SCENARIUSZ ZAJĘĆ „BUDOWA MATERII” CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Budowa materii.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (1.3) [uczeń] obserwuje mieszanie się substancji; opisuje ziarnistą budowę materii;
tłumaczy, na czym polega zjawisko dyfuzji, rozpuszczania, mieszania; planuje doświadczenia potwierdzające ziarnistość materii.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ potrafi wykonać proste doświadczenie potwierdzające ziarnistą
budowę materii;
definiuje pojęcia:
dyfuzja, rozpuszczanie, mieszanie, krystalizacja;
potrafi powiązać zjawisko dyfuzji z wewnętrzną budową
materii;
wymienia zjawiska fizyczne, które są dowodami na istnienie
drobin, z których zbudowana jest materia;
podaje przykłady z życia codziennego
występowania procesów:
dyfuzji, mieszania, rozpuszczania,
krystalizacji.
Nabywane umiejętności
UCZEŃ
wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją;
obserwuje badane substancje;
zapisuje i wyciąga wnioski z
przeprowadzanych doświadczeń;
znajduje zastosowanie poznanych procesów chemicznych w życiu
codziennym.
Kompetencje kluczowe
kompetencje naukowe
porozumiewanie się w języku ojczystym
umiejętność uczenia się
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Nauczyciel wprowadza uczniów do tematu zajęć. W kilku zdaniach tłumaczy, że wszystko, co nas otacza, co posiada masę i czego można dotknąć jest nazywane materią.
Materia zaś zbudowana jest z małych niewidocznych gołym okiem ziarenek (drobin) – cząsteczek i atomów.
Nauczyciel pokazuje kilka zdjęć na tablicy interaktywnej.
2) Przebieg zajęć:
Uczniowie wykonują doświadczenie potwierdzając ziarnistą budowę materii. Wraz z pomocą nauczyciela formułują wnioski.
Nauczyciel wprowadza pojęcia: dyfuzji, mieszania, rozpuszczania oraz sprawdza wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji dotyczące zmian stanów skupienia.
Wyświetla film animowany „Dyfuzja”.
Uczniowie wykorzystując różne materiały (encyklopedia, podręcznik, Internet) podają przykłady zjawiska dyfuzji, mieszania i rozpuszczania z życia codziennego
Nauczyciel w kilku zdaniach wyjaśnia proces krystalizacji, może posługiwać się prezentacją multimedialna pt.
„Krystalizacja”
Instrukcja przeprowadzenia obserwacji 1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:
Materia zbudowana jest z niewidocznych gołym okiem drobin (cząsteczek, atomów).
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:
Celem obserwacji jest potwierdzenie ziarnistej budowy materii.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Obserwacja jest prowadzona podczas zajęć w klasie.
Nauczyciel przygotowuje zlewki, bagietkę, wrzącą wodę, torebkę herbaty, denaturat, cukier
Doświadczenia:
a) Do szklanki z wrzącą wodą, włóż torebkę herbaty.
Poczekaj chwilę i uważnie obserwuj zachodzące zmiany.
Obserwacje: Po chwili widać w zlewce brązowe smugi.
Herbata zabarwiła wodę na kolor brązowy.
Wnioski: W zlewce zaszło zjawisko dyfuzji, czyli samorzutnego mieszania się jednej substancji do
drugiej, spowodowane bezwładnym ruchem cząsteczek.
b) Do zlewki wlej 20 cm3 wody, następnie 20cm3 denaturatu. Zmieszaj obie substancje.
Obserwacje: Ciecze mieszają się ze sobą. Objętość mieszaniny zmniejsza się.
Wnioski: Zachodzi zjawisko mieszania się. Powstaje mieszanina jednorodna.
Obserwacje: Zachodzi proces mieszania, polegający na połączeniu przynajmniej dwóch substancji i uzyskaniu mieszaniny o jednorodnej budowie.
c) Do zlewki z wodą wsyp łyżkę cukru. Zamieszaj bagietką.
Obserwacje: Cukier rozpuszcza się w wodzie.
Wnioski: Obserwowane jest rozpuszczanie, czyli proces polegający na zmieszaniu ciała stałego, cieczy lub gazu w innej cieczy lub gazie. W wyniku tego otrzymujemy mieszaninę jednorodną, której nie można rozdzielić metodami mechanicznymi.
Nazywamy ją roztworem, a substancję, w której to zachodzi – rozpuszczalnikiem.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:
Nauczyciel wyznacza kilku uczniów, którzy zgodnie z opisem wykonują doświadczenie. Po każdym doświadczeniu uczniowie wspólnie formułują wnioski.
Całość doświadczenia podsumowuje jeszcze raz nauczyciel.
5. Inne informacje:
Uczniowie zapisują wnioski z doświadczeń.
3) Podsumowanie:
Uczniowie argumentują, że materia zbudowana jest z drobin.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji. Zadaje i wyjaśnia pracę domową.
Zadanie domowe
Zaprojektuj inne doświadczenie, które potwierdzi ziarnistość materii.
Środki dydaktyczne
podręcznik, encyklopedia
komputery połączone z Internetem
sprzęt laboratoryjny (zlewki, bagietki) oraz wrząca woda, zimna woda, torebka herbaty, denaturat, cukier
zestaw zdjęć
Film animowany „Dyfuzja”
Prezentacja multimedialna „Krystalizacja”
Metody nauczania
pogadanka
rozmowa kierowana
praca z podręcznikiem, encyklopedią, Internetem
zajęcia praktyczne (ćwiczenia laboratoryjne)
obserwacja
Formy pracy
praca indywidualna
zbiorowa
Zadanie dla chętnych
Wykonaj w domu doświadczenie z prezentacji multimedialnej
„Krystalizacja”.