• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji –‘Past Simple’ dla gimnazjum – poziom pre-intermediate

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji –‘Past Simple’ dla gimnazjum – poziom pre-intermediate"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji –‘Past Simple’

dla gimnazjum – poziom pre-intermediate

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest poznanie czasu Past Simple. Sposoby użycia zwrotów i zdań zawierających tę konstrukcję czasową ukazane są na materiale tekstowym, a następnie utrwalane w ćwiczeniach i zadaniach. Uczniowie ćwiczą układanie zdań twierdzących, przeczących i pytających – w tym celu mogą posiłkować się tablicą poglądowa dołączoną do scenariusza. Pod koniec lekcji każdy z uczniów (głośno na forum klasy lub w parze z kolegą albo koleżanką) układa parę zdań, zawierających ćwiczoną na lekcji konstrukcję – jest to wprowadzenie do pisemnej pracy domowej, która ma polegać na stworzeniu krótkiego życiorysu.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego, podkreślają w nim słówka niezrozumiałe i próbują z kontekstu domyślić się ich znaczenia. Podkreślają także wszystkie użyte w tekście zdania w czasie Past Simple. Tym samym poznają nową strukturę gramatyczną.

Dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować parę zdań w nowo poznanym czasie przeszłym.

Praca nad tekstem (odpowiadanie na pytania do tekstu) i rozwiązywanie zadań, jak również zadana praca domowa ćwiczą umiejętność pisania.

2. Metoda i forma pracy

1. Metoda: dyskusja, czytanie, wynotowywanie, tłumaczenie, pogadanka, objaśnienie tablicy poglądowej, ćwiczenia.

2. Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy). Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Past Simple, po czym nauczyciel tłumaczy zastosowanie i budowę poznawanej struktury (można w tym celu posłużyć się tablicą poglądową). Szczególną uwagę należy zwrócić na słówka charakterystyczne (yesterday, last week, two months ago itd.)

Następnie, w parach, dzieci odpowiadają na pytania, które znajdują się pod tekstem. Dodatkowo – wszystkie nowe słówka, pojawiające się w tekście, są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.

Pod koniec lekcji każde dziecko stara się powiedzieć lub napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.

(2)

3. Środki dydaktyczne

1. Tekst źródłowy „William Shakespeare” wraz z pytaniami.

2. Tablica poglądowa ‘Past Simple’.

3. Tablica poglądowa ‘Irregular verbs’.

4. Ilustracja ‘William Shakespeare & the Globe’.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Można przeprowadzić krótkie wprowadzenie w temat tekstu: nauczyciel pyta się dzieci kim był William Shakespeare, jakie jego dzieła są najbardziej znane, co uczniowie wiedzą na jego temat itp.

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel rozdaje uczniom tekst, który jest czytany głośno na forum klasy bądź po cichu.

Uczniowie pracują nad tekstem – podkreślają zdania w czasie Past Simple, starają się też odgadnąć jego zastosowanie. Następnie nauczyciel tłumaczy budowę poznanej konstrukcji i podaje jej użycie. W ramach ćwiczeń dzieci ustnie układają parę zdań w czasie Past Simple. Później uczniowie wracają do pracy na materiale źródłowym i odpowiadają na pytania znajdujące się pod tekstem (samodzielnie lub w parach). Następnie samodzielnie układają kilka zdań z nowo poznaną konstrukcją. W czasie lekcji mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.

c. Faza podsumowująca

Materiał utrwalany może być również na zestawach ćwiczeń i zadań do uzupełnienia (np.

z książek, patrz: uwagi do scenariusza), które dzieci rozwiązują samodzielnie na lekcji, a potem w domu.

5. Załączniki

a. Materiał źródłowy

1. Tekst „William Shakespeare”.

2. Ilustracja ‘William Shakespeare & the Globe’.

b. Pytania do tekstu

1. When was Shakespeare born?

2. Where did he live for the first 20 years of his life?

3. How old was he when he got married?

4. How old was his wife?

5. How many children did he have?

6. Was he a rich man in the end of his life?

7. How many plays did he write?

c. Tablice poglądowe

1. Tablica poglądowa ‘Past Simple’.

2. Tablica poglądowa ‘Irregular verbs’.

(3)

d. Zadanie domowe

Posiłkując się tekstem czytanym na lekcji, uczniowie układają w domu 10 zdań (w tym pytań i przeczeń) w czasie Past Simple lub rozwiązują ćwiczenia z książki lub odbite na ksero.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

W czasie dyskusji na temat zbrodni i kary dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować swoją opinię na temat wykroczeń, adekwatności kar (np.

Uczniowie opisują graniastosłupy, wymieniają ich charakterystyczne cechy, wskazują na modelach przekątne podstawy, ściany bocznej oraz graniastosłupa.. Przypominają

Ćwiczona jest również umiejętność rozumienia tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia ogółu oraz informacji szczegółowych), pisania i mówienia – w drugiej

Następnie nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (zastosowanie i budowę czasu Past Continuous), w tym celu posługuje się materiałem źródłowym i

Na początku lekcji uczniowie pracują samodzielnie: uzupełniają tekst „Living as a ‘plant’ and death” podanymi słowami. Kolejnym etapem jest praca w parach: tym

READING FOR THE GIST – Uczniowie czytają tekst „An event that changed my choice of career”. SPEAKING, WRITING − Uczniowie, podzieleni na dwie grupy, przygotowują się do