SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Mechanizm wytwarzania dźwięków w instrumentach muzycznych.
TREŚCI KSZTAŁCENIA:
Fizyka, 6.5: opisuje mechanizm wytwarzania dźwięku w instrumentach muzycznych.
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
potrafi opisać mechanizm powstawania dźwięku w różnych instrumentach muzycznych,
wie, co to jest fala dźwiękowa,
wie, od czego zależy wysokość dźwięku,
wyjaśnia pojęcia częstotliwość i długość fali oraz związek między tymi wielkościami.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wskazać na ekranie oscyloskopu, jak zmierzyć długość fali;
potrafi obliczyć częstotliwość dźwięku na podstawie długości fali dźwiękowej;
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji
Przedmiot nauczania
Kompetencje kluczowe
Przebieg zajęć Środki
dydaktyczne
Metody nauczania
Formy pracy
Etap wstępny
Fizyka Nauczyciel – na wcześniejszych
zajęciach – prosi uczniów, aby w miarę możliwości przynieśli na lekcję instrumenty
muzyczne (profesjonalne, amatorskie).
Problemowa:
aktywizująca
Indywidualna, jednolita
Etap realizacji
Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;
myślenie
Przypomnienie wiadomości na temat ruchu drgającego, częstotliwości drgań oraz
Notatki z
poprzednich zajęć
Podająca:
wykład
Zbiorowa, jednolita
matematyczne i podstawowe kompetencje
naukowo-techniczne;
umiejętność uczenia się
przekazywania drgań z jednego ośrodka drgań do drugiego.
informacyjny
Fizyka Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje
naukowo-techniczne;
umiejętność uczenia się
Nauczyciel zaprasza uczniów do zagrania – wytworzenia dźwięków – na przyniesionych instrumentach. Jeśli
instrumenty są niedostępne, można wykorzystać
naciągniętą gumkę, grzebień, butelkę wypełnioną częściowo wodą, puszkę, kieliszek z wodą (wytwarzanie dźwięku przez pocieranie krawędzi kieliszka), gwizdek, głos ludzki,
gwizdanie, klaskanie itp.
Instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku
Eksponująca:
pokaz połączony z przeżyciem
Indywidualna, zróżnicowana
Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;
myślenie
Uczniowie dyskutują i stawiają hipotezy na temat sposobu powstawania dźwięków w
Instrumenty muzyczne, przedmioty
Problemowa:
aktywizująca:
Zbiorowa, jednolita
matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
instrumentach.
Korzystając z wiadomości na temat drgań i zderzeń
sprężystych, wyciągają wnioski co do charakteru zjawiska wytwarzania dźwięku w instrumentach muzycznych.
codziennego użytku
burza mózgów
Fizyka Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje
naukowo-techniczne;
kompetencje informatyczne
Przeprowadzenie
doświadczenia, na podstawie załączonej instrukcji.
Załącznik nr 1, Załącznik nr 2, samouczek obsługi programu Windows Media Player (zasób nr 2),
pliki dźwiękowe
Praktyczna:
ćwiczenia laboratoryjne
Grupowa, zróżnicowana
Fizyka Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje
naukowo-techniczne;
Nauczyciel odtwarza film przedstawiający drganie strun gitary.
Film „Struny gitary” (zasób nr 1),
Podająca: film Zbiorowa, jednolita
umiejętność uczenia się
Przedstawia uczniom nazwy poszczególnych dźwięków (lub robi to muzykalny uczeń) – uczniowie odszukują w załączniku częstotliwości odpowiadające poszczególnym dźwiękom. Można się w tym przypadku posłużyć
rzeczywistym instrumentem lub jego symulacją
komputerową (np. bezpłatny program PianoFX STUDIO)
tabela dźwięków i ich częstotliwości (załącznik 3)
Fizyka Porozumiewanie się w języku ojczystym;
umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna
Nauczyciel odtwarza fragment wybranego koncertu, utworu.
Uczniowie rozpoznają instrumenty i wyjaśniają mechanizmy wytwarzania przez nie dźwięku.
Uzupełniają kartę pracy (załącznik nr 4).
Przykładowo: można się posłużyć nagraniem utworu
Plik muzyczny, nagranie filmowe, płyta DVD lub CD
Eksponująca:
pokaz połączony z przeżyciem
Zbiorowa, jednolita
„Bolero” Maurice’a Ravela.
Etap końcowy
Fizyka Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje
naukowo-techniczne;
umiejętność uczenia się
Podsumowanie lekcji.
Zreferowanie wyników doświadczenia przez liderów grup. Porównanie wyników doświadczenia między poszczególnymi grupami.
Wyjaśnienie niespójności w wynikach.
Załącznik nr 2 Podająca:
pogadanka
Zbiorowa, jednolita
Uwaga: aplikacje proponowane do wykorzystania w przebiegu lekcji możliwe są do pobrania z Internetu bezpłatnie.
