Scenariusz zajęć II etap edukacyjny
Temat: Zapobiegajmy konfliktom!
Treści kształcenia:
Uczeń:
1) Tworzy wypowiedź ustną i pisemną – język polski (III.1),
2) Kształtuje postawy sprzyjające dalszemu rozwojowi indywidualnemu i społecznemu – wstęp do podstawy programowej,
3) Współpracuje w grupie – wstęp do podstawy programowej,
4) Utrwala wiadomości na temat państwa polskiego za Piastów – historia i społeczeństwo (10).
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Zapobiega sytuacjom konfliktowym,
● Ustala zasady współpracy,
● Wyszukuje potrzebne informacje,
● Czyta ze zrozumieniem,
● Wnioskuje na podstawie zdobytej wiedzy.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Rozwiązuje konflikty,
● Komunikuje się w języku ojczystym,
● Planuje i organizuje pracę w grupie,
● Posługuje się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, także w celu wyszukiwania i korzystania z informacji.
Środki dydaktyczne:
● Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Decyzja księcia, karty pracy (Książęcy testament oraz Mam pomysł),
● Komputer z głośnikami/tablica interaktywna,
● Mapa Polski,
● Tablica, kreda/pisak.
Metody nauczania:
● Podająca: rozmowa,
● Problemowe: aktywizujące – burza mózgów, zabawa w Króla Lula – z elementami pantomimy,
● Programowana: z użyciem komputera,
● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.
1
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita,
● Grupowa jednolita,
● Indywidualna zróżnicowana.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita uczniów i rozdaje karty pracy Książęcy testament.
Dzieci pracują indywidualnie, korzystając z komputera: poszukują informacji na temat testamentu Bolesława Krzywoustego i odpowiadają na pytania testu jednokrotnego wyboru.
Po skończeniu pracy następuje wspólne sprawdzenie poprawności udzielonych odpowiedzi.
2. Zadanie interaktywne Decyzja księcia.
Ćwiczenie wykonywane jest przy użyciu tablicy interaktywnej lub komputera z głośnikami.
Uczniowie – w odpowiedzi na postawione pytanie: „Jak sytuację konfliktową próbował rozwiązać Bolesław Krzywousty?” – mają połączyć w pary imiona książąt z ziemiami, które otrzymali. Uczniowie interesujący się geografią mogą wskazać na mapie Polski tereny, o których mowa w zadaniu.
3. Podsumowanie dotychczas poznanych wiadomości: uczniowie, patrząc na mapę, omawiają podział Polski na dzielnice dokonany przez Bolesława Krzywoustego.
4. Zabawa w Króla Lula.
Uczniowie dzielą się na grupy 5-osobowe. W każdym zespole wybrany za pomocą wyliczanki lub głosowania król zostaje posadzony na krześle (tronie). Reszta dzieci ustala – tak, aby król nie usłyszał ich narady – jakąś czynność, którą za chwilę będą odgrywać przed władcą. Gdy są gotowe, stają przed nim i podejmują dialog według ustalonego schematu:
Dzieci: Dzień dobry ci, królu Lulu!
Król: Dzień dobry wam, dzieci śmieci! Gdzieście były?
Dzieci: W lesie.
Król: A coście robiły?
Dzieci w odpowiedzi pantomimicznie pokazują, co robiły. Król ma odgadnąć, jaką czynność naśladują. Kiedy rozwiąże zagadkę, wybiera swego następcę. Zabawa powtarza się przed nowym królem.
Nauczyciel powinien zachęcić uczniów o dużych uzdolnieniach społecznych (np.
odznaczających się zdolnościami przywódczymi), aby czuwali nad przestrzeganiem reguł gry: dbali o sprawiedliwy przebieg wyborów na króla, przypominali innym dzieciom o przyjaznej atmosferze zabawy, pomagali wyjaśniać ewentualne nieporozumienia, zachęcali członków całej grupy do wspólnych działań. W każdym zespole jest jedna osoba, której zostaje przydzielona taka rola.
5. Praca zespołowa – burza mózgów.
Po skończonej zabawie uczniowie zapisują na tablicy zasady, które pomogły uniknąć konfliktu.
Przykłady spostrzeżeń:
● Sprawny podział klasy na grupy,
● Sprawiedliwy wybór króla Lula na podstawie klarownych reguł,
● Życzliwa atmosfera,
● Udział w zabawie wszystkich dzieci, 2
● Nieobrażanie się.
3
6. Karta pracy Mam pomysł.
Uczniowie zapisują pomysły na uniknięcie konfliktów z rówieśnikami w czasie pracy i zabawy. Dzieci o zainteresowaniach historycznych, które mają uzdolnienia językowe oraz potrafią wnioskować na podstawie zdobytej wiedzy, otrzymują zadanie dodatkowe:
zredagowanie krótkiego tekstu odpowiadającego na pytanie: „Czy pomysł Bolesława Krzywoustego zapobiegł konfliktom rodzinnym?”.
7. Podsumowanie zajęć: sprawdzenie i omówienie kart pracy, powtórzenie ważniejszych informacji, odczytanie i skomentowanie tekstów uczniów, którzy otrzymali zadanie dodatkowe.
4