1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Obliczenia geometryczne w arkuszu kalkulacyjnym
Treści kształcenia:
Informatyka:
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Uczeń:
2) wykorzystuje programy komputerowe, np. arkusz kalkulacyjny, do analizy wyników eksperymentów, programów specjalnego przeznaczenia, programów edukacyjnych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Wyjaśnia, w jaki sposób arkusz kalkulacyjny może wspomóc wykonywanie obliczeń matematycznych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi obliczyć obwód i pole figur płaskich z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego
● Potrafi obliczyć objętość i pole powierzchni brył z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
● Kompetencje społeczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Obliczanie obwodu koła”
● Zestaw ćwiczeń do samodzielnej realizacji przez uczniów: „Obliczenia geometryczne w arkuszu kalkulacyjnym”
● Komputery podłączone do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem.
Nauczyciel prosi uczniów o podanie wzorów na pole powierzchni: trójkąta, prostokąta, trapezu, równoległoboku, rombu i zapisuje je na tablicy. Następnie prosi ich o podanie wzoru na obwód i pole powierzchni koła. Zapisuje oba równania. Pyta uczniów, czy wykorzystywali kiedyś komputer do obliczania obwodu lub pola figury geometrycznej. Wysłuchuje odpowiedzi uczniów i komentuje je.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Obliczanie obwodu koła”, na temat obliczania obwodu koła w programie Excel.
Następnie zapisuje na tablicy kilka zadań i prosi uczniów, by zaproponowali formuły do obliczenia zadanych parametrów. Nauczyciel może m.in. podać następujące zadania:
1. Dane są długości podstaw trapezu i jego wysokość. Oblicz pole i obwód tej figury.
2. Dane są długości krawędzi prostopadłościanu. Oblicz jego objętość i pole powierzchni.
3. Dany jest promień podstawy i wysokość stożka. Oblicz jego objętość i pole powierzchni.
4. Dane są promień podstawy i wysokość walca. Oblicz jego objętość i pole powierzchni.
5. Dane są długości trzech boków trójkąta. Oblicz jego obwód i pole.
Przedstawia zestaw ćwiczeń, a potem przydziela po jednym zadaniu każdemu uczniowi.
Uczniowie wykonują przydzielone im zadania. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i, w razie potrzeby, pomaga im.
Etap końcowy
Nauczyciel dokonuje podsumowania zajęć. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.
Zadanie domowe:
Sporządź arkusz kalkulacyjny do obliczania pola kwadratu, a następnie oblicz pole dla długości boków a = 1, 2, 3, 4, 5 jednostek. Przedstaw pole na wykresie liniowym w funkcji długości boku.
Słowa kluczowe:
arkusz kalkulacyjny, obwód, objętość, pole, pole powierzchni, Excel, figury geometryczne, obliczenia matematyczne, matematyka, geometria