• Nie Znaleziono Wyników

CELE ZOPERACJONALIZOWANE: Cel ogólny: zapoznanie się ze sposobami wytwarzania dźwięku o różnych częstotliwościach  potrafi opisać mechanizm powstawania dźwięku w różnych instrumentach muzycznych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "CELE ZOPERACJONALIZOWANE: Cel ogólny: zapoznanie się ze sposobami wytwarzania dźwięku o różnych częstotliwościach  potrafi opisać mechanizm powstawania dźwięku w różnych instrumentach muzycznych"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Fascynujący świat dźwięków.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 9.13: wytwarza dźwięk o większej i mniejszej częstotliwości od danego dźwięku za pomocą dowolnego drgającego przedmiotu lub instrumentu muzycznego;

Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: zapoznanie się ze sposobami wytwarzania dźwięku o różnych częstotliwościach

 potrafi opisać mechanizm powstawania dźwięku w różnych instrumentach muzycznych,

 potrafi zdefiniować pojęcie źródła dźwięku, fali dźwiękowej, ultradźwięku i infradźwięku,

 potrafi przedstawić mechanizm rozchodzenia się fali dźwiękowej,

 wie, co to jest fala dźwiękowa,

 wie, od czego zależy wysokość dźwięku,

(2)

 wyjaśnia pojęcia częstotliwość i długość fali oraz związek między tymi wielkościami.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi wskazać na ekranie oscyloskopu, jak zmierzyć długość fali,

 potrafi obliczyć częstotliwość dźwięku na podstawie długości fali dźwiękowej,

 potrafi podać przykłady ośrodków, w których fala dźwiękowa rozchodzi się z różną prędkością,

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedm iot naucza

nia

Kompetencje kluczowe Przebieg zajęć

Środki dydakty

czne

Metody nauczani

a

Formy pracy

Etap wstępny

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości na temat ruchu drgającego, częstotliwości drgań oraz przekazywania drgań z jednego ośrodka drgań do drugiego.

Nauczyciel pyta:

- co już wiecie o źródłach dźwięku?

- czy wiecie, dlaczego słyszymy dźwięki?

- czy wiecie, co jest echo?

notatki z poprzedni ch zajęć

podająca:

wykład informacy jny

zbiorow a, jednolit a

(3)

Fizyka myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację.

W trakcie prezentacji nauczyciel zachowuje aktywną postawę, pyta uczniów, czy potrafią wyjaśnić dany fragment prezentacji lub zadane w niej pytania, tłumaczy poszczególne fragmenty, wyjaśnia istotne szczegóły, odpowiada na pytania uczniów.

Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału.

prezentacj a (zasób nr 1)

eksponują ca: pokaz połączony z

przeżycie m

zbiorow a, jednolit a

Fizyka myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel odtwarza film - samouczek przedstawiający zjawisko wytwarzania dźwięku przez przedmioty drgające.

W razie potrzeby nauczyciel zatrzymuje odtwarzanie filmu i prosi uczniów o udzielenie odpowiedzi na zadane w filmie pytania.

Film (samoucz ek)

(zasób nr 2)

podająca:

film

zbiorow a, jednolit a

Fizyka myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje

Podsumowanie lekcji. podająca:

pogadank

zbiorow a,

(4)

Etap podsum owujący

umiejętność uczenia się Nauczyciel z pomocą uczniów podsumowuje poznane wiadomości na temat wytwarzania dźwięków o różnej częstotliwości.

a a

(5)

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel prezentuje uczniom znaki ewakuacyjne, z którymi uczniowie mogą spotkać się na terenie szkoły i wyjaśnia ich znaczenie, następnie zadaje grupom dwuosobowym

Nauczyciel zaprasza uczniów do stolików i rozdaje zadania. Nauczyciel dzieli uczniów na

Nauczyciel czyta uczniom tekst „List od świata” (podręcznik – klasa II, s.9),a następnie prosi uczniów, żeby zastanowili się Jak porozumiewają

Nauczyciel wita wszystkich uczniów i przedstawia temat dnia i zaprasza do zabawy powitalnej.. Uczniowie stoją w kole nauczyciel mówi Proszę, aby pomachały do mnie wszystkie dzieci,

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE07303) z pamięci typu Flash,

 Fizyka, 6.5: opisuje mechanizm wytwarzania dźwięku w instrumentach muzycznych..  Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i

c) cięcie wg natrasowanych linii, opiłowywanie do wymiarów i kształtu, załamanie ostrych krawędzi.. CZYNNOŚCI KOŃCOWE -

W razie jakichkolwiek pytań lub niejasności uczniowie oraz rodzice mogą pisać do mnie poprzez messengera albo adres..