
Po zakończeniu zabawy nauczyciel zadaje pytanie, co uczniowie czuli podczas wykonywania tych gestów?
Uczniowie poruszają się swobodnie w różnych kierunkach.
W podsumowaniu podkreśla, że nawet drobnym gestem można kogoś wesprzeć albo zranić.
Część główna 30 – 35 minut
Zabawa „Ślepiec”
Jedna osoba z pary zamyka/zasłania oczy. Zadaniem drugiej osoby jest pomóc jej w przejściu na drugi koniec pomieszczenia tak, aby nie dotknęła niczego
Uczniowie połączeni w pary.
Pomoce: flipchart, mazak, 1 slajd z definicją wsparcia
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
ani nikogo. Aby utrudnić zadanie osoba z zamkniętymi oczami musi wykonać na linii startu trzy obroty
w lewo i dwa w prawo. Osoba pomagająca nie może dotykać osoby z zasłoniętymi oczami – może tylko prowadzić ją podpowiedziami słownymi, ale dopiero, gdy ta pierwsza wykona cztery kroki. W zależności od wielkości pomieszczenia jednocześnie staruje kilka par.
W drodze powrotnej następuje zamiana ról w parach.
Po wykonaniu ćwiczenia przez wszystkich, nauczyciel zadaje pytania:
1. Co czuliście idąc z zamkniętymi oczami?
2. Co czuliście, gdy Wam ktoś pomagał przejść?
3. Która sytuacja była dla Was łatwiejsza i dlaczego?
4. W jakich sytuacjach młodzi ludzie oczekują wsparcia?
Wszystkie odpowiedzi uczniów nauczyciel zapisuje w widocznym miejscu, np. na flipcharcie.
Następnie nauczyciel zadaje pytanie do grupy: Co to jest, ich zdaniem, wsparcie społeczne? Chętni
uczniowie odpowiadają. W podsumowaniu nauczyciel prezentuję definicję wsparcia społecznego i krótko ją omawia.
Ćwiczenie 2
Nauczyciel zadaje pytanie: U kogo lub gdzie szukamy wsparcia w sytuacji problemowej? Uczniowie
odpowiadają na zadane pytanie – jedna odpowiedź na jednej kartce. Po chwili każdy uczeń przykleja swoje odpowiedzi w wyznaczonym miejscu (np. na tablicy flipchart). Następnie nauczyciel i uczniowie grupują wszystkie odpowiedzi w kategorie (np. koledzy, rodzina, sąsiedzi – do jednej; szkoła, poradnia, lekarz itp. – do drugiej).
Następnie uczniowie wspólnie z nauczycielem jeszcze raz sprawdzają swoje pogrupowane odpowiedzi i przypisują je do jednego ze źródeł wsparcia.
Ćwiczenie 3
społecznego.
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi 3 kartki samoprzylepne.
Nauczyciel komentuje ćwiczenie w zależności od odpowiedzi uczniów i w podsumowaniu przedstawia uczniom prezentację dotyczącą źródeł wsparcia.
Pomoce: kartki papieru, prezentacja „Rodzaje wsparcia społecznego”.
W podsumowaniu
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Nawiązując do ćwiczenia 1 i 2, nauczyciel pyta
uczniów, jakiego rodzaju wsparcie możemy otrzymać?
Zapisuje odpowiedzi na flipcharcie. Następnie przedstawia uczniom prezentację. Zatrzymuje prezentację na slajdzie nr 6. Dzieli uczniów na cztery grupy i przypisuje każdej jeden z rodzajów wsparcia.
Rozdaje każdej grupie kartkę i poleca, aby każda grupa podała przykłady wsparcia w swojej kategorii.
Przedstawiciele grup przedstawiają efekty pracy grupowej.
Ćwiczenie 4
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają instytucje udzielające wsparcia? Jeśli uczniowie odpowiedzą twierdząco, prosi, aby wymienili takie instytucje.
Zapisuje wszystkie odpowiedzi na tablicy. Jeśli
uczniowie wymienią zbyt mało instytucji, próbuje ich nakierować na właściwe odpowiedzi. Jeśli to nie pomaga, dopisuje swoje propozycje. Następnie spośród odpowiedzi pomaga uczniom wybierać te, które zajmują się pomocą ludziom w ich wieku.
nauczyciel daje uczniom do zrozumienia, że wsparcia mogą szukać nie tylko w sytuacjach zagrożenia, ale również wtedy kiedy nie dzieje się nic złego.
pomoce: flipchart, mazak
Część końcowa 5 minut
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartę pracy
„Parasol” i prosi, aby każdy napisał na kopule parasola nazwę instytucji lub wymienił osoby, które mogą go wspierać w trudnej sytuacji i przyjąć „pod parasol”
symbolizujący ochronę. Przed wykonaniem ćwiczenia nauczyciel zapewnia uczniów, że jest to moment osobistej refleksji i to ćwiczenie każdy wykonuje dla siebie – nie będzie ono komentowanie na forum klasy.
Na koniec jeszcze raz podkreśla, że młode osoby zawsze, kiedy potrzebują powinny szukać wsparcia, nie tylko u innych osób, ale również w instytucjach.
Ewaluacja
Nauczyciel przeprowadza rundkę ewaluacyjną: dziś dowiedziałam/ -łem się…
pomoce: karta pracy
„Parasol”
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4