• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Tytuł pakietu: Wykorzystanie zasobów przez nauczyciela

Temat: Odkrycie Nowego Świata

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:

1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;

5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym;

2. Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Uczeń:

2) korzysta z poczty elektronicznej przy realizacji projektów (klasowych, szkolnych lub międzyszkolnych) z różnych dziedzin, np. związanych z ekologią, środowiskiem geograficznym, historią lub zagadnieniami dotyczącymi spraw lokalnych;

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów;

Historia i społeczeństwo:

15. Odkrycie Nowego Świata. Uczeń:

1) umieszcza Krzysztofa Kolumba i jego pierwszą odkrywczą wyprawę w czasie i w przestrzeni;

2) opisuje odkrycie Krzysztofa Kolumba, używając pojęć: karawela, Nowy Świat, Indianie, broń palna;

3) wymienia następstwa wypraw odkrywczych dla Europy i dla Ameryki.

Muzyka:

3. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń:

1) świadomie odbiera muzykę – słucha (słuchanie analityczne, ukierunkowane przez nauczyciela na wybrane cechy utworu) wybranych dzieł literatury muzycznej (w całości lub fragmentów) reprezentatywnych dla kolejnych epok (od średniowiecza do XX w .) oraz dla muzyki jazzowej i rozrywkowej, słucha polskich pieśni patriotycznych oraz utworów ludowych w postaci oryginalnej i stylizowanej.

Plastyka:

2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:

1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki).

(2)

2

Cele zoperacjonalizowane

Uczeń:

● Zna i rozumie pojęcia: platforma edukacyjna, kurs

● Zna różne moduły platformy edukacyjnej

● Zna wygląd strony kursu

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Planuje pracę własną

● Aktywnie uczestniczy w zajęciach

● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia

● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki

● Potrafi korzystać z przeglądarki internetowej

● Korzysta z różnych programów równolegle

● Rozwiązuje quiz na platformie edukacyjnej Moodle

● Odsyła rozwiązanie zadania na platformie edukacyjnej Moodle

● Korzysta z zasobów udostępnionych na platformie edukacyjnej Moodle

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu, wyposażone w słuchawki (lub głośniki), z zainstalowanym pakietem biurowym

● Kurs „Odkrycie Ameryki” na platformie edukacyjnej Moodle, udostępniony uczniom

● Plik dźwiękowy z IX Symfonią e-moll „Z Nowego Świata” Anonina Dvořáka”

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, pokaz

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

● Jednolita

● Zróżnicowana

● Zbiorowa

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel przygotowuje kurs „Odkrycie Ameryki”, w którym znajdują się dwa tematy.

(3)

3

W kursie jest wykorzystywany plik dźwiękowy z IX Symfonią e-moll „Z Nowego Świata”

Anonina Dvořáka (pobrany np. ze strony:

http://www.jamendo.com/pl/track/586188/dvorak-new-world-symphony-op.-95).

Pierwszy temat zawiera polecenie rozwiązania quizu „Krzysztof Kolumb – życie i odkrycia”, drugi temat to zadanie „Ilustracja z Nowego Świata”, a trzeci – napisanie notatki w edytorze tekstu.

Następnie nauczyciel udostępnia kurs uczniom (określa warunki dostępności kursu i kod dostępu do niego). Prosi też uczniów, aby przygotowali informacje o Krzysztofie Kolumbie i jego wyprawie, która zakończyła się odkryciem Ameryki.

Etap wstępny

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że wyruszą w podróż śladami Krzysztofa Kolumba.

Korzystając z narzędzi informatycznych i zasobów internetowych, zdobędą wiedzę o tej postaci i samej wyprawie.

Etap realizacji

Uczniowie logują się na platformie edukacyjnej i przechodzą do kursu „Odkrycie Ameryki”.

