• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Tytuł pakietu: Akcesoria do tablicy interaktywnej

Temat: Układy w organizmie człowieka

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

5. Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera. Uczeń:

2) uczestniczy w pracy zespołowej, porozumiewa się z innymi osobami podczas realizacji wspólnego projektu, podejmuje decyzje w zakresie swoich zadań i uprawnień.

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów.

Przyroda:

8. Organizm człowieka. Uczeń:

1) podaje nazwy układów narządów budujących organizm człowieka: układ kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, wskazuje na planszy główne narządy tych układów:

a) układ kostny – elementy układu: czaszka, kręgosłup, klatka piersiowa, kończyny górne, kończyny dolne,

b) układ oddechowy – jama nosowa, krtań, tchawica, oskrzela, płuca,

c) układ pokarmowy – jama ustna, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbytnica, d) układ krwionośny – serce, naczynia krwionośne: żyły i tętnice,

e) układ rozrodczy żeński – jajniki, jajowody, macica, pochwa i układ rozrodczy męski – jądra, nasieniowody, prącie.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

Swobodnie posługuje się tabletem, umie tworzyć proste prezentacje

Zna możliwości i funkcje akcesoriów do tablic interaktywnych

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

Potrafi korzystać w podstawowym zakresie z tabletu

Korzysta z posiadanej wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych

Potrafi owocnie współpracować w grupie

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

Porozumiewanie się w języku ojczystym

Kompetencje informatyczne

Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

Komputer z dostępem do Internetu i zainstalowanym oprogramowaniem MS Office

Tablica interaktywna

Wizualizer

Tablet bezprzewodowy

Metody nauczania:

Podające: pogadanka, pokaz

Programowane: z użyciem komputera

Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

Zróżnicowana

Zbiorowa

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi ucznia uzdolnionego plastycznie o przygotowanie rysunku przedstawiającego układ pokarmowy człowieka z zaznaczonymi narządami, lecz bez podawania ich nazw. W zależności od sprawności grupy w obsłudze tablicy interaktywnej oraz wiedzy i zainteresowania tematem można przygotować również rysunki innych układów (np. oddechowego, rozrodczego, kostnego, moczowego itp.).

Etap wstępny

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat różnych układów narządów w organizmie człowieka. Do szczegółowego omówienia na zajęciach wybiera układ pokarmowy.

Nauczyciel ma do dyspozycji dodatkowe akcesoria do tablicy interaktywnej: wizualizer i tablet bezprzewodowy.

Etap realizacji

Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie następującego zadania:

W zasięgu widzenia kamery wizualizera umieszcza przygotowany wcześniej przez jednego z uczniów rysunek układu pokarmowego człowieka.

Korzystając z tabletu bezprzewodowego, kolejni uczniowie podpisują narządy, tworząc w ten sposób pełny schemat układu (dzięki bezprzewodowemu tabletowi nauczyciel może aktywizować uczniów z niepełnosprawnością ruchową).

(3)

3 Podpowiedź (dla nauczyciela):

Podział układu pokarmowego: jama ustna/jama gębowa, gardziel, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, dwunastnica, jelito czcze, jelito kręte, jelito grube, jelito ślepe, okrężnica, odbytnica, odbyt.

Jeśli opisywanie rysunku przebiegło sprawnie, można takie samo zadanie wykonać na przygotowanych rysunkach innych układów.

Etap końcowy

Uczniowie omawiają poszczególne narządy, charakteryzując w sposób ogólny ich funkcje w organizmie. Nauczyciel wybiera jednego z uczniów (najlepiej szczególnie zainteresowanego tematem lub uzdolnionego) i prosi go o przygotowanie na następne zajęcia rysunku wybranego przez siebie układu narządów.

Dodatkowo:

Uczniowie zdolni mogą przygotować prezentację na temat aplikacji internetowej Zygote Body (www.zygotebody.com) i zaprezentować obsługę tej aplikacji pozostałym uczniom w klasie.

Słowa kluczowe:

tablica interaktywna, wizualizer, tablet bezprzewodowy, układ pokarmowy

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na kolejnym slajdzie uczniowie wstawiają kształty chmurek i rysują pod nimi symbolicznie opady: deszcz (ukośne linie), śnieg (kształty gwiazdek), grad

Aby tworzyć filmy z własnych fotografii i filmów wideo – niezależnie od tego, czy znajdują się one na komputerze, w aparacie bądź kamerze – można skorzystać z

„Redaktor Janusz Korczak zapowiadał go tak: »Jest wielu ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych

Dla uczniów zdolnych: znalezienie informacji o tym, jakie gatunki roślin i zwierząt są w Polsce zagrożone; przygotowanie prezentacji multimedialnej o zagrożonych

Uczniowie wpisują na próbę w polu Wyszukiwane hasło (w oknie Alerty w przeglądarce) „frazeologia” i sprawdzają, co pojawiło im się po prawej stronie okna, w

Zapisanie prezentacji w trybie wyświetlania slajdów w programie dostarczanym przez producenta tablicy interaktywnej (o ile taka funkcja jest dostępna) lub w innym

Jeśli plik został wysłany poprawnie, odnośnik Prześlij plik przestanie być aktywny (w przypadku przesyłania wklejonego tekstu potwierdź, klikając odpowiednią ikonę).

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki