• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Are you good at swimming?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Are you good at swimming?"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Are you good at swimming?

1. Cele lekcji a. Wiadomości

1. Słownictwo dotyczące spędzania wolnego czasu w ośrodku sportowo-rekreacyjnym.

2. Pytania o wskazówki, jak gdzieś dotrzeć.

3. Struktura "to be good at/bad at".

4. Zadawanie yes/no questions i udzielanie na nie odpowiedzi w czasie Present Simple.

b. Umiejętności

1. Tworzenie dialogów na podstawie przeczytanego tekstu (mówienie - role play) 2. Klasyfikowanie słownictwa ze względu na przynależność do kategorii semantycznych 3. Wykorzystywanie słownictwa i gramatyki w komunikacji

2. Metoda i forma pracy

W największym stopniu czerpie z metody strukturalno-sytuacyjnej. Wykorzystuje także metodę kognitywną. Podczas zajęć nauczyciel wyjaśnia zagadnienia, czyta dialogi na głos. Uczniowie ćwiczą czytanie na głos. Materiał leksykalny i gramatyczny wprowadza zestaw dialogów. Uczniowie utrwalają nowe struktury i słownictwo w oparciu o ćwiczenia wdrażające (drills). Zapamiętują słownictwo i gramatykę także dzięki ćwiczeniom kognitywnym i komunikacyjnym.

3. Środki dydaktyczne

1. Handout nr 1 - ‘Writing Extra. A recource book of multi level skills activities' by Graham Palmer, Cambridge University Press 2004, p. 77.

2. Handout nr 2 - ‘Grapevine Student Book 2' by Peter Viney and Karen Viney, Oxford University Press 1990, ‘Unit Three'.

3. Tablica

4. Kreda (flamaster) 5. Zeszyty uczniów

4. Przebieg lekcji

1. Rozgrzewka. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że ich zadaniem będzie rozwiązanie krzyżówki.

Prowadzący zajęcia rozdaje handout nr 1. (na podstawie obrazków znajdujących się na kserówce do krzyżówki należy wpisać nazwy dyscyplin sportowych - bowling, ice-skating, basketball, tennis, football, weight-training). Ok. 3 min.

Opcjonalnie nauczyciel prosi uczniów o wymienienie dyscyplin sportowych, które można uprawiać w mieście. Zapisuje wszystkie sugestie na tablicy, nawet jeśli są błędne lub niezwiązane z tematem.

Powstrzymuje się od wszelkiego komentarza na temat odpowiedzi uczniów. Ok. 3 min.

2. Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby dobrali się w pary. Uczniowie mają za zadanie dowiedzieć się, które z dyscyplin wymienionych w krzyżówce (lub tych, które znają) ich rozmówca potrafi uprawiać oraz które lubi. „Can you play tennis?", „Do you like bowling?"

Dwoje uczniów podaje odpowiedzi o swoich partnerach całej klasie, Ok. 4 min.

(2)

3. Handout nr 2. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że na podstawie obrazka przedstawiającego plan leisure centre wybierają jedna dyscyplinę, którą lubią najbardziej. Dwóch uczniów wybranych przez nauczyciela odpowiada np. My favourite leisure activity is swimming. Ok. 2 min.

4. Nauczyciel czyta dialog „Meeting a friend", a uczniowie śledzą tekst. Dwie osoby czytają ten sam dialog - na głos i z podziałem na role. Ok. 2 min.

5. Uczniowie dzielą dyscypliny sportowe ze względu na kolokacje z „do" lub „play" - ex. 1. (play basket- ball, volleyball, squash, football, tennis, badminton; do yoga, karate, aerobics). Jeden z uczniów czyta odpowiedzi dla całej klasy. Ok. 4 min.

6. Nauczyciel wyznacza dwóch uczniów do przeczytania dialogu „The next day at the squash court".

Ok. 1 min.

7. Nauczyciel czyta kolejno pytania do dialogów, uczniowie odpowiadają jako ochotnicy. Jeśli nikt się nie zgłasza nauczyciel wyznacza odpowiadających. Ok. 2 min.