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA
ZAŁĄCZNIK NR 1 – OPIS DOŚWIADCZENIA DOTYCZĄCEGO WYTWARZANIA DŹWIĘKÓW WYTWARZANIE DŹWIĘKÓW
Opis przeprowadzenia doświadczenia
1. Opis teoretyczny badanego zjawiska:
Dźwięki są to drgania, które w formie fali docierają do uszu za pośrednictwem powietrza. Fale te nazywamy dźwiękowymi.
W instrumentach dętych źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza ograniczony ściankami instrumentu. Część instrumentu zamykająca słup powietrza nazywana jest piszczałką i od jej długości zależy wysokość dźwięku.
W instrumentach perkusyjnych źródłem dźwięku jest drganie całego instrumentu lub jego części. Jest ono wywoływane przez uderzanie odpowiedniej części instrumentu dłonią czy pałeczką lub przez potrząsanie całym instrumentem.
W instrumentach strunowych źródłem dźwięku jest drgająca napięta struna. Dźwięk zależy głównie od długości struny.
2. Sformułowanie problemu badawczego oraz hipotezy:
Od czego zależy wysokość i natężenie wytwarzanego dźwięku?
Hipoteza: Parametry te zależą od własności fizycznych ciał wprawianych w drgania.
3. Zestaw potrzebnych do doświadczenia narzędzi i materiałów:
Gumki (np. recepturki, bieliźniane), nożyczki, butelki, woda, instrumenty muzyczne, pliki dźwiękowe, oscyloskop lub program Windows Media Player.
4. Spis czynności, które należy wykonać kolejno:
a. uczniowie dzielą się na grupy 2-3 osobowe;
b. uczniowie przygotowują kawałki gumki (ok. 15-30 cm);
c. rozciągają te kawałki na różne długości (mierzą rozciągnięcie za pomocą linijki) i szarpią, aby wydobyć dźwięk; obserwują, jak zmienia się dźwięk w zależności od długości gumki;
d. napełniają butelki wodą do różnej wysokości i wydobywają z nich dźwięk dmuchając ponad szyjką; obserwują, jak zmienia się wysokość dźwięku w zależności od poziomu wody;
e. wydobywają dźwięki z instrumentów muzycznych, kamertonów;
f. zapisują na karcie pracy zaobserwowane zależności,
g. obserwują wykresy fal dźwiękowych na oscyloskopie lub w programie Windows Media Player.
5. Inne informacje, np. sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.:
Uczniowie zauważają, że wysokość dźwięku zależy od rozciągnięcia gumki i poziomu wody w butelce.
Kartę pracy stanowi tabela, w której uczniowie zapisują spostrzeżenia dotyczące dźwięków wydobytych z poszczególnych przedmiotów, instrumentów.
ZAŁĄCZNIK NR 2 – KARTA PRACY
Rodzaj
instrumentu/dźwięku
Zmieniany parametr (poziom wody, naciągnięcie, długość gumki, struny, poziom wody, siła uderzania itp.)
Słyszalne natężenie dźwięku
Zaobserwowana amplituda wykresu
Słyszalna wysokość dźwięku
Zaobserwowana częstotliwość
Gumka
Naciągnięcie
Luźna Nie słychać Brak Nie słychać Brak
Średnie naciągnięcie
Cicho Mała Niższy Mniejsza
Mocne naciągnięcie
Cicho Mała Wyższy Większa
ZAŁĄCZNIK NR 3 – TABELA CZĘSTOTLIWOŚCI DŹWIĘKÓW
Nazwa tonu
Częstotliwość
[Hz] Oktawa
--- --- ---
h 246,9 mała
c1 261,6 razkreślna
cis1 277,2 razkreślna
d1 293,7 razkreślna
dis1 311,1 razkreślna
e1 329,6 razkreślna
f1 349,2 razkreślna
fis1 370,0 razkreślna
g1 392,0 razkreślna
gis1 415,3 razkreślna
a1 440,0 Razkreślna
(ton kamertonowy)
b1 466,2 razkreślna
h1 493,9 razkreślna
c2 523,3 dwukreślna
cis2 554,4 dwukreślna
d2 587,3 dwukreślna
dis2 622,3 dwukreślna
e2 659,3 dwukreślna
f2 698,5 dwukreślna
fis2 740,0 dwukreślna
g2 784,0 dwukreślna
gis2 830,6 dwukreślna
a2 880,0 dwukreślna
b2 932,3 dwukreślna
h2 987,8 dwukreślna
c3 1046,5 trzykreślna
cis3 1108,7 trzykreślna
d3 1174,7 trzykreślna
dis3 1244,5 trzykreślna
e3 1318,5 trzykreślna
f3 1396,9 trzykreślna
fis3 1480,0 trzykreślna
g3 1568,0 trzykreślna
itd. --- ---
ZAŁĄCZNIK NR 3 – KARTA PRACY
Rozpoznany instrument Rodzaj instrumentu Sposób wytwarzania dźwięku
Fagot Dęty drewniany Drgania słupa powietrza zmiennej wysokości