• Nie Znaleziono Wyników

Sztuka wyrażania uczuć… O miłości Erosa i Psyche - Scenariusz lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Sztuka wyrażania uczuć… O miłości Erosa i Psyche - Scenariusz lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Sztuka wyrażania uczuć… O miłości Erosa i Psyche - Scenariusz lekcji

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

- uczeń zna treść mitu o Erosie i Psyche,

- zna związki frazeologiczne związane z tematem lekcji, - zna słownictwo nazywające uczucia;

b. Umiejętności - uczeń rozumie treść mitu,

- uczeń potrafi stosować związki frazeologicznych i wyjaśnić je, - uczeń umie zgromadzić argumenty,

- potrafi przypomnieć sobie słowa nazywające uczucia, - tworzy rodziny wyrazów słowa „miłość”.

2. Metoda i forma pracy

a). rundka, b). pogadanka, c). praca z tekstem, d). czytanie,

e). pisanie;

f). praca w parach, g). praca indywidualna.

3. Środki dydaktyczne

- podręcznik do języka polskiego;

- szkolny słownik motywów literackich.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Na tablicy zapisujemy temat lekcji, a następnie nauczyciel krótko przedstawia, jak będzie wyglądać lekcja. Godzina lekcyjna składać się będzie z dwóch części: najpierw wykonujemy ćwiczenia leksykalno – frazeologiczne (pierwsza część tematu), a następnie analizujemy mit o Erosie i Psyche (podajemy drugą część tematu).

b. Faza realizacyjna

1. Lekcję rozpoczyna rundka. Uczniowie określają, jakim kolorem się czują, a następnie uzasadniają swoje wypowiedzi, na przykład: czuję się zielono, ponieważ jest wiosna, świeci słońce, rozkwitły pąki, jest mi radośnie, i tym podobne.

(2)

2. Następnie nauczyciel grupuje kolory określające samopoczucie uczniów.

W formie tabelki można zestawić uczucia, na tablicy każdy uczeń może zapisać własne, na koniec należy wyciągnąć wnioski.

3. Tworzenie związków wyrazowych ze słowem uczucie, np.:

darzyć uczuciem, pielęgnować uczucie, odwzajemniać uczucie, i tym podobne 4. Tworzenie wyrazów pokrewnych do słowa „miłość”. Zapisanie w zeszycie Część druga lekcji:

6. Uczniowie dzielą się wrażeniami z lektury mitu o Erosie i Psyche;

7. Uczniowie pracując w parach, określają/nazywają miłość łączącą Erosa i Psyche (jaka to miłość, wskazują na przeszkody, na sposoby pokonywania ich).

8. Klasa zostaje podzielona na 2 części, np. chłopcy i dziewczęta (podział może być inny) - chłopcy wyjaśniają, jak starożytni Grecy tłumaczyli miłość;

- dziewczynki wyszukują najsłynniejsze utwory literackie mówiące o miłość (praca ze słownikiem motywów literackich).

Wnioski obydwóch grup uczniowie zapisują do zeszytu.

9. Gromadzenie argumentów potwierdzających tezę:

„Czy mit o Erosie i Psyche jest mitem o potędze miłość?”

(Uczniowie pracują indywidualnie i gromadzą co najmniej trzy argumenty. Przy konfrontacji argumentów może pojawić się dyskusja, którą prowadzi nauczyciel, starając się w sposób subtelny kontratakować tak, aby teza nie była jednoznaczna).

c. Faza podsumowująca

W czasie podsumowanie lekcji uczniowie dzielą się wrażeniami z lekcji oraz w formie rundki kończą zdanie: Dzisiaj na lekcji dowiedziałem się…

Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.

Napisz w formie rozprawki, wykorzystując argumenty z lekcji, że mit o Erosie i Psyche jest mitem o potędze miłości. Wykorzystaj przykłady innych sławnych par kochanków, które wpisały się w karty dzieł literackich.

5. Bibliografia

Podręcznik do języka polskiego, kl. I gimnazjum: A Łuczak, E. Prylińska, R. Maszka, Między nami, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2002 rok.

6. Załączniki

a. Zadanie domowe

Napisz w formie rozprawki, wykorzystując argumenty z lekcji, że mit o Erosie i Psyche jest mitem o potędze miłości. Wykorzystaj przykłady innych sławnych par kochanków, które wpisały się w karty dzieł literackich, ( termin oddania pracy tydzień).

Cytaty

Powiązane dokumenty

Plansza – mała dla każdego zespołu i duża do prezentacji na tablicy, która przedstawia glob otoczony chmurkami z wpisanymi wyrazami: wycinanie drzew, spaliny, chemikalia, śmieci,

Przy każdym wyrazie przypomina, by dzieci sprawdziły czy podyktowany wyraz wymienia się na „a”, „o” lub „e” jeśli nie to prosi dzieci, aby napisały „u” jeśli

2.Kolejny punkt zajęć to zaznaczenie obecności na liście: nauczyciel rozkłada napisy z imionami dzieci i prosi o kolejne podchodzenie i zaznaczanie na liście obecności,

- nauczyciel pokazuje plansze z ilustracjami (piktogramy) i wyrazami każdą około sekundy (najpierw obrazki potem wyrazy), rozkłada na podłodze napisy z dniami tygodnia, dzieci

Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz Cezar oraz Oktawian August.. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w

-nauczyciel pokazuje plansze z ilustracjami (piktogramy) i wyrazami każdą około sekundy (najpierw obrazki potem wyrazy), rozkłada na podłodze napisy z dniami tygodnia, dzieci

- nauczyciel pokazuje plansze z ilustracjami (piktogramy) i wyrazami każdą około sekundy (najpierw obrazki potem wyrazy), rozkłada na podłodze napisy z dniami tygodnia, dzieci

Steruje dyskusją tak, aby uczniowie doszli do wniosku, że różne grupy ludzi mają różne marzenia, np.. naukowcy, którzy pragną wymyślić różne wynalazki, podróżnicy myślą