8. Nauczyciel wyjaśnia, że uczniowie mają za zadanie ustalić, w której dyscyplinie sportowej

największa część uczestników zajęć jest dobra, a w której jest zła. Metodą uzyskania tych informacji jest zadawanie każdemu dwóch pytań: „Which of the activities are you good at?" oraz „Which of the actvities are you bad at?". Pierwsze pytanie zadaje nauczyciel. Osoba, która odpowie, następnie pyta kolegę/koleżankę itd. Powiedz uczniom, że każdy notuje odpowiedzi w zeszycie. Grupa

uczestnicząca w tym ćwiczeniu nie może być większa niż 15 osób. Po zakończeniu kwestionariusza nauczyciel prosi dwie, trzy osoby o podanie swoich wyników i porównuje ze swoimi. Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność pytań i odpowiedzi. Jeśli uczeń popełnia błąd nauczyciel wypowiada poprawną formę, ale nie prosi ucznia o jej powtórzenie. Ok. 8 min.

9. Poproś uczniów o połączenie się w pary i przygotowanie scenki na podstawie dialogu „Meeting a friend". Rozmówcy spotykają się przypadkiem i umawiają się na spotkanie, niekoniecznie w leisure centre. 4 min.

10. Dwie pary inscenizują przypadkowe spotkanie. Nauczyciel może zachęcić uczniów do

rozbudowywania dialogów i używania swoich umiejętności aktorskich, np. modulowania głosu.

Ważne, aby nauczyciel starał się stworzyć rozluźnioną atmosferę i nie odnosił się krytycznie do przedstawionych scenach, a jeśli to możliwe - chwalił uczniów. Ok. 4 min.

11. Wyjaśnij uczniom, że będą się bawić w guessing game. Jeden z uczniów (uczeń A) zostanie poproszony o wyjście z klasy. Gdy on wyjdzie klasa ustali czynność, którą inny uczestnik zajęć (uczeń B) narysuje na tablicy. Uczeń A po powrocie będzie miał za zadanie zgadnąć, o jaką aktywność chodzi. Odgadują 3-4 osoby.

Nauczyciel może narysować na tablicy pierwszy, prosty rysunek, aby ośmielić osoby, które nie rysują ładnie. Ok. 7 min.

12. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy do wypełnienia w domu. Jeśli zostało trochę czasu, uczniowie mogą zacząć pracę domową w klasie. Ok. 10 min.

5. Bibliografia

1. Lewis M., Hill J., Source Book for Teaching English as a Foreign Language, Macmillan Heinemann English Language Teaching Oxford, 2003.

2. Palmer G., Writing Extra. A resource book of multi level skills activities, Cambridge University Press 2004.

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia Leisure Centre - Vocabulary

(3)

b. Zadanie domowe

Uczniowie wypełniają kartę pracy.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po sprawdzeniu obecności nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy oraz zapoznaje uczniów z celami lekcji..

Uczniowie odczytują zgromadzone na etykietach wyrazy, wyrażenia i zwroty dotyczące warunków życia na wsi w XIX wieku (bieda, nędza, ciemnota, zabobon, nierówność między

Nauczyciel zwraca uwagę na zmiany zachodzące przy niektórych czasownikach po dodaniu końcówki -ing (swim – swimming, write – writing) oraz podaje okoliczniki czasu (now, at

Nauczyciel prosi uczniów o podanie wzorów na pole powierzchni: trójkąta, prostokąta, trapezu, równoległoboku, rombu i zapisuje je na tablicy.. Następnie prosi ich o

Rozwiązują ćwiczenia, uzupełniają zdania, a następnie sami układają zdania z konkretnymi przyimkami, przez co ćwiczą zastosowanie at, on i in z wyrażeniami określającymi

charakterystycznego. Nauczyciel zapisuje na tablicy najczęściej występujące określenia w tekstach urzędowych i prosi uczniów o przepisanie ich do zeszytów. Nauczyciel objaśnia

Klasa glosuje na najbardziej przekonujące i użyteczne pomysły (nie można głosować na swoją drużynę) Ok. Powiedz uczniom, że przeczytasz pary wyrazów. Zadaniem

1. Nauczyciel krótko objaśnia cele lekcji. Prosi uczniów o przypomnienie charakterystycznych cech listu. Najważniejsze wyróżniki listu dla utrwalenia zapisuje na tablicy, np. zwroty