Wpisują podany przez nauczyciela kod do kursu i wykonują kolejne zadania:

Zadanie 1. Rozwiąż quiz „Krzysztof Kolumb – życie i odkrycia”

Pytanie 1. W jakich latach żył Krzysztof Kolumb?

a . 1205–1236 b. 1451–1506 c. 1692–1747

Pytanie 2. Podaj rok, w którym wyprawa Kolumba dotarła do Ameryki:

a . 1230 b. 1492 c. 1737

Pytanie 3. Jak nazywały się statki, które płynęły w wyprawie Krzysztofa Kolumba?

a . Santa María, Niña i Pinta b. Santa María, Kastylia i Pinta a . Santa María, Antylia i Pinta

Pytanie 4. Dokąd zamierzał dopłynąć Krzysztof Kolumb?

a . do Indii b. do Azji c. do Ameryki

Odpowiedzi: 1.b, 2.b, 3.a, 4.a .

(4)

4 Zadanie 2. Ilustracja muzyczna

W oknie tematu 2 uczniowie odnajdują i otwierają plik z _nowego_świata_muz.pdf, w którym odczytują polecenia związane z zadaniem „Ilustracja z Nowego Świata”:

„Twoim zadaniem jest wykonanie w programie Paint rysunku – ilustracji wysłuchanego fragmentu Symfonii Antonína Dvořáka „Z Nowego Świata”.

Instrukcja wykonania zadania:

1. Otwórz program Paint.

2. Odtwórz fragment Symfonii Antonína Dvořáka „Z Nowego Świata”.

3. W trakcie słuchania muzyki wykonaj ilustrację w programie Paint i zapisz ją w pliku o nazwie zgodnej ze schematem: ilustr_muz_imię_nazwisko.

4. Wyślij rysunek, używając modułu Zadania na platformie Moodle.

Instrukcja dodawania pliku:

1. Kliknij ikonę Zadania znajdującą się w bloku Aktywności.

2. Z tematu 2 „Ilustracja z Nowego Świata” wybierz opcję Prześlij plik.

3. Uruchom polecenie Wybierz plik.

4. Wskaż położenie pliku, który chcesz dodać.

5. Kliknij plik i potwierdź.

Jeśli plik zostanie wysłany poprawnie, odnośnik Prześlij plik przestanie być aktywny (zmieni kolor z niebieskiego na szary).

Zadanie 3. Odczytaj polecenie w oknie tematu 3.

Napisz notatkę w edytorze tekstu o niezwykłym odkryciu Krzysztofa Kolumba, używając pojęć: karawela, Nowy Świat, Indie, Indianie. Wyślij plik, korzystając z modułu Zadania.

Instrukcja dodawania pliku:

1. Kliknij ikonę Zadania, znajdującą się w bloku Aktywności.

2. Z tematu 3 „Opowiadanie z Nowego Świata” wybierz opcję Prześlij plik.

3. Uruchom polecenie Wybierz plik.

4. Wskaż położenie pliku, który chcesz dodać (lub skopiuj tekst).

5. Kliknij plik i potwierdź (nie trzeba tego robić przy wklejaniu tekstu).

Jeśli plik został wysłany poprawnie, odnośnik Prześlij plik przestanie być aktywny (w przypadku przesyłania wklejonego tekstu potwierdź, klikając odpowiednią ikonę).

Na koniec uczniowie wylogowują się z platformy.

Etap końcowy

Następuje prezentacja prac i pogadanka na temat zasobów, z których korzystali uczniowie.

Uczniowie odpowiadają te na pytanie, jakie uprawnienia na platformie edukacyjnej ma nauczyciel (dodawanie zasobów, udostępnienie kursu – określenie kodu dostępu, ustawienia parametrów quizu, ocena zadań).

Słowa kluczowe:

platforma edukacyjna, Moodle, kurs, zadanie, temat, zasoby, moduł, aktywności, quiz

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba

Jeżeli suma cyfr w danym rzędzie jest dwucyfrowa, to cyfrę jedności sumy zapisujemy pod kreską w tym samym rzędzie, a cyfrę dziesiątek nad kolejnym