SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Pojęcie przewodników oraz izolatorów ciepła.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 2.8: [Uczeń] wyjaśnia przepływ ciepła w zjawisku przewodnictwa cieplnego oraz rolę izolacji cieplnej;
Fizyka, 2.7: [Uczeń] wyjaśnia związek między energią kinetyczną cząsteczek i temperaturą;
Fizyka, 2.6: [Uczeń] analizuje jakościowo zmiany energii wewnętrznej spowodowane wykonaniem pracy i przepływem ciepła;
Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: Ogólne poznanie mechanizmu przewodnictwa cieplnego.
Uczeń:
wie na czym polega zjawisko przewodnictwa cieplnego ciał stałych cieczy i gazów,
wie na czym polega przewodnictwo cieplne ciał stałych.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi zaprojektować i przeprowadzić doświadczenie pokazujące zjawisko przewodnictwa cieplnego ciał stałych,
potrafi dostrzec związek pomiędzy przewodnictwem cieplnym a rodzajem substancji,
potrafi podać przykłady przewodnictwa cieplnego oraz podać rodzaje oraz przykłady praktycznego stosowania przewodników i izolatorów,
potrafi współpracować i komunikować się w grupie, nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji
Przedm iot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne Metody
nauczania Formy pracy
Etap wstęp ny
Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;
myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:
- Gdzie spotkaliście się z przepływem ciepła?
- Czy ciepło może przepływać między różnymi ciałami?
- Czy wiecie, jak rozwiązać problem bezpiecznego dotykania gorących przedmiotów?
- Gdzie spotykamy się z potrzebą użycia materiałów, które izolują nas od zimna lub ciepła?
Dyskusja Problemowa
:
aktywizując a
Zbiorowa, jednolita
Etap Fizyka Porozumiewanie się w Przypomnienie wiadomości Notatki z Podająca: Zbiorowa,
realiza cji
języku ojczystym;
myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Jaki rodzaj energii nazywamy energią wewnętrzną?
Jak można zmienić energię wewnętrzną ciała?
Czym objawia się wzrost energii wewnętrznej ciała?
poprzednich zajęć
wykład informacyjn y
jednolita
Fizyka Myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia się
Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer, rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera zdjęcia cyfrowe z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, które są następnie wyświetlane przez rzutnik na ekran.
Zdjęcia przedstawiają przewodniki oraz izolatory ciepła, w tym także w sytuacjach ich naturalnego zastosowania.
Nauczyciel prosi uczniów o dyskusję na temat kolejno oglądanych przedmiotów:
-z jakiego materiału są wykonane, - czy przewodzą czy izolują ciepło,
- czy są zatem przewodnikami czy izolatorami ciepła?
Nauczyciel podczas prezentacji zdjęć zadaje dodatkowe pytania:
Galeria zdjęć
„Poznajemy przewodniki oraz izolatory ciepła”
(zasób nr QWE01802),
Eksponująca : pokaz połączony z przeżyciem
Zbiorowa, jednolita
- gdzie i w jakim celu stosujemy poznane przewodniki oraz izolatory ciepła w codziennym życiu? Odpowiedzi podane są wyżej.
Uczniowie po zakończonym pokazie:
- zapisują w zeszytach poznane nazwy izolatorów oraz nazwy przewodników ciepła.
UWAGA - nauczyciel może poprosić aktywnych, zdolnych uczniów o wykonanie niektórych potrzebnych zdjęć cyfrowych na warunkach określonych osobno.
Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;
umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna
Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji
Ćwiczenie praktyczne
„Przewodzenie ciepła” (zasób nr QWE01803), Karta Pracy (Załącznik nr 3)
Praktyczna:
ćwiczenia
Grupowa, zróżnicow ana
Etap końco wy
Fizyka Myślenie
matematyczne i podstawowe
kompetencje naukowo- techniczne;
umiejętność uczenia
Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uzyskanych w doświadczeniach,
podsumowanie wiadomości o
przewodnikach oraz izolatorach.
Podająca:
pogadanka
Zbiorowa, jednolita
się
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA ZAŁĄCZNIK NR 3 – KARTA PRACY
Rodzaj Czas Ilość Szacunkowa Badany pręt
Grupa Nr:
ogrzewanego materiału
(wpisz nazwę materiału, z którego wykonany jest pręt:
mosiądz,
aluminium, szkło, drewno)
ogrzewa nia
(wpisz liczbę minut)
pinezek, jaka odpadła w czasie ogrzewania pręta
(wpisz liczbę)
prędkość przekazywania energii cieplnej przez pręt.
(niezaobserwowan a, powolna, średnia, szybka)
jest:
-
Przewodnikie m ciepła*
- Izolatorem ciepła*
(* wpisz właściwe)