• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

1. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;

5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym;

2. Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Uczeń:

2) korzysta z poczty elektronicznej przy realizacji projektów (klasowych, szkolnych lub międzyszkolnych) z różnych dziedzin, np. związanych z ekologią, środowiskiem geograficznym, historią lub zagadnieniami dotyczącymi spraw lokalnych;

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów.

Matematyka

1. Liczby naturalne w dziesiątkowym układzie pozycyjnym. Uczeń:

5) liczby w zakresie do 30 zapisane w systemie rzymskim przedstawia w systemie dziesiątkowym, a zapisane w systemie dziesiątkowym przedstawia w systemie rzymskim;

2. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

10) oblicza kwadraty i sześciany liczb naturalnych;

5. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Uczeń:

2) dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w najprostszych przykładach), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach);

8) wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych, używając własnych, poprawnych strategii lub z pomocą kalkulatora;

14. Zadania tekstowe. Uczeń:

1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Wie, jak bezpiecznie korzystać platformy edukacyjnej

● Zna i rozumie pojęcia platforma edukacyjna, kurs

● Zna rodzaje zasobów na platformie

● Zna zasady rozwiązywania zadań na platformie edukacyjnej

● Zna wygląd strony kursu

(2)

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Planuje pracę własną

● Aktywnie uczestniczy w zajęciach

● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia

● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki

● Doskonali umiejętność odbierania poczty i odczytywania wiadomości e-mail

● Potrafi korzystać z przeglądarki internetowej

● Korzysta z zasobów udostępnionych na platformie edukacyjnej Moodle

● Rozwiązuje quiz na platformie edukacyjnej Moodle

● Odsyła rozwiązanie zadania na platformie edukacyjnej Moodle

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu z zainstalowanym pakietem biurowym

● Kurs „Matematyka w praktyce” na platformie edukacyjnej

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, pokaz

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

● Jednolita

● Zróżnicowana

● Zbiorowa

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Założenie: Każdy uczeń ma konto e-mail i potrafi odebrać wiadomość w szkole.

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki dostępności kursu i kod dostępu.

Etap wstępny

Nauczyciel przedstawia uczniom wizję przyszłości:

(3)

Do ich rozwiązania nie będzie potrzebny zeszyt. Będzie je można rozwiązać nawet jadąc autobusem do szkoły. Znakomita oszczędność czasu, prawda?”.

Nauczyciel zaprasza uczniów do dyskusji na temat rozwiązań ułatwiających naukę. Zadaje im pytania: Jak powinna wyglądać szkoła przyszłości? Jak zmieni się rola nauczyciela? Czy nauka będzie łatwiejsza, szybsza, czy bardziej skomplikowana? Kto będzie się musiał więcej uczyć, nauczyciele czy uczniowie?

Etap realizacji

Uczniowie otwierają swoje skrzynki pocztowe i z wiadomości e-mail od nauczyciela odczytują kod do kursu „Matematyka w praktyce”.

Na stronie głównej platformy edukacyjnej znajduje się lista dostępnych kursów. Uczniowie zapisują się na kurs „Matematyka w praktyce”. Klikają nazwę kursu, a następnie uzupełniają wymagane pola. Klikają ikonę Zapisz mnie.

W zakładce Moje kursy uczeń widzi wszystkie kursy, na które jest zapisany.

Nauczyciel podsumowuje, że aby rozpocząć kurs, uczeń musi mieć udostępniony ten kurs i być zalogowany na swoje konto na platformie edukacyjnej.

Więcej informacji na temat kursów i zasobów nauczyciel może znaleźć np. na stronie:

http://informatyka.wroc.pl/kursy/mod/page/view.php?id=158.

Po zalogowaniu się na platformie uczniowie wykonują następujące czynności:

1. Z listy swoich kursów wybierz kurs pt. „Matematyka w praktyce”.

2. W środkowej części okna kursu, pod krótkim opisem, znajduje się lekcja pierwsza:

„Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”. Przeczytaj polecenie i przejdź do quizu (zakładka Aktywności/Quizy po lewej stronie ekranu).

