• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat: Jesień

Treści kształcenia:

5) podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia, sprawdza wyniki dzielenia za pomocą mnożenia.

Dodatkowe:

Edukacja matematyczna

7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego).

Edukacja przyrodnicza

5) wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku.

Zajęcia komputerowe

1) umie obsługiwać komputer:

a) posługuje się myszą i klawiaturą.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Mnoży i dzieli w pamięci w zakresie tabliczki mnożenia,

● Porównuje iloczyny w zakresie 100 i potrafi porządkować je rosnąco,

● Sprawdza wyniki dzielenia za pomocą mnożenia i odwrotnie,

● Rozwiązuje zadania tekstowe.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Ćwiczy wykonywanie działań matematycznych w pamięci,

● Pracuje pod presją czasu,

● Doskonali posługiwanie się myszą i klawiaturą,

● Słucha ze zrozumieniem,

● Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

● Kompetencje informatyczne,

● Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

● Tablica,

● Komputery,

● Kartki z działaniami do wyścigu rzędów,

● Kolorowe kartki z liczbami do budowania iloczynów i ilorazów,

(2)

2

● Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne („Plany Lamy Plamy”), zestaw ilustracji („Gra dydaktyczna BINGO”), karta pracy („Jesienna matematyka”).

Metody nauczania:

● Problemowe: rozmowa kierowana, gra dydaktyczna,

● Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe,

● Programowane: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i zadaje im zagadkę:

Liście barwne zrzuca z drzewa, Chłodnym wiatrem w parku śpiewa.

Dary nam rozkłada wszędzie:

I kasztany, i żołędzie, I korale z jarzębiny,

by cieszyły się dziewczyny.

Deszcz wciąż pada do wieczora:

Jaka to jest roku pora?1 (Jesień).

Dzieci odpowiadają na pytania, z jakimi zmianami w przyrodzie wiąże się jesień, czy w matematyce też może zapanować jesień.

Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne i odczytują jego hasło: „Zabawy z matematyką na jesienne wieczory”.

Etap realizacji

Nauczyciel zaprasza do gry w matematyczne bingo. W tym celu klasa zostaje podzielona na grupy i każda z nich otrzymuje wydrukowane materiały z zasobów multimedialnych.

Po zakończeniu gry i ogłoszeniu zwycięzcy dzieci biorą udział w wyścigu rzędów: drużyny stoją w rzędach przed tablicą. Każda ma przed sobą plik kartek z działaniami w zakresie tabliczki mnożenia. Nauczyciel dzieli tablicę na kolumny – tyle, ile jest drużyn. Uczniowie po kolei losują działanie, wynik zapisują na tablicy i wracają na koniec swojego rzędu. Wygrywa drużyna, która najszybciej i prawidłowo rozwiąże wszystkie zadania.

Następnie grupy dostają kartoniki w różnych kolorach, po trzy liczby na każdym kolorze.

Zadanie polega na tym, aby w wyznaczonym czasie napisać wszystkie iloczyny i wszystkie ilorazy, jakie można ułożyć z liczb w jednym kolorze. Na przykład z liczb na zielonej kartce:

3, 6, 18, można ułożyć działania:

1 Tekst własny.

(3)

3 3 ∙ 6 = 18

6 ∙ 3 = 18 18 : 3 = 6 18 : 6 = 3

Zanim dzieci rozpoczną pracę, nauczyciel zapisuje przykład na tablicy. Przykładowe zestawy liczb to: 4, 6, 24; 3, 8, 24; 3, 9, 27; 4, 7, 28; 5, 8, 40, 7, 8, 56; 6, 9, 54 itp.

Etap końcowy

W końcowym etapie zajęć dzieci rozwiązują zadania z karty pracy. Następnie podsumowują, jakie umiejętności ćwiczyły i które zadania podobały im się najbardziej. Nauczyciel zadaje pracę domową:

„Ułóż wszystkie możliwe iloczyny z liczb: 6, 8, 48; 7, 9, 63; 8, 8, 72. Wymyśl dwa własne przykłady.”.

Dodatkowo:

Gra w bingo ćwiczy koncentrację uwagi i spostrzegawczość, integruje grupę i uczy współpracy. Dzieci w trakcie zabawy doskonalą umiejętność szybkiego liczenia (w tym przypadku obliczanie iloczynów).

Słowa kluczowe:

mnożenie, dzielenie, sprawdzanie dzielenia, zadania tekstowe, zabawy matematyczne

Cytaty

Powiązane dokumenty

Tola odrobiała swoją pracę domową przez 20 minut, a Ala przez 1 godzinę i 40 minut.. Ile razy krócej swoją pracę domową

Nauczyciel objaśnia zasady wypełniania kart: w części dotyczącej żywienia należy zapisywać zdrowe produkty, które zjadło się w ciągu dnia; w części związanej

Następnie tłumaczy dzieciom, że kiedy w organizmie pojawiają się wirusy albo bakterie, odporność broni się przed nimi, podnosząc temperaturę ciała, dlatego nie powinno

Nauczyciel pokazuje dzieciom na mapie mniejsze pasma górskie w Sudetach, o których wcześniej wspominał – Karkonosze, Masyw Śnieżnika i Góry Stołowe.. Tłumaczy,

Dzieci określają kolory łąki w zależności od barwy kwiatów lub nauczyciel podaje nazwy kwiatów i pyta, jakie kolory będzie miała łąka, kiedy przeważa jeden gatunek

Nauczyciel wita dzieci, a następnie pyta, czy wiedzą, co się dzieje z pokarmem, który zjadają?. Jakie pożywienie jest potrzebne młodemu organizmowi, żeby zdrowo

Następnie prowadzący może na moment powrócić do zasobu multimedialnego i poprosić o wskazanie, które z przedstawionych zwierząt mają racice, a które

Obecnie tata ma tyle lat, co Bolek, Lolek i Felek razem, zaś mama tyle, ile w sumie mają Alek, Bolek i Lolek.. Każda cięciwa przecina się z każdą z pozostałych w punkcie