1
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Kronika filmowa. Obsługa Windows Media Player
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej.
Język polski:
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.
10) dostrzega relacje między częściami składowymi wypowiedzi (tytuł, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, akapity).
2. Świadomość językowa. Uczeń:
7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze i społeczne).
2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń korzysta z informacji zawartych w encyklopedii, słowniku ortograficznym, słowniku języka polskiego (małym lub podręcznym), słowniku wyrazów bliskoznacznych.
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Mówienie i pisanie. Uczeń:
8) uczestnicząc w rozmowie, słucha z uwagą wypowiedzi innych, mówi na temat; prezentuje własne zdanie i uzasadnia je
Plastyka:
2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:
1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki);
2) realizuje projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu wizerunku otoczenia człowieka oraz upowszechnianiu kultury w społeczności szkolnej i lokalnej (stosując także narzędzia i wytwory multimedialne).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Opisuje różnice w rodzajach informacji i sposobach ich zapisu
● Łączy informacje w różnych formatach
● W twórczy sposób kreuje wizerunek swojej szkoły
2
● Sprawnie posługuje się funkcjami programu Windows Media Player oraz programu Movie Maker
● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów
● Ze zrozumieniem korzysta z informacji zawartych w samouczkach
● Właściwie wnioskuje
Nabywane umiejętności:
Uczeń rozszerza umiejętności w zakresie:
● Refleksji na temat otaczającego go świata
● Opisu i zapisu różnego rodzaju informacji
● Kreowania wizerunku i opisu rzeczywistości z wykorzystaniem różnych rodzajów informacji
● Wykorzystania do opisu świata różnego rodzaju oprogramowania
● Korzystania z różnych źródeł informacji – samokształcenie
● Wykorzystania wiedzy w praktyce
● Sprawnego posługiwania się komputerem
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Umiejętność uczenia się
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Inicjatywność i przedsiębiorczość
● Świadomość i ekspresja kulturalna
Środki dydaktyczne
● Komputer z oprogramowaniem MS Office i zainstalowanym programem Windows Media Player oraz Movie Maker
● Rzutnik
● Tablica
● Film (samouczek): „Odtwarzanie plików filmowych. Program Windows Media Player”
● Ćwiczenie: „Windows Media Player”
Metody nauczania:
● Podające: pogadanka, dyskusja
● Eksponujące: film
● Programowane: z użyciem komputera
● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia
Formy pracy:
● Zespołowa jednolita
● Grupowa jednolita
3
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita się uczniami. Proponuje krótką dyskusję na temat chińskiego przysłowia
„Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów”. Uczniowie interpretują powiedzenie i argumentują swoją wypowiedź.
Nauczyciel podsumowuje, że człowiek opisuje świat za pomocą informacji: tekstowych, dźwiękowych, a także za pomocą obrazu, który jest znakomitą formą zapisu informacji, gdyż ma dużą pojemność informacyjną. Najczęściej jednak różne formy informacji „łączą się”
w celu dokładnego i lepszego opisu rzeczywistości.
Etap realizacji
Nauczyciel informuje uczniów, że przydatnym programem dostępnym w systemie Windows jest Windows Media Player. Przy użyciu tego programu można m.in. odtwarzać pliki multimedialne, porządkować je w bibliotece oraz ustawiać w kolejności do odtworzenia.
Uczniowie oglądają film (samouczek) pt. „Odtwarzanie plików filmowych. Program Windows Media Player”.
Aby tworzyć filmy z własnych fotografii i filmów wideo – niezależnie od tego, czy znajdują się one na komputerze, w aparacie bądź kamerze – można skorzystać z programu Windows Movie Maker. Na obraz można nakładać tekst, a do całości dodać plik dźwiękowy. Można też użyć efektów specjalnych i kompozycji programu Windows Movie Maker, aby stworzyć wyjątkowe dzieło. Aby edytować filmy, wystarczy przeciągnąć sceny, fotografie czy efekty przejść i upuścić je w żądanym miejscu. Można nawet użyć funkcji autofilmu, aby utworzyć film automatycznie.
Program ten można pobrać np. pod adresem: http://windows.microsoft.com/pl- pl/windows7/products/features/movie-maker.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i proponuje wykorzystanie zdjęć i informacji ze strony WWW szkoły do stworzenia krótkiej kroniki filmowej na temat historii szkoły.
Etap końcowy
Podsumowanie wiadomości – poszczególne grupy prezentują swoje projekty, korzystając z rzutnika. Następnie nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń z zasobu multimedialnego pt. „Windows Media Player”, pozwalających na utrwalenie wiadomości.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może za pomocą programu Windows Movie Maker zmontować film o swojej rodzinie bądź przyjaciołach.
Słowa kluczowe:
rodzaje informacji, informacja tekstowa, informacja dźwiękowa, Windows Media Player, Windows Movie Maker