• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji –‘At, on, in’ dla szkoły podstawowej lub gimnazjum – poziom pre-intrmediate

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji –‘At, on, in’ dla szkoły podstawowej lub gimnazjum – poziom pre-intrmediate"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji –‘At, on, in’

dla szkoły podstawowej lub gimnazjum – poziom pre-intrmediate

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest poznanie konstrukcji określeń czasowych powiązanych z konkretnymi przyimkami. Uczniowie ćwiczą układanie zdań wraz z wyrażeniami przyimkowymi – w tym celu mogą posiłkować się schematem dołączonym do scenariusza. Pod koniec lekcji samodzielnie uzupełniają schemat.

Uczeń wie, jakich przyimków powinien używać wraz z konkretnymi określeniami czasowymi, zna też same określenia czasu.

b. Umiejętności

Uczniowie poznają nowe struktury gramatyczne, wiedzą jakie wyrazy wymagają użycia konkretnych przyimków. Rozwiązują ćwiczenia, uzupełniają zdania, a następnie sami układają zdania z konkretnymi przyimkami, przez co ćwiczą zastosowanie at, on i in z wyrażeniami określającymi czas, jak również kształcą umiejętność pisania.

Uczeń umie nazwać po angielsku szereg słów i wyrażeń opisujących czas: pory dnia, pory roku, godziny, daty, lata, miesiące, dni tygodnia itd. Potrafi także używać odpowiednich przyimków wraz z konkretnym określeniem czasowym. Uczeń zapamiętuje, które wyrazy wymagają użycia odpowiednich przyimków.

2. Metoda i forma pracy

1. Metoda: podająca, ćwiczenia, test.

2. Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach.

Podczas pierwszej części lekcji uczniowie zapoznają się ze schematem i poznają zastosowanie przyimków at, on i in z konkretnymi określeniami czasowymi (the morning, Monady, January, winter, 5 o’ clock itp.). Nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy temat lekcji (zastosowanie i funkcje przyimków, ich miejsce w zdaniu itp.)

Następnie dzieci pracują samodzielnie lub w parach. Posiłkując się schematem rozwiązują ćwiczenia, układają zdania i uzupełniają je odpowiednimi przyimkami.

Po zapoznaniu się z materiałem, rozwiązaniu ćwiczeń i ułożeniu zdań nauczyciel sprawdza stopień przyswojenia przekazanej dzieciom wiedzy poprzez przeprowadzenie krótkiego testu. Dzieci samodzielnie uzupełniają schemat „At, on, in”, który ma formę testową i sprawdza praktyczne zrozumienie i umiejętność przyporządkowania omawianych przyimków do określonych wyrażeń czasowych.

3. Środki dydaktyczne

Schemat i schemat do uzupełniania ‘At, on, in’.

(2)

Ćwiczenia na przyimki występujące z określeniami czasu.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Lekcja nie wymaga specjalnego wprowadzenia.

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel pokazuje uczniom schemat i tłumaczy temat lekcji. Następnie uczniowie przy pomocy schematu rozwiązują ćwiczenia, uzupełniając odpowiednim przyimkiem luki w zdaniach. Ćwiczenia są sprawdzane na forum klasy (uczniowie czytają po kolei zrobione ćwiczenia).

c. Faza podsumowująca

Dzieci układają parę zdań z wybranymi przyimkami (np. opowiadają kiedy co robią – kiedy jedzą obiad, idą spać, wyjeżdżają na wakacje; lub odpowiadają na pytania nauczyciela – np. Kiedy są wakacje? W jakim miesiącu są święta Bożego Narodzenia? Kiedy chodzimy do Kościoła? itp.)

Pod koniec lekcji, w ramach sprawdzianu, każdy uczeń samodzielnie wypełnia schemat do uzupełniania. Można również przeprowadzić taki sprawdzian w formie odpytywania uczniów lub też w formie dopasowywania elementów wycinanki (uczniowie wycinają różne słowa określające czas oraz osobno przyimki, a następnie dopasowują słowa do siebie).

Materiał utrwalany może być również na innych zestawach ćwiczeń i zadań do uzupełnienia (np. z książek, patrz: uwagi do scenariusza), które dzieci rozwiązują zarówno samodzielnie na lekcji, jak i w domu.

5. Załączniki

a. Schematy

Schemat „AT, ON, IN”.

Schemat do uzupełniania „AT, ON, IN”.

b. Zadanie domowe

Ćwiczenia z książki lub odbite na ksero zawierające wyrażenia z omawianymi przyimkami używanymi do określania czasu.

Cytaty

Powiązane dokumenty

córeczka królik królowa półka ołówek który próbować kłótnia piórnik.. Wstaw wyrazy w

Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Present Perfect, po czym nauczyciel tłumaczy podstawowe zastosowania i budowę poznawanej struktury (można w

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

Uczeń potrafi budować zdania (twierdzące, pytające i przeczące) w czasie Present Continuous, umie określić, co one wyrażają, a także odróżnić

W czasie dyskusji na temat zbrodni i kary dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować swoją opinię na temat wykroczeń, adekwatności kar (np.

Tym samym uczniowie poznają nazwy przedstawionych w tekście członków rodziny czy zwierzątek domowych, jak również uczą się przymiotników i wyrażeń je opisujących..

In short, animals living in zoos feel safer and more comfortable than those in the wild.. However, we have to remember that they are still wild animals, they need more living space