• Nie Znaleziono Wyników

Zmiany w prawie Pracy - ZUS i PIT od 2021 roku

Protected

Academic year: 2022

Share "Zmiany w prawie Pracy - ZUS i PIT od 2021 roku"

Copied!
8

(1)

Zmiany w prawie Pracy

- ZUS i PIT od 2021 roku

(2)

Dlaczego ten kurs jest dla Ciebie

Czy ten kurs jest dla Ciebie?

Okres pandemii wymusza na pracodawcach przyjmowanie szeregu nowych rozwiązań w zatrudnianiu pracowników.

Intensyfikowane działania PIP, ZUS oraz urzędów skarbowych powodują konieczność monitorowania ciągłych zmian i rozszerzania kompetencji, aby móc szybko i skutecznie reagować na nowe sytuacje w codziennej pracy, a szczególnie w dobie COVID-19. Celem szkolenia jest umożliwienie nabycia praktycznych umiejętności w zakresie

charakteryzującym się największą dynamiką w ostatnim okresie.

(3)

Program kursu:

I. Zmiany w prawie pracy

1. Praca zdalna

 Zasady zlecania pracy zdalnej (czy pracodawca może pracownikowi narzucić pracę zdalną?),

 Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia narzędzi i materiałów

 Czy praca zdalna może być powierzona niezależnie od warunków mieszkaniowych i rodzinnych?

 Jakie są koszty pracodawcy w związku z powierzeniem pracy zdalnej?

 Praca zdalna, a ochrona danych osobowych oraz tajemnicy przedsiębiorstwa

 Czy pracodawca może polecić pracownikowi ewidencjonowanie pracy zdalnej?

 Czy wypadek w czasie pracy zdalnej to wypadek przy pracy?

 Czy za wykonywanie pracy zdalnej przysługuje specjalny dodatek?

 Jak zlecać pracę zdalną, aby nie zostać posądzonym o dyskryminację?

 Czy możliwe jest cofnięcie polecenia pracy zdalnej?

 Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem wykonującym pracę zdalną?

2. Zmiany w badaniach profilaktycznych od 16.12.2020 r.

 Nowy termin upływ terminu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych w dobie COVID-19

 Nowa forma przeprowadzania badań i wystawiania orzeczenia lekarskiego

(4)

 Zmiany dotyczące pozostałych badań lekarskich związanych z rodzajem wykonywanej pracy

3. Obowiązki pracodawcy w dziedzinie bhp w obecnej sytuacji epidemiologicznej

 Jakie są obowiązki pracodawcy w dobie Covid-19?

 Czy pracodawca ma obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym obejmującym zagrożenie wirusem Covid-19?

 Jakie obowiązki ma pracodawca w przypadku uzyskania informacji o zakażeniu pracownika sars cov-2?

 Czy pracodawca może udzielić informacji o zakażeniu sars cov-2 pracownika innym pracownikom?

 Czy pracodawca może mierzyć temperaturę pracownikom?

 Czy istnieje wymóg noszenia maseczek / przyłbic w miejscu pracy?

 Czy osoby które przebyły covid-19 muszą nosić maseczki?

 Czy pracodawca ma możliwość nałożenia na pracownika kary porządkowej za

 Nieprzestrzeganie zasad ochrony przed sars cov-2?

 Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do wykonania testu stwierdzającego covid-19?

 Czy pracodawca może wysłać pracownika z wysoką temperaturą do domu?

 Czy pracownik w okresie kwarantanny może świadczyć pracę zdalnie?

 Czy pracownik jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o przebywaniu na

 Kwarantannie z powodu zamieszkiwania z osobą zakażoną sars cov-2?

 Czy pracownik po zakończeniu kwarantanny jest zobowiązany złożyć pracodawcy oświadczenie w tej sprawie? Jeżeli tak, to w jakich okolicznościach i w jakiej formie?

 Czy pracownikowi przebywającemu na kwarantannie czy izolacji można złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy?

(5)

 Na co zwracają uwagę inspektorzy kontroli PIP w zakresie przestrzegania przez pracodawcę zasad epidemicznych?

 Jakie badania profilaktyczne jest zobowiązany przeprowadzić pracodawca w okresie trwania pandemii?

 Jakie są zasady przeprowadzania szkoleń bhp w okresie trwania pandemii?

 Jak należy postępować w okresie trwania pandemii w momencie utraty przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy?

