• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Stany skupienia wody. Obsługa MS PowerPoint

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń:

4) przygotowuje proste animacje i prezentacje multimedialne.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Ma świadomość możliwości, jakie daje prezentacja multimedialna, potrafi je wykorzystywać

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi tworzyć proste prezentacje multimedialne

● Potrafi wstawiać grafikę do slajdu

● Potrafi wprowadzić zmiany w wyglądzie slajdu (układ, tło)

● Potrafi zastosować animacje

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Świadomość i ekspresja kulturalna

Środki dydaktyczne:

● Komputery z zainstalowanym programem PowerPoint

● Tablica

● Film (samouczek): „Tworzenie prostej prezentacji multimedialnej”

● Prezentacja multimedialna „Kropla deszczu. Obsługa MS PowerPoint”

Metody nauczania:

● Rozmowa kierowana

● Praktyczna: ćwiczenie

● Eksponująca: film, prezentacja

● Programowana: z użyciem komputera

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

(2)

2

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i przedstawia temat zajęć, który dotyczy obiegu wody w przyrodzie.

Przypomina im teoretyczne podstawy tego zagadnienia (zbiorniki wodne, parowanie wody, tworzenie się chmur, opady, spływ wód do rzek i zbiorników wodnych).

Wyjaśnia uczniom, że będą dziś tworzyć miniwykład na temat obiegu wody, wykorzystując do tego prezentację multimedialną.

Etap realizacji

Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy w opisywanie wyglądu wody i podawania kolorów, dźwięków, zapachów, sytuacji, z którymi kojarzy im się woda. Uczniowie jako kolory wymienią prawdopodobnie niebieski i zielony (ale mogą się też pojawić inne, np. szary, brązowy w przypadku brudnej wody).

Nauczyciel proponuje uczniom, aby właśnie te kolory zastosowali w prezentacji. Pyta, w jakiej postaci woda występuje na Ziemi. Przykładowe odpowiedzi to: rzeka, jezioro, morze, śnieg, grad, szron, rosa, mgła, chmura itp. Zapisuje propozycje uczniów na tablicy.

Uczniowie uruchamiają program graficzny Paint i rysują kroplę wody (mogą jej nadać cechy antropomorficzne). Plik z rysunkiem zapisują na pulpicie. Kropla ta będzie bohaterką prezentacji. Wykorzystamy jej postać do pokazania, jak woda wędruje w przyrodzie i jak zmienia swoją postać.

Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Tworzenie prostej prezentacji multimedialnej”.

Po obejrzeniu filmu prosi uczniów, aby otworzyli program służący to tworzenia prezentacji multimedialnych, np. Microsoft PowerPoint.

Upewnia się, czy wszystko jest dla uczniów jasne, a następnie prosi o odtworzenie prezentacji multimedialnej pt. „Kropla wody”, która wyjaśnia jak wykorzystać prosty efekt animacji w PowerPoint. Nauczyciel zachęca, aby uczniowie skorzystali z tej funkcji podczas przygotowywania swoich prac.

Uczniowie przystępują do utworzenia pierwszego slajdu – tytułowego.

(Uwaga: podczas tworzenia prezentacji uczniowie mogą odtwarzać fragmenty samouczka, aby przypomnieć sobie, jak wykonać niektóre funkcje).

Na slajdzie tytułowym wpisują tytuł prezentacji, np.: „Przygody kropelki Felki” (każdy może wymyślić inne zabawne imię). Zmieniają kolor tła oraz dodają animację i umieszczają plik graficzny utworzony wcześniej w programie Paint (wizerunek kropelki).

Wstawiają drugi slajd, na którym u góry wstawiają kształt słońca, u dołu falującą powierzchnię morza, i rysują pionowe linie faliste oznaczające parowanie. Dopisują tekst:

„Kropelka, która mieszka w morzu, zamienia się w parę wodną”.

Na slajdzie trzecim wstawiają kształt chmurki i podpisują rysunek: „Kropelka jest teraz częścią chmury”.

Na kolejnym slajdzie uczniowie wstawiają kształty chmurek i rysują pod nimi symbolicznie opady: deszcz (ukośne linie), śnieg (kształty gwiazdek), grad (kółka). Podpis: „Kropelka spada na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu”.

(3)

3

Kolejny slajd powinien przedstawiać płynącą rzekę (rozciągnięty kształt wstążki). Uczniowie dopisują tekst: „Kropelka zasila rzeki, które wpadają do mórz i oceanów. Tak oto kropelka wróciła do domu”.

Na ostatnim slajdzie uczniowie znów wstawiają obrazek kropelki, która dziękuje za uwagę.

Zmieniają tło i dodają informację, kto jest autorem pracy. Zapisują pracę na pulpicie w pliku o nazwie związanej z nazwiskiem autora.

Etap końcowy

Nauczyciel dokonuje podsumowania. Zadaje uczniom pytanie, czy taki sposób przedstawienia zagadnienia zmiany stanów skupienia jest atrakcyjny i dzięki temu łatwy do zapamiętania. Wskazuje wspólnie z uczniami cechy dobrej prezentacji: ciekawy, prosty, krótki i przejrzysty sposób przedstawienia problemu.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może przygotować prezentację multimedialną „Oblicza wody”. Powinna ona uwzględniać następujące formy wody: deszcz, grad, śnieg, lód, mgła, rosa i szron.

Potrzebne fotografie, dźwięki i klipy do umieszczenia w prezentacji można znaleźć np.

na stronie: http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page. Nie należy zapominać o podaniu źródła lub autora.

Słowa kluczowe:

prezentacja, PowerPoint, animacja, woda, śnieg, deszcz

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba

Jeżeli suma cyfr w danym rzędzie jest dwucyfrowa, to cyfrę jedności sumy zapisujemy pod kreską w tym samym rzędzie, a cyfrę dziesiątek nad kolejnym