• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KRAJOBRAZY POLSKI” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KRAJOBRAZY POLSKI” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KRAJOBRAZY POLSKI”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Krajobrazy Polski.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (7.2) [uczeń] charakteryzuje wybrane krajobrazy Polski: gór wysokich, wyżyny wapiennej, nizinny, pojezierny, nadmorski, wielkomiejski, przemysłowy, rolniczy oraz wskazuje je na mapie.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ Definiuje pojęcia: klif, przypływ, bryza, mierzeja, ruchome wydmy, wąwóz lessowy,

kotlina, pogórze, regiel dolny, regiel górny, kosodrzewina, hala,

turnie.

Wymienia główne krainy geograficzne Polski.

Wskazuje na mapie Polski pas pobrzeża,

obszar pojezierza, wyżynny, nizinny i

górski.

Objaśnia przyczynę piętrowego

występowania roślinności na obszarze górskim.

(2)

Wymienia główne ośrodki przemysłowe Polski.

Wskazuje na mapie główne tereny rolnicze.

Wymienia główne ośrodki wielkomiejskie.

Charakteryzuje i rozpoznaje krajobraz

wielkomiejski, przemysłowy, rolniczy.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

Poszerza wiedzę na temat walorów

turystycznych swojego kraju.

Dostrzega zróżnicowanie krajobrazów Polski.

Potrafi korzystać z mapy

hipsometrycznej.

Posługuje się aplikacją Google Maps – moje miejsca.

Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym.

 Kompetencje informatyczne.

 Umiejętność uczenia się.

(3)

Etapy lekcji

1) Wstęp:

Krótkie przypomnienie informacji na temat kierunków geograficznych oraz czytania mapy hipsometrycznej i kolorystycznego oznaczenia wysokości nad poziomem morza.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel kieruje do uczniów pytanie:

- Gdzie najchętniej spędzacie wakacje na terenie Polski?

Uczniowie wymieniają przykładowe miejscowości lub krainy geograficzne.

Na ekranach stanowisk komputerowych lub na ogólnodostępnym ekranie rzutnika wyświetla się mapa geograficzna. Wybrany uczeń odnajduje i wskazuje na mapie pas pobrzeża przylegający do Morza Bałtyckiego.

Nauczyciel charakteryzuje pas pobrzeży jako teren nizinny, poprzecinany dolinami spływających rzek, łagodnie schodzący ku morzu. Uczniowie odpowiadają na pytanie, w jaki sposób można wypoczywać na wybrzeżu, wskazują na mapie główne miejscowości wypoczynkowe: Świnoujście, Kołobrzeg, Łeba, Gdynia.

Uczniowie odnajdują, a wybrany uczeń wskazuje na mapie obszar pojezierzy (Pojezierze Pomorskie, Krainę Wielkich Jezior, Pojezierze Wielkopolskie. Nauczyciel przedstawia Pojezierze Mazurskie jako idealne miejsce do żeglugi.

Nauczyciel poleca uczniom, by przesunęli swój wzrok w kierunku południowym mapy i wskazali obszar nizinny (Nizinę Śląską, Nizinę Wielkopolską, Nizinę Mazowiecką, Nizinę Podlaską, Polesie Lubelskie).

Nauczyciel omawia Nizinę Wielkopolską jako teren rolniczy, wskazując jej największe miasta – Kalisz, Ostrów

(4)

(Łódź i Warszawę) jako główne ośrodki przemysłowe.

Wskazuje Polesie Lubelskie jako słabo rozwinięty gospodarczo, głównie rolniczy teren oraz Puszczę Białowieską.

Nauczyciel charakteryzuje obszar wyżynny, wskazuje Wyżynę Śląską jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Polski – Górnośląski Okręg Przemysłowy.

Uczniowie odnajdują, a wybrany uczeń wskazuje na mapie, obszar wyżynny: Wyżynę Śląską, Wyżynę Krakowsko - Częstochowską, Nieckę Nidziańską, Wyżynę Kielecką i Wyżynę Lubelską.

Uczniowie wskazują na mapie regiony górskie na południowym krańcu Polski: Sudety, Karpaty i Tatry, Pieniny, Bieszczady oraz stolicę Tatr – Zakopane.

Nauczyciel charakteryzuje krajobraz górski, w tym piętrowe występowanie roślinności.

Nauczyciel prezentuje zdjęcia z galerii zdjęć „Od gór do morza”. Uczniowie odpowiadają, z jakiego regionu pochodzi dane zdjęcie. Prosi także o krótką charakterystykę krain geograficznych, z których pochodzą przedstawione zdjęcia.

Uczniowie zapoznają się z samouczkiem aplikacji Google Maps – moje miejsca. Wykonują ćwiczenia zawarte w samouczku.

Ćwiczenie

1. Dodaj do aplikacji Google Maps adres swojej szkoły.

Wyznacz trasę wycieczki ze szkoły do Krakowa.

2. Dodaj i zapisz miejsce, w którym ostatnio byłeś na wakacjach. Sprawdź, ile kilometrów ma trasa prowadząca tam z Twojego domu.

3) Podsumowanie :

(5)

Uczniowie podsumowują informacje o najważniejszych krainach geograficznych Polski. Wyjaśniają, jak należy rozumieć „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.”

Środki dydaktyczne

 Mapa hipsometryczna Polski.

 Galeria zdjęć „Od gór do morza”.

 Samouczek „Aplikacja Google Maps – Moje miejsca”.

 Stanowiska komputerowe połączone z Internetem.

Metody nauczania

 Pogadanka.

 Pokaz.

 Metoda zajęć praktycznych.

Formy pracy

 System klasowo-lekcyjny.

 Praca indywidualna.

 Praca zbiorowa.

Praca domowa 1. Wyszukaj i zapisz:

a) 3 największe jeziora Polski,

(6)

d) 2 najwyższe szczyty górskie.

2. Wyjaśnij, dlaczego Wyżyna Śląska została zagospodarowana przemysłowo?

Zadanie dla chętnych

Wyjaśnij, co to jest Park Narodowy i czemu służy. Ile mamy Parków Narodowych w Polsce? Podaj przykłady.

Lista załączników multimedialnych Galeria zdjęć „Od gór do morza”

Samouczek „Aplikacja Google Maps – Moje miejsca”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pokaz prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez nauczyciela. Uczniowie dokonują obserwacji, wyciągając wnioski. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Nauczyciel

Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z objawami grypy oraz nauczenie ich odróżniania ich od objawów przeziębienia. Sposób

Tę metodę rozdziału można stosować tylko wówczas, gdy składniki mieszaniny różnią się właściwościami magnetycznymi (jednym ze składników jest

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na

Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż

Praca indywidualna. Nauczyciel rozdaje mapki konturowe Polski, na których uczniowie zaznaczają i podpisują poznane miasta. Zaznaczają kropką położenie