4. Nowe uprawnienia pracodawcy w związku z pandemią: możliwość skierowania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy

5. Minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalna stawka godzinowa II. Zmiany w przepisach ZUS

1. Zasady przeliczania podstawy wymiaru zasiłku w razie obniżenia wymiaru czasu pracy lub pogorszenia warunków zatrudnienia

 Komu przysługuje wyrównanie zasiłków na podstawie ustawy o COVID-19?

 Okres za jaki przysługuje wyrównanie zasiłków

 Przeliczanie podstawy zasiłkowej na podstawie ustawy o COVID-19

 Wypłata bieżących zasiłków na podstawie ustawy o COVID-19

 Wykazania wyrównania w dokumentach rozliczeniowych

2. Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub z powodu izolacji COVID-19

(6)

 Świadczenia przysługujące w okresie kwarantanny i izolacji oraz dopuszczalność pracy w tym okresie

 Czy powinni sumować się okresy zwolnienia chorobowego, kwarantanny i izolacji w celu skierowania pracownika na badania kontrolne?

 Jakie są zasady udokumentowania odbywania kwarantanny lub izolacji od 01.12.2020r.?

3. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

 Czy okres zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem poddanym kwarantannie wlicza się do limitu 60 dni w roku kalendarzowym?

 Czy osoby zamieszkujące wspólnie z pracownikiem przebywającym na bowiązkowej kwarantannie też mają prawo do świadczeń z tytułu choroby?

 Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny poddanym kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych?

4. Obowiązek rejestrowania umów o dzieło w ZUS – nowy formularz ZUS III. Zmiany w przepisach o podatku dochodowym

1. Nowe formularze PIT od 18.11.2020 r.

2. Rozszerzenie zwolnienia dla osób do ukończenia 26 roku życia od 01.01.2021 r.

3. Zasady rozliczania szczepień przeciw grypie finansowanych ze środków Pracodawcy

(7)

IV. Potrącenia z wynagrodzeń w dobie COVId-19

1. Nowe kwoty wolne od potrąceń – jak je stosować w praktyce 2. Nowe regulacje dotyczące dłużników alimentacyjnych

V. Pracownicze Plany Kapitałowe

1. Kogo obejmuje reżim ustawy o PPK w 2021 roku i zmiany związane z COVID-19 2. Jak ustalić wysokość wpłaty do PPK z wynagrodzenia pracownika, który zawarł umowę zlecenia (o dzieło) z własnym pracodawcą lub świadczy pracę na rzecz własnego pracodawcy?

3. Czy w przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem nadal obowiązuje deklaracja rezygnacji złożona poprzednio?

VI. Ważne wyjaśnienia, interpretacje oraz orzeczenia sądów

(8)

Szczegóły kursu:

Szkolenie prowadzić będą specjaliści w swoich dziedzinach. Nasi szkoleniowcy to osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w zakresie księgowości i prawa podatkowego. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zdobyta na szkoleniu wiedza będzie praktyczna i poparta ciekawymi przykładami.

Autorskie materiały, certyfikat, nagrania szkoleń oraz konsultacje z prowadzącym. Zapewniamy bezpłatne konsultacje mailowe z prowadzącym do 7 dni po szkoleniu.

Zachęcamy do wysyłania własnych problematycznych zagadnień, które chcieliby Państwo poruszyć podczas szkolenia na adres e-mail: szkolenia@wektorwiedzy.pl

Zastrzegamy sobie prawo do modyfikacji programu i materiałów szkoleniowych, jeśli w czasie trwania kursu pojawią się zmiany w przepisach dotyczących omawianych zagadnień

Sprawy te są rozpoznawane przez sąd pracy niezależnie od tego, jaka była podstawa nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór) oraz w jakiej

10.

określonych w ustawie... Zakład oraz otwarty fundusz emerytalny są obowiązane do wzajemnego udostępniania danych osobowych osób zarejestrowanych w rejestrze, o którym mowa w

 opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,.  orzeczenie lekarza

Tak więc konsekwencją odejścia od łączenia osobowości prawnej z konstrukcją podmiotowości zakładu pracy (obecnie pracodawcy w formie jednostki organizacyjnej) w sferze prawa

może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania

2) przestrzeganie zasady fair play, zawartych zasad i przepisów, przedmiotowych zasad oceniania i terminów konsultacji oraz nie stosowania oszustw w pracach