Organizacja zabawy rekreacyjnej
– przygotowanie uczniów do samodzielnej aktywności ruchowej
Scenariusz lekcji, II etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
3. Sporty całego życia i wypoczynek. Uczeń:
3.1 organizuje w gronie rówieśników zabawę, grę ruchową, rekreacyjną, stosując przepisy w formie uproszczonej.
Adresat
Uczniowie klasy IV Czas trwania 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:
zna zasady gry w „żywego kosza”
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:
wykonuje podania i chwyty koszykową stosowane w koszykówce i organizuje zabawę
stosuje przepisy w formie uproszczonej Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie i aktywnie stosuje się do zasad bezpieczeństwa podczas gier zespołowych
stosuje w grze zasady fair play Metody nauczania
Metody: zabawowa, programowanego uczenia się, zadaniowa ścisła Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, obwód stacyjny, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna, zamiennie: boisko szkolne
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Przybory i przyrządy
Piłki do mini koszykówki dla każdego ucznia, 2 materace, 12 stojaków, 24 szarf w 4 kolorach, laptop.
Zasoby multimedialne
1. animacja: „Żywy kosz”
2. zestaw ilustracji : „Ćwiczenia z piłkami”
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 minut
1. Czynności organizacyjne :
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.
Prezentacja zasobów multimedialnych – zestaw ilustarcji: „Ćwiczenia z piłkami”
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Ranny berek”
Uczniowie biegają po sali gimnastycznej i uciekają przed berkiem. Po dotknięciu przez berka uczeń zamienia się z nim rolą. Ma jednak utrudnione zadanie, gdyż w czasie pościgu musi się trzymać jedną ręką za tę częś
ć
ciała, w którą został dotknięty – „zraniony”. Uczniowie maszerują po obwodzie sali
gimnastycznej kozłując piłkę raz prawą, raz lewą ręką. Zmiany ręki kozłującej dokonują na sygnał. Na polecenie nauczyciela zatrzymują się na linii
końcowej i ustawiają w szeregu.
I zespół na sygnał nauczyciela kozłuje w marszu piłkę na drugi koniec sali gimnastycznej i wraca na linię startu. II zespól rusza, gdy koledzy są na półmetku. Kolejny, III zespół, rusza, gdy zespół II zaczyna powrót.
Ustawienie w szeregu.
Rozdanie piłek dla każdego ucznia.
Nauczyciel dzieli uczniów na 3 zespoły.
Uczniowie są ustawieni w 3 szeregi jeden za drugim na linii końcowej sali gimnastycznej.
Należy zwrócić uwagę uczniów na patrzenie przed siebie w trakcie
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Kozłowanie w kole – „kto dłużej”
Każdy zespół zajmuje jedno koło wyznaczone na boisku do koszykówki. Na pierwszy sygnał
uczniowie zaczynają kozłować nie wychodząc poza linię koła, na drugi sygnał kozłują nadal, starając się wybić piłkę kolegi na zewnątrz.
kozłowania
i bezkolizyjne mijanie się uczestników.
Ćwiczenie powtarzamy 4 razy wykonując kozłowanie raz prawą, raz lewą ręką.
Część główna 30 minut
1. Wybrani uczniowie wybierają po dwa ćwiczenia
z piłkami przedstawione na zdjęciach.
Obwód ćwiczeń
Uczniowie z zespołu ustawiają dwie stacje oznaczając je stojakami. Zostawiają przy każdej z nich jedno zdjęcie. Ćwiczenia wykonywane są z linii bocznej sali gimnastycznej na przeciwległą stronę po linii prostej.
Rysunek przedstawiający ustawienie dołączony na końcu scenariusza.
Ćwiczenia do wyboru do wykonywania w ramach stacji:
Podrzucanie piłki nad głową prawą i lewą ręką, sprzed klatki piersiowej, chwyt piłki oburącz po odbiciu się od podłoża,
toczenie piłki ręką jednorącz po podłożu,
mocne odbicie piłki od podłoża, przebiegnięcie pod piłką,
wykonanie skłonu w przód z równoczesnym wyrzutem piłki trzymanej za plecami do przodu,
podrzucanie piłki oburącz nad głowa, chwyt piłki oburącz z powietrza,
marsz w przód z krążeniem piłki wokół bioder,
Nauczyciel wybiera z każdej grupy po
1 uczniu, który najlepiej kozłował.
Po wykonaniu 1 zadania uczniowie wykonują 2 zadanie.
Powtarzają je 3-4 razy na swoich stacjach.
Po wykonaniu ćwiczeń na jednej stacji
uczniowie przesuwają się do kolejnej i wykonują kolejne zadania, aż przejdą ostatniej.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
podrzucanie piłki jednorącz z ręki do ręki,
przeskoki boczne nad toczącą się piłką.
2. Uczniowie siadają w siadzie skrzyżnym, w rozsypce i oglądają animację przedstawiającą grę
w „Żywego kosza”.
3. Gra w żywego kosza systemem „każdy z każdym”.
Drużyna, która oczekuje na grę kibicuje kolegom – klaszcząc i tupiąc.
Odniesienie piłek.
Nauczyciel komentuje film i przekazuje zasady gry.
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły.
Uczniowie organizują się w zespole, ustalając kolejność i pozycje podczas gry.
Część końcowa 5 minut
1. Podziękowanie sobie za grę – przybicie „piątki”.
2. Wykonanie „tańca radości” na obwodzie koła.
3. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.
W podsumowaniu nauczyciel przypomina temat lekcji, mówi, co jest potrzebne do zorganizowania i przeprowadzenia zabawy ruchowej.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4