3. Wybierz quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne” (do każdego zadania poprawna jest tylko jedna odpowiedź).

4. Kliknij ikonę Quizy, wybierz quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne” i rozwiąż zadania.

Przykładowe zadania do quizu:

Zad. 1. 1498 rok to wiek:

a . XIV b. XV c. XVI

Zad. 2. Rok MCMXLV w systemie dziesiątkowym zapisujemy następująco:

a . 1945 b. 2164 c. 1914

(4)

Zad. 3. Wynikiem dzielenia 2,4 przez 0,4 jest liczba:

a . 0,6 b. 6 c. 60

Zad. 4. Jedna setna część z 2,68 kg to:

a . 0,268 kg b. 268,9 kg c. 0,0268 kg

Zad. 5. Franek na koniec roku ma następujące oceny: 4, 5, 6, 4, 3, 6. Średnia arytmetyczna jego ocen wynosi:

a . 4,50 b. 4,0 c. 5,0

Zad. 6. Ilu miałeś/miałaś prapradziadków?

a . 20 b. 23 c. 24

Zad. 7. Wskaż zdanie prawdziwe:

a . 100 milionów to 1 miliard b. 1000 milionów 1 miliard

c. 1000 milionów jest większe od 1 miliarda

Zad. 8. Pierwiastek kwadratowy z 64 wynosi:

a . 34 b. 32 c. 8

Zad. 9 Hania kupiła dwie paczki ciastek, każda po 3,85 zł. I napój za 5,90 zł. Ile najmniej monet mogła jej dać kasjerka, wydając resztę z 15 zł?

a . 3 b. 2 c. 4

Odpowiedzi:

1. b 2. a 3. b 4. c

(5)

7. b 8. c 9. a

Po rozwiązaniu quizu uczniowie mogą sprawdzić swoje wyniki, korzystając z zakładki Administracja, umieszczonej po lewej stronie okna. Znajduje się tam opcja Oceny.

Kolejne zadanie dostępne dla uczniów w zakładce Aktywności polega na utworzeniu listy pojęć dotyczących tematu „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”, które powinny się znaleźć w słowniku pojęć. Uczniowie przygotowują plik w edytorze tekstu, a następnie wysyłają go nauczycielowi na platformie Moodle:

1. Kliknij ikonę Zadania znajdującą się w bloku Aktywności.

2. Wybierz opcję Prześlij plik w zadaniu „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.

3. Uruchom polecenie Wybierz plik.

4. Wskaż położenie pliku, który chcesz dodać (lub wklej tekst).

5. Kliknij plik i potwierdź.

Jeśli plik zostanie wysłany poprawnie, odnośnik Prześlij plik przestanie być aktywny (w przypadku przesyłania tekstu potwierdź, klikając odpowiednią ikonę).

Etap końcowy

Uczniowie odpowiadają na pytania:

● Kiedy można uczestniczyć w kursie?

● Jak można sprawdzić ocenę uzyskaną za wykonaną pracę?

● Skąd wiadomo, że dany kurs się zakończył?

● Dlaczego po zakończeniu pracy należy wylogować się z platformy?

Dzielą się spostrzeżeniami i problemami, jakie napotkali, oraz tłumaczą, jak próbowali je rozwiązać.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może zaproponować inne rodzaje aktywności, które będą przydatne podczas nauki, oraz zasoby i materiały, które będą uzupełnieniem kursu „Matematyka w praktyce”.

Słowa kluczowe:

platforma edukacyjna, kurs, e-mail, zasoby, składowe, aktywności, quiz, zadanie

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba

Jeżeli suma cyfr w danym rzędzie jest dwucyfrowa, to cyfrę jedności sumy zapisujemy pod kreską w tym samym rzędzie, a cyfrę dziesiątek nad kolejnym