1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „DŻDŻOWNICE” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Dżdżownice
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (4.14) [uczeń] opisuje glebę jako zbiór składników ożywionych i nieożywionych, wyjaśnia znaczenie organizmów glebowych i próchnicy w odniesieniu do żyzności gleby.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Zna skład gleby Wie jakie są właściwości gleby Wie jakie zwierzęta
żyją w glebie Wie jak zwierzęta
oddziaływają na żyzność gleby Wie jaka jest rola
dżdżownicy Wie jak zbudowana
jest dżdżownica
Nabywane umiejętności
UCZEŃ Opisuje glebę jako zbiór składników
ożywionych i nieożywionych
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Wyjaśnia znaczenie organizmów
glebowych i próchnicy w odniesieniu do
żyzności gleby Opisuje przystosowanie dżdżownicy do życia
w glebie
Wymienia zwierzęta żyjące w glebie
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Wiedza praktyczna
Szacunek dla przyrody
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Dżdżownice. Nauczyciel inicjuje rozmowę.
Nauczyciel zadaje pytanie:
Czy wiecie jakie organizmy żyją w glebie?
Makrofotografia „Gleba”. Nauczyciel prezentuje na ekranie projekcyjnym makrofotografię przedstawiającą przekrój gleby. Opisuje każdą z warstw, informuje jaki jest skład gleby oraz jej
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
właściwości. Uczniowie zapisują szczegółowe notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.
Zestaw zdjęć „Mieszkańcy gleby” – Nauczyciel prezentuje zdjęcia przedstawiające organizmy żyjące w glebie. Uczniowie wypowiadają się na temat wyglądu zwierząt.
Dżdżownica oraz użyźnianie ziemi. Nauczyciel omawia wpływ dżdżownicy na żyzność gleby. Omawia jak jest zbudowana dżdżownica oraz jak jej budowa pomaga funkcjonować w glebie (proces oddychania, poruszanie się, odżywianie). Uczniowie zapisują notatki.
3) Podsumowanie :
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Komputer
Rzutnik
Ekran projekcyjny
Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Pokaz Formy pracy
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4
Praca indywidualna
Rozmowa kierowana
Praca domowa
Napisz w jaki sposób powstają- wykształcają się poziomy gleb.
Zadanie dla chętnych
Narysuj przekrój gleby, zaprezentuj układ warstw gleby. Opisz każdy z nich.
Lista załączników multimedialnych Makrofotografia „Gleba”
Zestaw zdjęć „Mieszkańcy gleby”
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.