• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Past Continuous – budowa i zastosowanie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Past Continuous – budowa i zastosowanie"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Past Continuous – budowa i zastosowanie

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń zna budowę i zasady tworzenia czasu Past Continuous – poznaje tym samym nową strukturę gramatyczną.

2. Uczeń poznaje zastosowanie i użycia czasu Past Continuous.

3. Uczeń odróżnia czasowniki dokonane od niedokonanych i potrafi wiedzę tę wykorzystać przy okazji budowania i tłumaczenia zdań w czasie Past Continuous.

4. Dziecko wie, w jakich sytuacjach używać omawianej struktury gramatycznej i jakie słówka charakterystyczne sugerują użycie danego czasu (Past Continuous lub Past Simple).

5. Uczeń poznaje nowe słowa pojawiające się w czytanym materiale źródłowym.

b. Umiejętności

1. Uczeń ćwiczy umiejętność czytania i rozumienia tekstu czytanego.

2. Uczeń umie tworzyć zdania (twierdzenie, pytania, przeczenia) w czasie Past Continuous.

3. Uczeń potrafi określić relacje czasowe czynności wyrażanych w czasach Past Continuous i Past Simple.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: czytanie tekstu, metoda podająca, przerabianie materiału źródłowego, ćwiczenia, tłumaczenie.

Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy). Dzieci podkreślają wszystkie użyte

w tekście formy czasu Past Continuous i starają się zrozumieć ich zastosowanie. Dodatkowo – wszystkie nowe słówka pojawiające się w tekście są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.

Następnie nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (zastosowanie i budowę czasu Past Continuous), w tym celu posługuje się materiałem źródłowym i tablicą poglądową.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wytłumaczenie i zaznaczenie różnicy miedzy czasownikami dokonanymi i niedokonanymi, co bardzo ułatwia zrozumienie czasu i tłumaczenie zdań.

Dzieci mogą również rozwiązywać dodatkowe ćwiczenia z książek. W trakcie pracy mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.

Pod koniec lekcji każde dziecko stara się powiedzieć lub napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.

3. Środki dydaktyczne

a. Materiał źródłowy ‘Guess what happened!’.

(2)

b. Tablica poglądowa ‘Past Continuous’.

c. Ćwiczenia dodatkowe z książek (patrz: uwagi do scenariusza).

d. Zdania do tłumaczenia.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Omówienie różnicy między czasownikami dokonanymi i niedokonanymi w języku polskim i zaznaczenie odmienności czasów Past Continuous i Past Simple w języku angielskim.

b. Faza realizacyjna

1. Czytanie tekstu źródłowego samodzielnie przez uczniów lub głośno na forum klasy.

2. Tłumaczenie nieznanych słówek pojawiających się w tekście i odnotowywanie ich w zeszycie.

3. Krótkie streszczenie przeczytanego tekstu przez uczniów (lub jednego ucznia).

4. Odpowiadanie na zadawane przez nauczyciela pytania dotyczące przeczytanego tekstu.

5. Podkreślanie i tłumaczenie fraz i zdań z czasem Past Continuous.

6. Objaśnienie zasad tworzenia czasu Past Continuous.

7. Omówienie zastosowania i użycia omawianego czasu.

8. Tłumaczenie kilku zdań w celu przećwiczenia rozróżniania czasowników dokonanych i niedokonanych.

9. Wytłumaczenie podstawowych różnic między czasami Past Continuous. i Past Simple.

10. Ćwiczenie tworzenia zdań w czasie Past Continuous i rozwiązywanie ćwiczeń.

c. Faza podsumowująca

Rozwiązywanie ćwiczeń i zdań związanych z tematem lekcji. Tłumaczenie zdań. Układanie opisów sytuacji w czasie przeszłym.

5. Bibliografia 6. Załączniki

a. Materiały źródłowe

b. Materiał źródłowy ‘Guess what happened!’.

c. Tablica poglądowa ‘Past Continuous’.

d. Zadanie domowe

Pracą domową mogą być ćwiczenia do rozwiązywania z książek lub stworzenie opisu jakiejś sytuacji, zdarzenia w czasie przeszłym.

Dzieci uczą się także nowych słówek jakie pojawiły się na lekcji.

(3)

Cytaty

Powiązane dokumenty

f) Wymienienie przez nauczyciela parków narodowych uznanych za Światowe Rezerwaty Biosfery. Uczniowie, na podstawie zdobytych wcześniej wiadomości i przyniesionych materiałów,

• Świat dorosłych wypełnia pośpiech, pogoń za pieniędzmi. Jest on bezbarwny, bezduszny. Dorosłym brakuje dziecięcej wyobraźni i wrażliwości. Osądzają wszystko na

Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem karty pracy ucznia.. IV.. unfriendly disorganized impractical untidy intolerant unhelpful unsociable

Po zastanowieniu się, uczniowie rysują wybrany symbol i przyklejają swoje karteczki na plakacie... b) Nauczyciel prosi uczniów, aby każdy z nich zastanowił się: Czy ma w klasie

W pierwszej części lekcji nauczyciel tłumaczy zastosowania i budowę zdań typu unreal past (w tym celu posługuje się materiałami źródłowymi, tekstami, przykładami zdań

Po lekcji uczeń powinien znać czasy Past Simple i Past Continuous (budowa, użycie, przykłady), zwroty związane z nauką,

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

Uczeń potrafi budować zdania (twierdzące, pytające i przeczące) w czasie Present Continuous, umie określić, co one wyrażają, a także odróżnić