• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Czy łatwo poznać „nieznane”? (część I)Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Czy łatwo poznać „nieznane”? (część I)Treści kształcenia:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny

Temat: Czy łatwo poznać „nieznane”? (część I)

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Kształtuje refleksyjną postawę wobec człowieka, jego natury, powinności moralnych oraz wobec różnych sytuacji życiowych – etyka (I),

2) Dostrzega różnorodność postaw i zachowań ludzi – etyka (IV), 3) Wyraża opinię i wartościuje zjawiska społeczne – etyka (V),

4) Wyjaśnia prawdziwe znaczenie własnych zachowań oraz ich przyczyny i konsekwencje – etyka (2),

5) Rozumie, czym jest godność człowieka – etyka (3),

6) Uczestniczy w grupie, porozumiewa się z innymi – etyka (6),

7) Odpowiada na proste pytania postawione do tekstu źródłowego, planu, mapy, ilustracji;

pozyskuje informacje z różnych źródeł oraz selekcjonuje je i porządkuje – historia i społeczeństwo (II),

8) Rozwija sprawność uważnego słuchania, czytania głośnego i cichego oraz umiejętność rozumienia znaczeń dosłownych i prostych znaczeń przenośnych; zdobywa świadomość języka jako wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia komunikacji, rozwija umiejętność poszukiwania interesujących go wiadomości, a także ich porządkowania oraz poznawania dzieł sztuki; uczy się rozpoznawać różne teksty kultury, w tym użytkowe, oraz stosować odpowiednie sposoby ich odbioru – język polski (I),

9) Odczytuje wartości pozytywne i ich przeciwieństwa wpisane w teksty kultury – język polski (4).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozumie, że proces poznawania obcej kultury (czyli takiej, w której się nie wychował) jest złożony,

● Zna wskazówki pomagające poznawać elementy z obcych mu kontekstów kulturowych, takie jak: wnikliwość, zaangażowanie poznawcze, powstrzymywanie się od pochopnych ocen, korzystanie z wielu źródeł, i je stosuje,

● Odszukuje potrzebne informacje w zasobach internetowych,

● Korzysta z materiałów źródłowych,

● Tworzy opowiadanie.

1

(2)

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Uczestniczy w dyskusji,

● Rozpoznaje związki przyczynowo-skutkowe,

● Poszukuje informacji i dokonuje ich selekcji,

● Przygotowuje krótką prezentację multimedialną na określony temat,

● Analizuje teksty kultury,

● Twórczo rozwiązuje problemy dzięki współpracy.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: słuchowisko Dłuższy, grubszy, rośnie krzywo, karty pracy (Gdzieś w świecie oraz Opowieści z Syrii),

● Etnograficzne materiały źródłowe dla uczniów,

● Dostęp do internetu,

● Arkusze papieru i pisaki lub tablica i kreda/pisak,

● Komputer z głośnikami/odtwarzacz multimedialny/tablica interaktywna.

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa, wyjaśnienie,

● Problemowe: aktywizujące – definiowanie pojęć, tworzenie opowiadania, dyskusja,

● Eksponująca: słuchowisko,

● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Indywidualna,

● Grupowa.

Przed zajęciami:

Dwu- lub trzyosobowa grupa uczniów o zainteresowaniach historycznych może przygotować prezentację multimedialną mającą na celu przybliżenie postaci Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Sierotką.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita dzieci i rozdaje karty pracy Gdzieś w świecie. Zadaniem uczniów – pracujących w parach – jest przygotowanie krótkiej opowieści o jakimś obyczaju lub zwyczaju właściwym dla dalekiej krainy, w której nigdy nie byli. Należy zwrócić ich uwagę na różnicę semantyczną wyrazów „obyczaj” i „zwyczaj” oraz w sposób dla nich zrozumiały odróżnić w kontekście tych słów język potoczny od języka bardziej wyspecjalizowanego (etnografii i socjologii). Dzieci, wykonując ćwiczenie, korzystają z materiałów źródłowych przygotowanych przez nauczyciela lub z zasobów internetu. Układają plan swojego opowiadania w punktach.

Zwieńczeniem pracy powinno być nadanie opowieści intrygującego tytułu.

Prowadzący czuwa nad działaniami uczniów nie dość biegłych w obsłudze komputera i internetu, a także mających problemy językowe lub z ułożeniem spójnej narracji. Kontroluje także pracę dzieci uzdolnionych literacko, aby postarały się włożyć w pracę nad zadaniem jak

2

(3)

najwięcej wysiłku.

2. Prezentacje opowieści dzieci i omówienie prac.

Prowadzący zadaje pytania:

● Skąd macie te wszystkie informacje, skoro nigdy nie byliście tak daleko?

● Czy łatwo dziś człowiekowi dotrzeć do informacji o najdziwniejszych obyczajach różnych kultur?

Zainicjowanie krótkiej dyskusji powinno służyć rekonstrukcji powszechnego poglądu, że do rozmaitych informacji o innych kulturach mamy dziś bardzo prosty dostęp dzięki internetowi, licznym książkom, czasopismom, a także dzięki temu, że nawet bardzo odległe podróże człowiek może dziś odbywać stosunkowo szybko. Nauczyciel zwraca jednak uwagę, że proces poznawania obcej kultury (czyli takiej, w której się nie wychowaliśmy) jest złożony.

3. Wspólne sporządzenie notatki podsumowującej dotychczasowe spostrzeżenia.

Uczniowie piszą w zeszytach; nauczyciel może skorzystać z dokumentu elektronicznego, aby móc na kolejnej lekcji wyświetlić efekty pracy (Czy łatwo poznać „nieznane”? część II).

4. Prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetkę Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Sierotką, przygotowana w domu przez grupę uczniów.

Nauczyciel uzupełnia ewentualne niedopowiedzenia.

5. Odtworzenie słuchowiska Dłuższy, grubszy, rośnie krzywo, które powstało na podstawie relacji Mikołaja Radziwiłła goszczącego w Syrii.

Uczniom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z tekstem słuchowiska, tak aby w trakcie odtwarzania materiału mogli w razie potrzeby jednocześnie śledzić jego przebieg.

Nauczyciel omawia z dziećmi wysłuchany materiał – wyjaśnia niezrozumiałe słowa, prosi uczniów o opowiedzenie własnymi słowami treści słuchowiska. W razie potrzeby nagranie należy odtworzyć ponownie.

6. Karta pracy Opowieści z Syrii.

Prowadzący zajęcia rozdaje karty pracy, a wraz z nimi wydruki tekstu słuchowiska, tak by mieli je już wszyscy uczniowie. Dzieci redagują krótkie wypowiedzi pisemne na poniższe pytania:

● O czym opowiada narrator?

● W jaki sposób stara się opisać nieznane zjawisko?

Następuje odczytanie tekstów. Nauczyciel prosi o zilustrowanie zaprezentowanych wypowiedzi cytatami ze słuchowiska, po czym inicjuje rozważania, jak można przybliżyć „nieznane”. Prosi uczniów o podanie sposobów. Kieruje rozmową tak, by dzieci doszły do wniosku, że jedną z metod opisu „nieznanego” jest porównanie go do rzeczy dobrze nam znanych, czyli analogia.

Pozwala ona na oswojenie tego, co trudno nam zrozumieć. Uczniowie podają przykłady analogii – mogą np. odnieść się do swoich opowieści z karty pracy Gdzieś w świecie.

7. Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel powraca do ważniejszych wątków lekcji – prosi o przypomnienie, czym jest zwyczaj i obyczaj, oraz przedstawienie zapamiętanych faktów z biografii Mikołaja Radziwiłła.

Jeśli prowadzący przewiduje kontynuację tematu na następnych zajęciach, proponuje dzieciom (grupie 2- lub 3-osobowej) o zainteresowaniach historycznych przygotowanie prezentacji

3

(4)

multimedialnej o Ibrahimie ibn Jakubie.

Na zakończenie prosi uczniów o spuentowanie zajęć – udzielenie odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie.

Uwagi:

● Przedstawiony scenariusz to I część tematu Czy łatwo poznać „nieznane”?. Nauczyciel może kontynuować tę tematykę na następnych zajęciach, korzystając z materiału Czy łatwo poznać „nieznane”? część II.

● Scenariusz w sporej mierze bazuje na wysokich kompetencjach językowych dzieci, ale także rozwija je poprzez kontakt z tekstem historycznym. Zaplanowane zajęcia służą rozwijaniu krytycznego (refleksyjnego) stosunku do własnych nawyków poznawczych, jak również uczą krytycznego, nastawionego na porównanie, selekcję, weryfikację korzystania z różnych źródeł informacji. Szczególnie interesujące mogą być dla uczniów o zainteresowaniach historycznych.

● Tekst słuchowiska do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami w skupieniu się.

Dłuższy, grubszy, rośnie krzywo

Jest w Syrii, zwłaszcza tu w Damaszku, frukt jeden wielu narodom znajomy. Zowią go pospolicie mauza. Wydaje się naszym ogórkom podobny, tylko że dłuższy, grubszy i rośnie krzywo. Pospołu będzie do pięćdziesięciu tych ogórków, niczym laskowych orzechów. Zbiera się je, nim dojrzeją, by w domu powoli i ładniej osiągały doskonałość. Zapach i smak nieco do naszych gruszek uriantówek podobny. Niemniej prędko się nimi człek nasyci i więcej niż dwu z chlebem abo i z serem zjeść nie może. Chrześcijanie, którzy tu w kraju mieszkają, tak mniemają pospolicie, że Adam i Ewa w raju ten owoc jedli, co taką racją udowodnić próbują:

jabłek tu u nas nie masz, a kiedy święty Hieronim biblię tłumaczył, to nie znając słowa mauza po łacinie, owoc z drzewa zamiast tego zapisał.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Kwoka, do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją!. Jan Brzechwa Kwoka Proszę

Dalsza część zajęć odbywa się w bibliotece, gdzie dzieci, z pomocą bibliotekarza, nauczyciela i uczniów dobrze czytających oraz piszących,

Awantura na podwórku, do wydruku dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się:.. Świergot

W grupach 5-osobowych uczniowie – metodą burzy mózgów – ustalają sposoby na uchronienie się przed ukrytą mocą słów, w których czai się presja.. Osoby

Przykłady: tracić czas, czas to pieniądz, gonić czas, czas leczy rany, czas ucieka, czas jest złym powiernikiem, czas to dobry nauczyciel, tylko czas nie chodzi spać, czas leczy

W komentarzu do zadania prowadzący zajęcia wskazuje na fakt, że każda czynność może być klasyfikowana różnie (przydzielona do różnych pól kwadratu),

Następnie prosi dzieci o przyjrzenie się cechom wypisanym na tablicy i zastanowienie się, jakim rodzajom inteligencji odpowiadają.. Prowadzący zajęcia

Prowadzący zajęcia tak kieruje dyskusją, żeby uczniowie zwrócili uwagę na fakt, że nasze życie podlega różnym prawom: fizycznym (wiemy, że plecak Adasia nie mógł po