• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji –‘Present Continuous’ dla szkoły podstawowej – poziom beginner

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji –‘Present Continuous’ dla szkoły podstawowej – poziom beginner"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji –‘Present Continuous’

dla szkoły podstawowej – poziom beginner

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest poznanie czasu Present Continuous. Sposoby użycia zwrotów i zdań zawierających tę konstrukcję czasową ćwiczone są na materiale tekstowym, a także są utrwalane w ćwiczeniach i zadaniach. Uczniowie ćwiczą układanie zdań twierdzących, przeczących i pytających – w tym celu mogą posiłkować się tablicą poglądowa dołączoną do scenariusza. Pod koniec lekcji każdy z uczniów (głośno na forum klasy lub w parze z kolegą albo koleżanką) układa przynajmniej jedno zdanie zawierające ćwiczoną na lekcji konstrukcję – jest to wprowadzenie do pisemnej pracy domowej, która ma polegać na stworzeniu opisu podobnego do tego, jaki zawarty został w materiale źródłowym.

Uczeń wie, w jaki sposób wyrażać czynności i sytuacje odbywające się w danej chwili, teraz. Zna także zastosowanie czasu teraźniejszego w odniesieniu do przyszłości, w opisywaniu sytuacji wyjątkowych oraz czynności irytujących – zna zatem wszystkie użycia czasu Present Continuous.

b. Umiejętności

Uczniowie rozwiązują ćwiczenia i uzupełniają zdania z w czasie Present Continuous (to be+

czasownik+ing). Tym samym poznają nową strukturę gramatyczną.

Dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia próbując samodzielnie skonstruować parę zdań w nowo poznanym czasie teraźniejszym.

Uczeń potrafi budować zdania (twierdzące, pytające i przeczące) w czasie Present Continuous, umie określić, co one wyrażają, a także odróżnić zastosowaną konstrukcję i jej użycie od innego czasu teraźniejszego (Present Simple).

Dziecko umie stworzyć opis sytuacji dziejącej się teraz, w danym momencie; potrafi także opisać obrazek.

2. Metoda i forma pracy

1. Metoda: podająca, pogadanka, wykład, ćwiczenia, zabawa.

2. Forma pracy: indywidualna, zbiorowa, w parach.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – uzupełniają schemat i poznają zastosowanie omawianego czasu. Nauczyciel tłumaczy użycie i budowę poznawanej struktury (można w tym celu posłużyć się tablicą poglądową).

Następnie w parach dzieci zadają sobie pytanie typu ‘What are you doing?’ i odpowiadają na nie.

Można też w parach lub grupach bawić się w kalambury: jedno dziecko udaje (lub rysuje), że wykonuje jakaś czynność, a reszta zgaduje (budując zdania w czasie Present Continuous).

(2)

Pod koniec lekcji każde dziecko stara się powiedzieć lub napisać parę zdań zawierające omawianą strukturę gramatyczną.

3. Środki dydaktyczne

Tablica poglądowa ‘Present Continuous’.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Lekcja nie wymaga specjalnego wprowadzenia.

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel tłumaczy budowę poznanej konstrukcji i podaje jej użycie. W ramach ćwiczeń dzieci ustnie układają parę zdań w czasie Present Continuous. Następnie dzieci samodzielnie pracują z tekstem; czytaja go, streszczają, wynotowują nieznane słówka, podkreślają zdania w omawianym czasie. W czasie lekcji dzieci mogą korzystać z pomocy tablicy poglądowej.

Następnie, w parach lub grupach, ćwiczone jest tworzenie pytań i odpowiedzi w czasie Present Continuous. Można w tym celu pobawić się z dziećmi w kalambury: jedno dziecko pokazuje jakąś czynność, drugie zgaduje.

c. Faza podsumowująca

Materiał powinien być utrwalany na zestawach ćwiczeń i zadań do uzupełnienia (np.

z książek, patrz: uwagi do scenariusza), które dzieci rozwiązują samodzielnie na lekcji, a potem w domu.

5. Załączniki

a. Tablice poglądowe

Tablica poglądowa ‘Present Continuous’.

b. Zadanie domowe

Uczniowie układają w domu10 zdań (w tym pytań i przeczeń) w czasie Present

Continuous lub rozwiązują ćwiczenia z książki albo odbite na ksero. Mogą także dostać zdania do przetłumaczenia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Present Perfect, po czym nauczyciel tłumaczy podstawowe zastosowania i budowę poznawanej struktury (można w

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

Zasady czasu Present Perfect Continuous są podobne do czasu Present Perfect z tą różnicą, że Continuous jest formą ciągłą. Czekam na Ciebie już prawie godzinę. – I have

Szukamy nowego współlokatora odkąd Mark się

Czasu teraźniejszego Present Continuous używamy, kiedy mówimy o czynnościach, które dzieją się w momencie, kiedy o nich mówimy; które dzieją się teraz, w tej chwili..

1 Uzupełnij dialogi wyrazami z nawiasów w czasie Present Continuous.. Luke:

Czyli zdania oznajmujące i przeczące w czasie przeszłym Past simple z czasownikami nieregularnymi tworzymy dokładnie tak samo jak z czasownikami regularnymi, z tą tylko różnicą,

 Uczeń potrafi budować zdania twierdzące, przeczące i pytające w czasie Past Simple z czasownikami nieregularnymi.. Na dzisiejszej lekcji poćwiczysz i utrwalisz sobie wiadomości