• Nie Znaleziono Wyników

KONSPEKT LEKCJI 1. Temat 4: DZIAŁANIA GAŚNICZE 2. Prowadzący: 3.Cele lekcji:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "KONSPEKT LEKCJI 1. Temat 4: DZIAŁANIA GAŚNICZE 2. Prowadzący: 3.Cele lekcji:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

KONSPEKT LEKCJI 1. Temat 4: DZIAŁANIA GAŚNICZE

2. Prowadzący:

3.Cele lekcji:

Po zakończeniu lekcji uczeń powinien umieć:

- omówić najważniejsze zadania rozpoznania,

- podać zakres zbieranych informacji podczas poszczególnych rodzajów rozpoznania, - zdefiniować pojęcia oceny sytuacji i oceny możliwości działania,

- dokonać oceny sytuacji i oceny możliwości działania na miejscu akcji, - przedstawić mechanizm podejmowania decyzji i zasady jej korekty.

- scharakteryzować natarcie i obronę jako formy działań gaśniczych, - omówić cechy charakterystyczne oraz etapy natarcia,

- omówić warunki i czynniki decydujące o skuteczności natarcia, - omówić zasady oddymiania pomieszczeń,

- omówić zasady zajmowania stanowisk gaśniczych w różnych formach działań taktycznych,

- określić zasady współdziałania stanowisk gaśniczych, - omówić zasady organizowania zaopatrzenia wodnego.

4. Metoda pracy: wykład, pogadanka.

5. Organizacja zajęć: zbiorowa, system klasowo-lekcyjny.

6. Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica.

7. Środki i dydaktyczne urządzenia techniczne:

- tablica magnetyczna z kompletem magnesów i kształtek, - rzutnik pisma, foliogramy,

- rzutnik multimedialny z monitorem i przygotowaną prezentacją, film dydaktyczny.

8. Czas lekcji – 2 godz. (90 minut).

(2)

Zagadnienia szczegółowe Uwagi Czas [min.]

1. 2. 3.

Część wstępna:

- przyjęcie meldunku, zapisy w dzienniku zajęć, podanie tematu i celu lekcji.

Pogadanka wstępna:

- rodzaje pożarów z uwagi na miejsce ich przebiegu, - cechy charakterystyczne pożaru wewnętrznego i

zewnętrznego, drogi i sposoby rozprzestrzeniania się pożarów,

- zagrożenia występujące dla ratowników.

Pogadanka

7 2

5

Część zasadnicza:

Rozpoznanie pożaru.

- rodzaje rozpoznania,

- zakres zbieranych informacji.

Mechanizm podejmowania decyzji:

- ocena sytuacji i możliwości działania, - zamiar taktyczny i podjęcie decyzji.

Postępowanie w różnych formach działaniach gaśniczych - natarcie, obrona, działania połączone.

Zasady wprowadzania sił i środków do działań gaśni- czych.

Walka z zadymieniem:

- zasady oddymiania pomieszczeń,

- bezpieczeństwo działań ratowniczych w strefie zady- mienia.

Łączność współdziałania.

Zaopatrzenie wodne.

Wykład, pogadanka

Foliogramy, zdjęcia, Prezentacja

multimedialna

75

Synteza materiału:

- w działaniach ratowniczych musi być zapewnione bezpieczeństwo ratownika,

- podczas działań ratowniczych w przestrzeniach zagro- żonych uwzględniać należy określone reguły postępo- wania,

6

(3)

- środki i metody postępowania muszą być dobrane odpowiednio do rodzaju zagrożenia.

Zakończenie lekcji;

- podanie materiałów źródłowych i wskazówek do samokształcenia.

2

Cytaty

Powiązane dokumenty

- omówić zasady prowadzenia rozpoznania i działań ratowniczych w budynkach przezna- czonych na stały lub czasowy pobyt ludzi,.. - omówić zasady postępowania ratowniczego w

- znać, jakie należy stosować zasady dopompowywania wody z zalanych obiektów, - umieć scharakteryzować występowanie zagrożeń epidemiologicznych występujących w czasie

- umieć wymienić rodzaje napędów motorowych łodzi ratowniczych oraz dostosować odpowiedni napęd do warunków akwenu,.. - umieć wymienić rodzaje sprzętu bosmańskiego i

POMOCE DYDAKTYCZNE: rzutnik multimedialny + prezentacja tematu PowerPoint omawiane typy drabiny.. ZAGADNIENIA

Podanie definicji terenu pożaru i omówienie jego elementów: frontu i tyłu pożaru, prawego i lewego skrzydła pożaru, osi pożaru, obwodu pożaru. Podanie definicji terenu

- dokonać podziału i omówić ogólne zasady budowy linii wężowych, - budować linie ssawne,.. - odwadniać

Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna, świetlica..

Miejsce pracy: sala wykładowa, klasa szkolna,