• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Obsługa MS PowerPoint

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:

2) selekcjonuje, porządkuje i gromadzi znalezione informacje.

Przyroda:

5. Człowiek a środowisko. Uczeń:

3) proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Rozumie definicję „zagrożony gatunek”

● Postrzega świat jako całość

● Opisuje wpływ techniki i działań człowieka na środowisko przyrodnicze

● Wybiera z tekstu ważne informacje

● Gromadzi i zapisuje informacje w określonym miejscu

● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów (m.in. przyroda, język polski, zajęcia techniczne, historia i społeczeństwo)

● Wykorzystuje aplikacje do tworzenia prelekcji

● Ze zrozumieniem korzysta z informacji zawartych w samouczkach

● Właściwie wnioskuje

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Poddaje refleksji otaczający go świat

● Korzysta z aplikacji w celu wspomagania się przy przygotowaniu określonego tematu

● Tworzy prezentację multimedialną, wykorzystując opcje programu PowerPoint

● Gromadzi i selekcjonuje informacje

● Świadomie korzysta z dóbr natury

● Korzysta z różnych źródeł informacji

● Sprawnie tworzy notatkę

● Wykorzystuje wiedzę w praktyce

● Sprawnie posługuje się sprzętem komputerowym

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

(2)

2

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

Środki dydaktyczne:

● Komputery z zainstalowanym oprogramowaniem Office

● Rzutnik

● Film (samouczek): „Jak wykonać prezentację w programie PowerPoint”

● Prezentacja multimedialna: „Zagrożone gatunki zwierząt. Obsługa MS PowerPoint”

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, dyskusja

● Eksponujące: film

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

● Grupowa zróżnicowana

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i pyta, kto z nich opiekuje się zwierzątkiem lub rośliną? Uczniowie w wolnej dyskusji opowiadają o swoich „pupilach”: jak się nimi opiekują i jakie emocje temu towarzyszą. Nauczyciel, podsumowując, mówi, że taka sama troska należy się ze strony człowieka zwierzętom i roślinom żyjącym na naszej planecie. W wyniku różnych działań człowieka i przyrody są gatunki roślin i zwierząt, którym zagraża wyginięcie. Nauczyciel otwiera dyskusję na temat prawdopodobnych działań, które stały się przyczyną pojawienia się takiego zjawiska, jak „gatunek zagrożony”. Spostrzeżenia uczniów zapisuje w pliku tekstowym, wykorzystując przy tym rzutnik.

Etap realizacji

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Prosi ich o skorzystanie z Internetu w celu przygotowania krótkiej informacji na temat:

● UNESCO,

● IUCN,

● WWF,

● WWF w Polsce,

● Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych,

● Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt Zagrożonych,

● Polskiej Czerwonej Księgi Roślin Zagrożonych.

Liderzy grup udzielają informacji na wyżej wymienione tematy. Nauczyciel je uogólnia i podsumowuje.

Następnie proponuje, aby uczniowie obejrzeli film (samouczek) pt. „Jak wykonać prezentację w programie PowerPoint”, o tym, jak wykorzystać opcje programu PowerPoint pakietu Office

(3)

3

do przygotowania prelekcji, np. o zagrożonych gatunkach, w formie prezentacji multimedialnej.

Po obejrzeniu filmu uczniowie przystępują do wykonania ćwiczenia, które polega na dokończeniu prezentacji multimedialnej (w programie PowerPoint) o zagrożonych gatunkach (prezentacja pt. „Zagrożone gatunki zwierząt” – wersja edytowalna stanowi załącznik do niniejszego scenariusza).

Zadaniem uczniów jest uzupełnienie slajdów, np. o krótkie notki informacyjne o danym gatunku, dodanie animacji, wstawienie hiperłącza do strony WWW zagrożonego gatunku, wstawienie pliku dźwiękowego lub wideo i przejść między slajdami.

Nauczyciel, bazując na informacjach samouczka, uzupełnia wskazówki do ćwiczenia, w tym informuje uczniów, że:

● notka powinna zawierać najważniejsze informacje o gatunku, ponieważ więcej informacji oglądający prezentację znajdzie na stronie WWW po kliknięciu hiperłącza;

korzystamy przy tym z informacji wiarygodnych, np. z encyklopedii internetowych (wikipedia.pl lub wiem.pl);

● dodanie animacji powinno być przemyślane (kiedy powinna się pojawić i na jakim obiekcie), np. na zdjęciu po przeczytaniu notki;

● wstawione hiperłącze powinno być widoczne na slajdzie, np. na obiekcie „Więcej”,

„Czytaj”;

● można wstawić plik dźwiękowy, np. z głosem zwierzęcia;

● należy trzymać się spójnej konwencji przy animowaniu przejść slajdów;

● trzeba pamiętać o podawaniu źródeł, z jakich korzystaliśmy przy tworzeniu prezentacji;

● trzeba także pamiętać o umieszczeniu nazwiska autora – to obowiązkowe.

Etap końcowy

Nauczyciel omawia wykonane przez uczniów prezentacje, pokazuje ich mocne i słabe strony. W ramach zadania domowego uczniowie mogą jeszcze poprawić i uzupełnić swoje prezentacje, zanim przedstawią je do oceny.

Dodatkowo:

Dla uczniów zdolnych: znalezienie informacji o tym, jakie gatunki roślin i zwierząt są w Polsce zagrożone; przygotowanie prezentacji multimedialnej o zagrożonych gatunkach zwierząt lub roślin z terenu Polski.

Słowa kluczowe:

gatunek, gatunek zagrożony, prezentacja PowerPoint

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba

Jeżeli suma cyfr w danym rzędzie jest dwucyfrowa, to cyfrę jedności sumy zapisujemy pod kreską w tym samym rzędzie, a cyfrę dziesiątek nad kolejnym