1
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Szkolny biuletyn
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
3) wykorzystuje, stosownie do potrzeb, informacje w różnych formatach.
Język polski:
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.
1. Czytanie i słuchanie. Uczeń:
5) rozpoznaje formy gatunkowe (zaproszenie, życzenia i gratulacje, zawiadomienie i ogłoszenie, instrukcję, w tym przepis);
10) dostrzega relacje między częściami składowymi wypowiedzi (tytuł, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, akapity).
2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń korzysta z informacji zawartych w encyklopedii, słowniku ortograficznym, słowniku języka polskiego (małym lub podręcznym), słowniku wyrazów bliskoznacznych.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Mówienie i pisanie. Uczeń:
5) tworzy wypowiedzi pisemne w następujących formach gatunkowych: opowiadanie z dialogiem (twórcze i odtwórcze), pamiętnik i dziennik (pisane z perspektywy bohatera literackiego lub własnej), list oficjalny, proste sprawozdanie (np. wycieczki, z wydarzeń sportowych), opis postaci, przedmiotu, krajobrazu, ogłoszenie, zaproszenie, prosta notatka;
6) stosuje w wypowiedzi pisemnej odpowiednią kompozycję i układ graficzny zgodny z wymogami danej formy gatunkowej (w tym wydziela akapity);
8) uczestnicząc w rozmowie, słucha z uwagą wypowiedzi innych, mówi na temat; prezentuje własne zdanie i uzasadnia je;
2. Świadomość językowa. Uczeń:
3) stosuje poprawne formy gramatyczne wyrazów odmiennych;
4) poprawnie stopniuje przymiotniki i przysłówki oraz używa ich we właściwych kontekstach;
5) pisze poprawnie pod względem ortograficznym, w tym w razie potrzeby wykorzystuje wiedzę o :
a) wymianie głosek w wyrazach pokrewnych oraz w tematach fleksyjnych wyrazów odmiennych,
b) różnicach w wymowie i pisowni samogłosek ustnych i nosowych, spółgłosek twardych i miękkich, dźwięcznych i bezdźwięcznych,
c) zapisie „nie” z rzeczownikami, przymiotnikami i czasownikami, d) sposobach pisania nazw własnych i nazw pospolitych;
6) poprawnie używa znaków interpunkcyjnych: kropki, przecinka, znaku zapytania, cudzysłowu, dwukropka, nawiasu, znaku wykrzyknika;
2
7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze i społeczne).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Rozumie, co to jest biuletyn, czasopismo
● Twórczo podchodzi do tematu
● Wykorzystuje informacje w różnych formatach
● Posługuje się gotowym szablonem
● Tworzy dokument poprawny językowo – budzenie świadomości językowej
● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów
● Ze zrozumieniem korzysta z informacji zawartej w samouczkach
● Właściwie wnioskuje
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Postrzega i opisuje rzeczywistość
● Tworzy wizerunek otaczającego świata i wydarzeń z nim związanych
● Tworzy opracowania w formie publikacji
● Poprawnie posługuje się językiem polskim
● Wykorzystuje programy komputerowe do realizacji określonego tematu
● Korzysta z różnych źródeł informacji – samokształcenie
● Wykorzystuje wiedzę w praktyce
● Sprawnie posługuje się komputerem
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Umiejętność uczenia się
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Inicjatywność i przedsiębiorczość
● Świadomość i ekspresja kulturalna
Środki dydaktyczne:
● Komputer z oprogramowaniem Office i dostępem do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
● Prezentacja: „Tworzenie biuletynu w programie MS Word”
● Ćwiczenie: „Tworzenie szkolnego biuletynu”
Metody nauczania:
● Podające: pogadanka, dyskusja
● Eksponujące: film
● Programowane: z użyciem komputera
3
● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie
Formy pracy:
● Zespołowa jednolita
● Grupowa jednolita/zróżnicowana
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel po przywitaniu nawiązuje do „Małego Przeglądu” – gazety redagowanej przez dzieci dla dzieci i młodzieży pod kierownictwem Janusza Korczaka – wielkiego przyjaciela dzieci i wybitnego pedagoga. Gazeta ukazywała się w Polsce przez 13 lat w nakładzie ok. 50 tys. egzemplarzy, jako dodatek do międzywojennej gazety „Nasz Przegląd”.
„Redaktor Janusz Korczak zapowiadał go tak: »Jest wielu ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli«. Tej idei „Mały Przegląd" pozostał wierny do ostatniego numeru, który ukazał się 1 września 1939 roku. Pomysł Korczaka polegał na tym, żeby pismo dla dzieci tworzyły same dzieci. Namawiał je, by pisały do redakcji listy o swoich codziennych zmartwieniach i radościach – żeby umiały je nazywać i nie wstydziły się ich. »Czasem nie chce się wszystkiego osobom znajomym i bliskim mówić, a pragnie się jednak komuś poskarżyć lub opowiedzieć o swoim życiu, myślach, potrzebach«. Chciał, żeby robiły to swoim językiem – nie przejmowały się stylistyczną nieporadnością czy śmiesznością”1.
Etap realizacji
Nauczyciel z pomocą rzutnika pokazuje, jak wyglądał „Mały Przegląd” (np.
http://magazynkontakt.pl/dobry-wujek-janusz.html).
Następnie dzieli uczniów na grupy, mówiąc, że i oni będą mogli zostać redaktorami i stworzyć biuletyn o swojej szkole, poświęcony np. uroczystości lub innemu wydarzeniu szkolnemu, wykorzystując do tego szablon biuletynu w programie MS Word.
Wspólnie z uczniami podsumowuje i porządkuje informacje o tworzeniu biuletynu: co to jest biuletyn (niskonakładowe wydawnictwo wewnętrzne różnych instytucji, ugrupowań, organizacji itp.) i co powinien zawierać, aby był interesujący dla odbiorcy. Pomysły uczniów co do zawartości są zapisywane na tablicy. Nauczyciel proponuje, aby umieścić w biuletynie wiadomości znajdujące się na stronie internetowej szkoły.
Rozpoczynają pracę od obejrzenia prezentacji pt. „Tworzenie biuletynu w programie MS Word”.
Uczniowie otwierają szablon biuletynu i opracowują jego zawartość w zależności od wybranego tematu.
1 http://www.culture.pl/baza-literatura-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/maly- przeglad-gazeta-inna-niz-wszystkie
4 Etap końcowy
Grupy prezentują zaprojektowane biuletyny. Nauczyciel ocenia pomysłowość uczniów i staranność wykonania pracy. Na zakończenie, jako podsumowanie zdobytych umiejętności, uczniowie wykonują ćwiczenie pt. „Tworzenie szkolnego biuletynu”.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może połączyć biuletyny opracowane przez poszczególne grupy i utworzyć z nich gazetkę szkolną.
Słowa kluczowe:
biuletyn, format informacji, szablon biuletynu Word, Janusz Korczak